Německo sesadilo Japonsko z pozice největšího světového věřitele, to „vládlo“ 34 let

Japonsko po 34 letech přišlo o pozici největšího věřitele na světě, přestože vykázalo rekordní objem zahraničních aktiv. Titul nově patří Německu, uvedla agentura Bloomberg s odvoláním na údaje japonského ministerstva financí.
Čistá zahraniční aktiva Japonska na konci roku 2024 činila rekordních 533,05 bilionu japonských jenů (81,1 bilionu korun). Proti předchozímu roku vzrostla o zhruba 13 procent, ukázaly údaje, které dnes zveřejnilo japonské ministerstvo financí. Nicméně čistá zahraniční aktiva Německa činila v přepočtu 569,7 bilionu japonských jenů. Na třetím místě skončila Čína s čitými aktivy 516,3 bilionu japonských jenů.
Vzestup Německa je odrazem jeho značného přebytku běžného účtu platební bilance, který loni činil 248,7 miliardy eur (6,2 bilionu korun), zejména díky dobrým výsledkům obchodu. Přebytek Japonska činil zhruba 29,4 bilionu japonských jenů, což odpovídá přibližně 180 miliardám eur. Loni kurz eura vůči jenu stoupl o zhruba pět procent, což zvyšuje nárůst německých aktiv vůči japonským v jenech.
Postavení Japonska jako největšího čistého věřitele na světě je důsledkem desítek let přebytků běžného účtu, během nichž japonské firmy a investoři masivně nakupovali aktiva v zahraničí. Ztráta tohoto titulu naznačuje, že zatímco japonská aktiva dále rostou, reálná poptávka byla silnější v jiných zemích, včetně Německa a Číny.
Japonské ministerstvo dodalo, že k nárůstu zahraničních aktiv i pasiv přispěl slabší jen, aktiva však rostla rychleji, částečně díky investicím podniků v zahraničí. Loni měly japonské společnosti zájem o přímé investice zejména v USA a Británii. Odvětví, jako je finančnictví, pojišťovnictví a maloobchod, přilákala významný kapitál od japonských investorů.
Čistá zahraniční aktiva země představují hodnotu jejích zahraničních aktiv po odečtení hodnoty domácích aktiv vlastněných cizinci, upravenou o změny měnových kurzů. Tento údaj v podstatě odráží kumulativní vývoj běžného účtu platební bilance dané země.
Mediální společnost Trump Media & Technology Group (TMTG), jejímž většinovým vlastníkem je americký prezident Donald Trump, hodlá investovat 2,5 miliardy dolarů, zhruba 55 miliard korun, do nákupu kryptoměny bitcoin. Peníze chce získat od investorů prodejem svých akcií a dluhopisů.
Provozovatel Trumpovy sítě Truth Social investuje 55 miliard do bitcoinu
Trhy
Ekonomika EU loni mírně ožila – ale jen díky spotřebě domácností. Investice naproti tomu zamrzly, a to v rozsahu, který bývá typický spíš pro období recese.
Evropě brzy dojde dech. Roste díky spotřebě, ale investice se propadají, jako by přišla recese
Money
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.