Reklama

Nová zelená úsporám se víc zaměří na bytové domy a jejich nízkopříjmové domácnosti

Nová zelená úsporám se víc zaměří na bytové domy a jejich nízkopříjmové domácnosti
iStock
 ČTK

V září začnou platit nové podmínky dotací na renovace a zateplení domů. Zvýhodněni budou díky Nové zelené úsporám bytová družstva, společenství vlastníků (SVJ) a obce. Na dotace lépe dosáhnou nízkopříjmové domácnosti a domácnosti v hospodářsky a sociálně znevýhodněných obcích s rozšířenou působností.

Zároveň se změní dotace na výměnu tepelných zdrojů, nově bude podporována výměna starých plynových kotlů za tepelná čerpadla. Novinky představili ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL) a ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL). Podávat žádosti podle stávajících podmínek je možné do 30. června.

„Od prvního září chceme výrazným způsobem pomoci především s urychlením renovace bytových domů, aby nejen lidé v rodinných domech ale také vlastníci bytových domů mohli výrazně uspořit na energiích,” řekl Hladík. 

Rodinný dům, domek, solární panely

Nejen auta. Bezemisní budou muset být i nové domy. Zatím se neví, jak toho docílit

Europoslanci v úterý přijali návrh nových opatření, která mají podpořit renovace budov v Evropské unii. Všechny nové budovy by od roku 2028 měly být podle návrhu bezemisní a některé již stojící budovy by musely projít renovací. O finální znění právního předpisu zatím nejde, o tom bude Evropský parlament (EP) jednat s členskými státy.

Přečíst článek

SVJ a družstva dostanou zálohy

Od září budou pro bytové domy existovat tři dotační výzvy podle toho, kdo je majitelem domu. Standardní výzva je určená pro fyzické a právnické osoby, které jsou vlastníky bytových domů. Ti mohou dosáhnout na dotaci až ve výši 50 procent nákladů, peníze podobně jako podle stávajících podmínek získají až dodatečně.

Výzva pro SVJ a bytová družstva počítá s poskytnutím peněz předem formou zálohy. I zde by měla být výše dotace do 50 procent. Zároveň mohou SVJ či bytová družstva dostat bonus až 150 000 korun na každou nízkopříjmovou domácnost. Výška bonusu by se měla odvíjet od rozsahu zateplení. „Bonus, který připadne každé nízkopříjmové domácnosti totiž bude použit na splacení jejich podílu na nákladech na renovaci,” řekl Hladík.

Pro obce dotace až 70 procent

V souvislosti s podporou domácností s nižšími příjmy se doplní program Nová zelená úsporám light. Nízkopříjmovým vlastníkům bytů se starými okny v už zateplených domech, kde mají ostatní jednotky okna vyměněná, umožní program výměnu oken za stejných podmínek jako v rodinných domech. Dostanou tedy dotaci až 12 000 korun na výměnu každého okna.

Novostavba se soláry na střeše

Češi si budou moci sdílet energii. Ministerstvo na to chystá zákon

Členové energetických společenství budou mezi sebou navzájem moci sdílet energii, kterou si vyrobí. Členy budou moci být například společenství vlastníků jednotek (SVJ), domácnosti, obce, školy, úřady nebo například celé malé podniky.

Přečíst článek

Třetí výzva se týká obecních bytových domů, na jejichž renovaci mohou obce získat až 70 procent. Pokud by v domě fungoval i komerční prostor, bude dotace podle Hladíka nižší.

Tepelná čerpadla pro domy s PENB aspoň D

Podporu výměny plynových kotlů starších než 20 let za tepelná čerpadla rozšíří tzv. kotlíkové dotace. Podmínkou bude mít dům alespoň částečně zateplený tak, aby spadal minimálně do třídy D energetické náročnosti budov. „Pokud dům nesplňuje požadovanou úroveň energetické náročnosti, může domácnost využít kombinaci podpory se zateplením v rámci jedné žádosti o podporu,” řekl Petr Valdman, ředitel Státního fondu životního prostředí. Provoz tepelných čerpadel v nezateplených domech je podle něj velice neúsporný.

Soláry, tepelná čerpadla a vícegenerační byty. Tam teď tečou peníze

Stavební spoření má sice trochu jiné zázemí než hypotéky ale i na tomto trhu úvěrů na bydlení jsou letos významné poklesy. Lidé si jich berou méně a na menší částky. Mění se i typy úvěrů a účely na které si klienti úvěry berou. Samotné spoření je jiná liga, počty nových smluv na stavebko totiž rostou. S tím ale mohou zamávat politická rozhodnutí. Velký boom si spořitelny slibují také od úvěrů na technologie, které umožní energetické úspory, jak vyplývá z ankety newstream.cz mezi tuzemskými stavebními spořitelnami.

Přečíst článek

Podpora fotovoltaiky zůstane stejná jako dosud. Podle Hladíka není rozdíl v tom, zda si domácnost podá žádost do června nebo od září. Základní změnou bude zjednodušení administrativy jako u všech nových dotací projektu Nová zelená úsporám spouštěných od září.

Peníze rostou na stromě

David Ondráčka: Dotační armagedon nikdo neřídí

Česká ekonomika se posouvá od tržního hospodářství k systému závislému na dotacích. Každý (skoro) se snaží o dotace ucházet, jinak by byl přece blázen, komentuje s jistou mírou nadsázky protikorupční expert a bývalý šéf české pobočky Transparency International David Ondráčka.

Přečíst článek

Vše o inflaci

Strašák inflace. Co ji způsobuje? Jak se jí bránit? Jak investovat, kam uložit úspory, kde jsou slušné úroky, které dluhopisy se vyplatí? Jak s inflací bojuje stát, vláda a ČNB? Kdo a proč zdražuje a o kolik? Jak na zvyšování cen vyzrát? Je správný čas si vzít hypotéku, porostou úrokové sazby, nebo klesnou, a z jakého důvodu? Kontext, tipy, rady, varování.

Vysoká inflace trápí nejen Česko, ale i další země Evropy či Spojené státy. Podívejte se na přehled ve světě.

Témata související s inflací:

Vše o inflaci čtěte zde

Reklama

Související

Nízkopříjmové domácnosti budou moci od května žádat o dotaci na instalaci solárních systémů pro ohřev vody.

Nově i na soláry na ohřev vody. Senioři a domácnosti s nízkými příjmy získají od státu dotace

Přečíst článek
Lukáš Kovanda: Vláda bude „luxovat drobné“ a chce snížit schodek o další téměř čtyři miliardy korun

Lukáš Kovanda: Vláda bude „luxovat drobné“ a chce snížit schodek o další téměř čtyři miliardy korun

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme