Reklama

Přední evropské banky dál vykazují část zisků v daňových rájích

daňový ráj, ilustrační foto
iStock

Dvacet miliard eur. To je částka, kterou loni více než třicítka evropských bank dohromady vykázala v daňových rájích. Ztížit by jim to mohla globální korporátní daň.

Přední evropské banky nadále vykazují část svých zisků v daňových rájích. Vyplývá to ze studie, kterou dnes zveřejnila nezávislá výzkumná organizace EU Tax Observatory, na jejímž financování se podílí Evropská unie.

Studie zkoumala údaje o 36 předních evropských bankách z let 2014 až 2020. Organizace uvádí, že banky vykazují v daňových rájích zhruba 14 procent svých celkových ročních zisků, což odpovídá asi 20 miliardám eur (přes půl bilionu korun). Procentní podíl zisků vykazovaných v daňových rájích se podle studie od roku 2014 drží bez větších změn.

Setkání ministrů financí G20 v Benátkách

Země G20 podpoří společný postup proti nadnárodním firmám

Ministři financí členských států G20 podpořili plán na globální minimální daň ze zisku ve výši 15 procent.

Přečíst článek

Studie rovněž poukazuje na abnormálně vysokou ziskovost bank v daňových rájích. Tam vykázané zisky dosahují v přepočtu na jednoho zaměstnance zhruba 238 tisíc eur, zatímco v ostatních zemích pouze 65 tisíc eur. „To naznačuje, že zisky vykazované v daňových rájích jsou do nich převážně převáděny z jiných zemí, kde se poskytují služby,” uvádí studie.

Podle studie budou zřejmě k zamezení využívání daňových rájů bankovním sektorem zapotřebí důraznější opatření, jako například zavedení globální minimální daně ze zisků se sazbou 25 procent.

Reklama

V současnosti se pracuje na globální minimální dani se sazbou ve výši 15 procent. Organizací zemí pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) začátkem července oznámila, že tento plán již podpořilo 130 zemí.

EU, ilustrační foto

Ministři financí EU schválili český plán obnovy. První peníze asi dorazí už v září

Ministři financí zemí Evropské unie odsouhlasili český Národní plán obnovy. Redakci Newstream to řekl ministr průmyslu a dopravy Karel Havlíček (za ANO).

Přečíst článek

fúze a akvizice, ilustrační foto

Na trhu fúzí a akvizic je nebývale rušno. Hodnota obchodů bude letos rekordní

Globální hodnota sjednaných fúzí a akvizic se v dosavadním průběhu letošního roku vyšplhala na téměř čtyři biliony dolarů (zhruba 85 bilionů korun). Je tak na cestě k dosažení nového celoročního rekordu.

Přečíst článek

Reklama

Související

Reklama
Doporučujeme