Reklama

doprava - informace o tématu

Adblue

Lukáš Kovanda: Řidiči v panice vykupují AdBlue. Dopravce děsí kolaps

Cena důležité příměsi do naftovými motorů AdBlue prudce stoupá a lidé ji v panice vykupují. Důvodem zdražování i paniky je plynová krize v EU. Dopravci se obávají nedostatku příměsi. Slovensko už ji nakupuje, Česko podle slov vicepremiéra Karla Havlíčka (ANO) bude nakupovat pouze základní množství pro záchranky.

Přečíst článek
Věda a byznys Josefa Tučka

Zvítězí elektrifikovaná dálnice nad naftou?

Technici usilovně hledají řešení, jak pohánět nákladní automobily něčím jiným než spalovacím motorem. Zajímavou inspiraci pro ně představují elektrické lokomotivy nebo třeba trolejbusy.

Přečíst článek
Pohonné hmoty, ilustrační foto

Drahota sílí. Inflace zrychlila meziročně na 3,4 procenta

Červencová inflace v meziročním vyjádření dosáhla 3,4 procenta, což bylo nejvíce od loňského prvního prázdninového měsíce.

Přečíst článek
Letiště Václava Havla

Na Ruzyň se vracejí turisté. Zatím ale pomalu

Letní dovolené povzbudily provoz v Ruzyni, největší skok mají linky do Řecka, Egypta a Chorvatska.

Přečíst článek
Výstavba infrastruktury

Stát utrácí více než loni. Investuje hlavně do silnic

Nejvíc se staví silnice, naopak investice do domů, kanceláří či hal klesly. Méně je také staveb spolufinancovaných Evropskou unií.

Přečíst článek
Stavba českých dálnic

Brzy po novém? Spíš později. Tempo stavby dálnic ještě zpomalí

V příštím roce by se mělo otevřít 25,5 kilometru nových úseků dálnic. Proti letošku tempo zprovoznění nových úseků zpomalí, a to zhruba o 21 kilometrů.

Přečíst článek
Vizualizace tramvaje Škody Transportation

Škodě Transportation se v Německu daří. Má tu kontrakty za 15 miliard

Tramvaje Škody Transportation ze skupiny PPF jezdí v devíti německých městech a usiluje o další, prozrazuje šéf společnosti Petr Brzezina.

Přečíst článek
Stavba první soukromé dálnice v Česku začala.

Stavba první soukromé dálnice v Česku startuje, dokončena bude v roce 2024

Stavbaři zahájili dostavbu 32 kilometrů dálnice D4 mezi Příbramí a Pískem. Jde o první stavbu dálnice formou spolupráce veřejného a soukromého sektoru, takzvanou PPP (Public Private Partnership) v České republice. Náklady budou téměř deset miliard korun bez DPH. Nový úsek vybuduje konsorcium DIVia soukromých firem Vinci a Meridiam. Dálnici a navazující částí silnice I/20 bude provozovat a udržovat 24 let a čtyři měsíce, za což mu stát bude platit. Stát by měl za využívání nové dálnice zaplatit 17,8 miliardy korun.

Přečíst článek

News box

Menší chorvatské pravicové strany začnou v neděli sbírat podpisy k vyhlášení referenda o zachování národní měny. Důvodem není podle mluvčího iniciativy Marijana Pavličeka obecné odmítání společné evropské měny, ale to, že Chorvatsko není ještě na zavedení eura dostatečně připravené po ekonomické stránce, uvádí web vecernji.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan řekl, že velvyslanci deseti zemí, které vyzvaly k propuštění vězněného filantropa Osmana Kavaly, budou prohlášeni za nežádoucí osoby. Jde mimo jiné o velvyslance USA, Francie a Německa.

Reuters: Do budapešťských ulic při příležitosti 65. výročí protisovětského povstání vyrazily desetitisíce Maďarů. Demonstrace na dnešek svolali jak stoupenci premiéra Viktora Orbána, tak jeho odpůrci.

Agentura S&P Global zlepšila výhled hodnocení úvěrové spolehlivosti Itálie ze stabilního na pozitivní. Signalizovala tím možné zvýšení úvěrového ratingu, který se nyní nachází na úrovni BBB. Agentura své rozhodnutí zdůvodnila reformním úsilím italské vlády, které by mělo podpořit hospodářský růst, a tím příznivě ovlivnit stav veřejných financí.

Společnost Vasky trade by příští rok mohla vyrobit okolo 300 tisíc párů bot. Je to dvojnásobek očekávané letošní produkce. Zatímco v roce 2020 dosáhl obrat firmy 120 milionů korun včetně DPH, letos se bude pohybovat na úrovni zhruba 300 milionů, uvedl majitel společnosti Václav Staněk

Předsedkyní KSČM se stala europoslankyně Kateřina Konečná. Mluvčí KSČM Helena Grofová sdělila, že zvolena byla Konečná v prvním kole s velkou převahou. Získala při kvoru 160 celkem 175 hlasů.

Komunisté vybírají nástupce předsedy Vojtěcha Filipa ze čtyř kandidátů. Po uzavření nominací jsou to bývalá poslankyně Hana Aulická Jírovcová, europoslankyně Kateřina Konečná, zástupce konzervativní části strany Josef Skála a Jan Zámarský z Moravskoslezského kraje. Nový předseda převezme KSČM po patnáctileté Filipově éře, která skončila před dvěma týdny vyřazením komunistů z Poslanecké sněmovny.

Reprodukční číslo znovu překonalo rekord od začátku loňského října. Z páteční hodnoty 1,79 stouplo na 1,96, vyplývá to z tiskové zprávy ministerstva zdravotnictví. Reprodukční číslo je nyní nejvyšší nejméně od 1. října 2020.

Evropské peníze z Integrovaného regionálního operačního programu (IROP) určené pro zdravotnictví se díky programu ReactEU navýší o 4,6 miliardy na 13,9 miliardy korun. Budou určené například na posílení práce zdravotních ústavů a hygienických stanic nebo infekčních oddělení.

Saúdská Arábie se zavázala, že do roku 2060 chce dosáhnout uhlíkové neutrality. Toto rozhodnutí je výrazným obratem pro největšího vývozce ropy na světě, jehož vláda vytrvale argumentuje proti omezování investic do fosilních paliv a viní klimatické aktivisty z letošního prudkého nárůstu cen energií, upozorňuje server agentury Bloomberg. Číst více
Reklama
Doporučujeme