Reklama

Vydali jsme nový magazín!

Objednávejte zde

Rusko bude považovat lodě mířící na Ukrajinu za přepravce vojenského nákladu

Přístav v Oděse
ČTK
 ČTK

Všechny lodě plující do ukrajinských černomořských přístavů bude Rusko od čtvrtka 20. července považovat za potenciální dopravce vojenského nákladu. Podle agentury TASS to uvedlo ruské ministerstvo obrany s tím, že některé části Černého moře byly prohlášeny za "dočasně nebezpečné" pro plavbu.

Reklama

Moskva v pondělí uvedla, že pozastavuje svou účast na černomořských obilných dohodách, které od loňského léta umožňovaly i přes boje na Ukrajině vyvážet ukrajinské zemědělské produkty.

„V souvislosti s ukončením černomořské iniciativy a zredukováním námořního humanitárního koridoru budou od 00:00 hodin moskevského času dne 20. července všechny lodě na cestě do ukrajinských přístavů v Černém moři považovány za potenciální přepravce nákladů vojenského zaměření,” uvedl ruský resort obrany.

Země, pod jejichž vlajkou taková plavidla poplují, bude Rusko podle ministerstva považovat za zapojené do konfliktu na straně Kyjeva, píše TASS. Moskva rovněž prohlásila "řadu míst v severozápadní a jihovýchodní části mezinárodních vod Černého moře za dočasně nebezpečné pro plavbu".

Ukrajina podle šéfa MI6 za měsíc osvobodila větší část území, než Rusko obsadilo za rok

Ukrajina za měsíc osvobodila větší část území, než Rusko za rok obsadilo, řekl šéf MI6 Richard Moore

Ukrajina za poslední měsíc osvobodila větší část území, než Rusko zabralo za poslední rok, v projevu na britském velvyslanectví v Praze to řekl šéf britské rozvědky MI6 Richard Moore. Mnoho Rusů je podle něj tiše zděšeno tím, že ruské ozbrojené síly demolují ukrajinská města, vyhánějí nevinné rodiny z jejich domovů a unášejí tisíce dětí.

Přečíst článek

Cílené útoky v Oděse

Ukrajina se brání ruské vojenské agresi od loňského února. Součástí ujednání ohledně přepravy zemědělských produktů z Ukrajiny zprostředkovaného Tureckem a OSN byla mimo jiné také ochrana nákladních lodí připlouvajících a vyplouvajících ze tří ukrajinských přístavů - Oděsy, Čornomorsku a Južneho.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v reakci na pondělní oznámení Moskvy uvedl, že je třeba udělat vše pro to, aby černomořský koridor pro export obilí mohl být nadále využíván, a to i bez Ruska. Jeho země mezitím už druhou noc v řadě čelila masivním ruským vzdušným útokům, které se podle ukrajinského letectva zaměřily na Oděskou oblast na jihu Ukrajiny a zasažen byl také přístav v Oděse. Podle Zelenského Rusové údery úmyslně zaměřili na zařízení pro vývoz ukrajinského obilí.

Šéf kanceláře ukrajinského prezidenta Andrij Jermak uvedl, že útokem na Oděsu chce Rusko působit problémy v zemích globálního jihu. Ty jsou mnohdy na dovozu ukrajinského obilí závislé.

Oděsa, nákladní loď s obilím

Ukrajina zatím vyvezla o třetinu méně obilí než předchozí sezonu

Ukrajina zatím v nynější sezoně vyvezla téměř 16,2 milionu tun obilí, což je ve srovnání se stejným obdobím předchozí sezony pokles o 31,7 procenta. S odvoláním na údaje ukrajinského ministerstva zemědělství to uvedla agentura Reuters.

Přečíst článek

Pšeničný klas

Šéf OSN nabízí ústupek Putinovi výměnou za prodloužení obilné dohody

Generální tajemník OSN António Guterres navrhl ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi, aby umožnil prodloužit dohodu o vývozu obilí z ukrajinských přístavů výměnou za nepřímé připojení jedné z ruských bank k mezinárodnímu platebnímu systému SWIFT. S odvoláním na nejmenované zdroje to uvedla agentura Reuters. Zaslání dopisu, který by posunul jednání o dohodě, později novinářům potvrdil Guterresův mluvčí. Detaily ale neuvedl. Putin podle agentury TASS uvedl, že dopis zatím neviděl.

Přečíst článek

Takto by mohlo vypadat Expo 2030 v Oděse.

Studio Zaha Hadid navrhlo areál Expa 2030 pro Ukrajinu. Zemi může pomoci s obnovou

Oděsa patřila ještě před válkou mezi oblíbená přímořská letoviska. Nyní se třetí největší ukrajinské město uchází o pořadatelství mezinárodní výstavy Expo, které by se mělo konat v roce 2030. Výstavní areál v Oděse navrhlo známé architektonické studio Zaha Hadid Architects.

Přečíst článek

Reklama

Související

EU zakázala dovoz ruské ropy. Česko ji kvůli výjimce vozí nejvíce za  jedenáct let.

EU zakázala dovoz ruské ropy. Česko ji ale kvůli výjimce vozí nejvíce za jedenáct let

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme