Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Smůla pro Trumpa. Číňané mu obcházejí jeho cla

Americký prezident Donald Trump
ČTK
 ČTK

Čínští výrobci obcházejí vysoká cla uvalená administrativou Donalda Trumpa tím, že záměrně uvádějí nižší hodnoty zboží určeného pro americký trh. Upozornil na to server listu Financial Times. Využívají přitom systém, kdy zajišťují dopravu i platbu cel, přičemž jejich skutečná výše je zmanipulována. Americké úřady podle expertů nemají jak tyto praktiky kontrolovat.

Některé čínské firmy se potom registrují jako takzvaní zahraniční dovozci, čímž se formálně staví do role plátce cla, ale americké úřady pak těžko vymáhají případné sankce. Podle několika amerických podnikatelů oslovených Financial Times jim čínští dodavatelé výslovně nabízeli manipulaci s fakturačními údaji, aby mohli cla obejít.

Některým firmám bylo řečeno, že nemají očekávat žádné účty za dovoz s tím, že dodavatel vše zařídí. Aaron Rubin, který vlastní logistickou společnost ShipHero a distributora vybavení pro bojová umění 93 Brand, uvedl, že tato praxe v podstatě zastavila jeho podnikání. „Nemohu si dovolit platit 175procentní clo, pokud ho nebude platit konkurence, nikdo si mé (dražší) zboží nekoupí,“ řekl serveru Financial Times.

Wall Street

V dubnu smetlo akcie tornádo. A celý svět už ví, koho se bojí Donald Trump

Přes akciové trhy se v dubnu přehnalo malé tornádo, které jak rychle přišlo, tak rychle odešlo. Kdybyste 2. dubna usnuli a 30. dubna se probudili a podívali se na své portfolio, tak si řeknete, nuda, nic moc se nedělo. Ale mezitím byla na trzích pěkná mela.

Přečíst článek

Úprava údajů

Majitel kalifornského výrobce potravin, který si nepřál být jmenován, uvedl, že jeden čínský dodavatel mu nabídl, že upraví údaje na fakturách, aby mu pomohl vyhnout se clům krátce poté, co je Trump výrazně zvýšil. „Mám na výběr - buď propustím svůj tým, nebo se připojím k podvodu,“ řekl majitel.

Republikánský senátor Bill Cassidy v této souvislosti připravuje návrh zákona na zlepšení kontroly dovozních toků z Číny. Ministerstvo pro vnitřní bezpečnost v reakci uvedlo, že k vymáhání celních opatření využívá dostupné právní nástroje, technologie a operativní postupy a hodlá uplatňovat nejpřísnější možné postihy.

Buffett opět šetří a trhy se bojí. Proč Berkshire sedí na 347 miliardách a neinvestuje

Warren Buffett drží rekordní hotovost, odprodává americké akcie, obává se dluhové situace USA a předává žezlo svému nástupci Gregu Abelovi. Proč, ptají se mnozí. Očekává snad investorská legenda krach? Nad Buffettovými kroky se zamýšlí analytik BH Securities Timur Barotov.

Přečíst článek

Fiktivní společnosti

Čínské firmy kromě manipulace s cenou využívají i obcházení cel přes třetí země nebo zakládání fiktivních společností. K problematice se vyjádřil také konzervativní think-tank Heritage Foundation, který stojí za manifestem Project 2025 obsahujícím řadu návrhů, které Trumpova administrativa uvádí do praxe. V novém dokumentu navrhuje, aby Spojené státy požadovaly buď výrazné hotovostní zálohy, nebo registraci dostatečných aktiv na americkém území u všech zahraničních dovozců.

Spojené státy v tuto chvíli uplatňují 145procentní cla na dovoz z Číny. Vedle toho zavedly i plošné desetiprocentní clo na dovoz většiny produktů z většiny zemí světa. Dočasnou výjimku nedávno dostala elektronika, například chytré telefony a laptopy. Spojené státy však chystají zvláštní clo právě na elektroniku a čipy.

JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.

Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?

Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.

Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.

A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.

Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v červnu.

Související

Doporučujeme