Reklama

Stovky potravinového zboží za méně než dvě eura. Francouzská vláda se dohodla s řetězci na snížení cen

Stovky potravinového zboží za méně než dvě eura. Francouzská vláda se dohodla s obchody na snížení cen
ČTK/AP
 ČTK

Francouzský ministr financí Bruno Le Maire se dohodl s předními řetězci supermarketů na mechanismu, který má spotřebitelům pomoci vypořádat se s růstem cen potravin. Řetězce souhlasily, že budou po dobu tří měsíců nabízet „nejnižší možné ceny" u souboru vybraného zboží. Samy však mohou rozhodnout o tom, které zboží do tohoto souboru zařadí. Informovala o tom dnes agentura Reuters.

Reklama

Spotřebitelská organizace UFC-Que Choisir ale vyjádřila pochybnosti ohledně dohodnutého mechanismu. Upozornila, že neexistuje žádná závazná definice toho, jak mají avizované „nejnižší možné ceny" vypadat.

Řetězce budou tratit stovky milionů eur

Vláda měla původně v úmyslu vytvořit pro tento mechanismus jednotný koš zboží, řetězce si však prosadily, že si budou moci samy vybírat, které zboží budou za nízké ceny prodávat. Ministr uvedl, že slevy budou stát řetězce stovky milionů eur. Dodal, že v červnu představitelé vlády a řetězců situaci přezkoumají a že by mohli velké dodavatele spotřebního zboží vyzvat k vyjednání nových cen s maloobchodními prodejci.

Předseda Asociace samostatných odborů Bohumír Dufek.

Odborář Dufek se rozhněval: ČEZ nehorázně vydělává a obchody by neměly vozit jídlo z jednoho konce Evropy na druhý

Předseda Asociace samostatných odborů (ASO) Bohumír Dufek na mezinárodní ekonomické konferenci v Praze řekl, že je potřeba postavit se proti tomu, aby obchodníci převáželi potraviny z jedné části Evropy do druhé. Měly by se podle něj podporovat potraviny, které lze vyrobit v ČR. Podpořil program EU Od zemědělce ke spotřebiteli k omezení ekologických dopadů produkce potravin. Zároveň označil Zelenou dohodu pro Evropu (Green Deal) jako brzdu, která odčerpává peníze na rozvoj ekonomiky.

Přečíst článek

Společnost Carrefour už v neděli uvedla, že nabídne za nízké ceny 200 položek, které sama vybrala. Dodala, že není nutné, aby vláda zaváděla jednotný koš zboží. Šéf společnosti Alexandre Bompard listu Le Journal du Dimanche řekl, že 200 vybraných položek bude v období od 15. března do 15. června stát méně než dvě eura (47 korun).

Menší konkurent Casino oznámil, že ve stejném období bude nabízet za nízkou cenu 500 položek, které budou stát méně než jedno euro.

Reklama

Pavel Maurer

Nejezte blbě s Pavlem Maurerem: Od guláše přes smažák až k falafelu. Stravovací návyky Čechů se lepší

Pavla Maurera zná každý milovník dobrého a kvalitního jídla. Kromě gastronomických bedekrů a festivalů si jeho jméno lze spojit i s mottem „Nejezte blbě“, kterým bude Pavel Maurer inspirovat i čtenáře byznysového serveru Newstream. Maurerův gastroseriál plný vůní a chutí startujeme rozhovorem s tímto českým gurmetem.

Přečíst článek

Dohodu o mechanismu dnes ministr zpečetil na schůzce s představiteli předních řetězců s výjimkou společnosti E.Leclerc, která je podle agentury AFP jedničkou z hlediska tržního podílu. Šéf podniku Michel-Édouard Leclerc francouzskému zpravodajskému serveru CNEws řekl, že neviděl potřebu se dnešního setkání zúčastnit a že se snižováním cen nečeká na politická jednání. „Mým cílem je nabízet nejnižší ceny u všech produktů," prohlásil.

Meziroční míra inflace ve Francii v únoru podle předběžných údajů statistického úřadu překvapivě vzrostla na rekordních 7,2 procenta z lednových sedmi. K jejím růstu přispěly mimo jiné vyšší ceny potravin.

Jaká je inflace v Evropě či USA? Padají rekordy staré desítky let

Jaká je inflace ve světě? Padají rekordy staré desítky let

S rapidně rostoucí inflací nebojuje jen Česko, ale i desítky zemí ve světě a v řadě zemí hlásí v posledních měsících dvouciferné nárůsty a nejvyšší hodnoty za desítky let. Centrální banky proto zvedají základní úrokové sazby, což však často znamená snížení hospodářského růstu. Podívejte se na přehled míry inflace ve světě.

Přečíst článek

Vše o inflaci

Strašák inflace. Co ji způsobuje? Jak se jí bránit? Jak investovat, kam uložit úspory, kde jsou slušné úroky, které dluhopisy se vyplatí? Jak s inflací bojuje stát, vláda a ČNB? Kdo a proč zdražuje a o kolik? Jak na zvyšování cen vyzrát? Je správný čas si vzít hypotéku, porostou úrokové sazby, nebo klesnou, a z jakého důvodu? Kontext, tipy, rady, varování.

Vysoká inflace trápí nejen Česko, ale i další země Evropy či Spojené státy. Podívejte se na přehled ve světě.

Témata související s inflací:

Vše o inflaci čtěte zde

Reklama

Související

Inflace v únoru klesla. K jednocifernému číslu má stále neuvěřitelně daleko

Inflace v únoru zpomalila na 16,7 procenta. Dvouprocentní růst cen se vrátí nejdříve až příští rok

Přečíst článek
Předseda Asociace samostatných odborů Bohumír Dufek.

Odborář Dufek se rozhněval: ČEZ nehorázně vydělává a obchody by neměly vozit jídlo z jednoho konce Evropy na druhý

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme