Reklama

Lukáš Kovanda: Češi utahují opasky. Ale ne tolik, jak se čekalo

Supermarket Albert
Albert
Lukáš Kovanda

Český statistický úřad zpřesnil svůj předběžný odhad výkonu české ekonomiky v letošním třetím čtvrtletí. Ta podle něj meziročně rostla o 1,7 procenta, zatímco mezičtvrtletně ztratila 0,2 procenta. Jedná se tedy o dvojí zlepšení oproti předběžnému odhadu.

Reklama

Podle něj měla česká ekonomika vykazovat růst jen 1,6 procenta meziročně a propadat se mezičtvrtletně o 0,4 procenta. Pro drtivou většinu expertů oslovených agenturou Bloomberg je zlepšení oproti předběžnému odhadu příjemným překvapením, neboť i po zpřesnění čekali výsledky na úrovni předběžného odhadu – jak v případě meziročního, tak mezičtvrtletního údaje.

Škoda Auto, ilustrační foto

Česká ekonomika vzrostla o 1,7 procenta

Česká ekonomika ve třetím čtvrtletí letošního roku vzrostla meziročně o 1,7 procenta. Mezičtvrtletně naopak klesla o 0,2 procenta. Vyplývá to ze zpřesněného odhadu, který zveřejnil Český statistický úřad. Oproti předběžnému odhadu ze začátku listopadu se výsledky ekonomiky zlepšily.

Přečíst článek

Poměrně nečekané zlepšení předběžného odhadu má na svědomí zejména vyšší než předpokládaná odolnost tuzemské průmyslové výroby, ale také maloobchodních tržeb vůči současné náročné ekonomické situaci u nás i v zahraničí, dané dopady války na Ukrajině, odeznívající pandemie a mimořádně inflace. Zároveň se projevily příznivější než očekávané zahraniční vlivy, hlavně překvapivě silný vývoj německé ekonomiky.

Domácnosti 

Meziroční růst české ekonomiky pramení předně ze stále poměrně silné zahraniční poptávky po českém exportu a přispěly k němu také investice. Průmyslové výrobě, a tedy i exportu pomáhá to, že se obnovují mezinárodní dodavatelsko-odběratelské řetězce, takže výrobní vstupy jsou stále dostupnější. Naopak výkon ekonomiky stahovala ve třetím čtvrtletí dolů zejména spotřeba domácností a z menší části také vládní výdaje.

Reklama

Indie, přelidněné Dillí

Indie má dobře našlápnuto stát se do roku 2030 třetí největší ekonomikou na světě

Indie se do konce desetiletí může stát třetí největší ekonomikou světa, předstihne Japonsko a Německo. Myslí si to analytici společností S&P Global a Morgan Stanley. Prognóza S&P vychází z předpokladu, že roční nominální růst hrubého domácího produktu (HDP) Indie bude do roku 2030 činit v průměru 6,3 procenta. Podobně Morgan Stanley odhaduje, že HDP Indie se do roku 2031 pravděpodobně více než zdvojnásobí proti současné úrovni.

Přečíst článek

Na domácnosti dolehla energetická drahota 

Domácnosti své výdaje meziročně snížily o 5,9 procenta, v porovnání se druhým čtvrtletím pak o 3,2 procenta. V tomto ohledu se tedy zhmotnil pesimismus tuzemských domácností stran jejich vlastní finanční situace a příslušeného výhledu. Ten byl totiž letos ve třetím čtvrtletí dosud nejvýraznější v celé historii sledování od roku 2003. Na domácnosti tíživě dolehla zejména energetická drahota a obecně mimořádně silné inflační tlaky napříč celou ekonomikou. Ty letos snižují kupní sílu domácností suverénně nejvýrazněji v celé historii České republiky. Reálně letos výdělky v Česku poklesnou o přibližně devět procent, přičemž dosud nejhorší byl v tomto ohledu rok 2013, kdy ovšem klesly pouze o 1,5 procenta.

Za celý letošní rok očekáváme růst české ekonomiky o 2,5 procenta, přičemž se v něm projeví i ponížená srovnávací základna loňského roku, kdy se ještě ekonomika zejména v prvním pololetí potýkala s covidovými restrikcemi. V příštím roce se tuzemská ekonomika propadne nejspíše o 0,4 procenta. Recese se ovšem odehrává už nyní, neboť i v probíhajícím čtvrtém čtvrtletí je třeba počítat s mezičtvrtletním poklesem HDP. 

Vše o inflaci

Strašák inflace. Co ji způsobuje? Jak se jí bránit? Jak investovat, kam uložit úspory, kde jsou slušné úroky, které dluhopisy se vyplatí? Jak s inflací bojuje stát, vláda a ČNB? Kdo a proč zdražuje a o kolik? Jak na zvyšování cen vyzrát? Je správný čas si vzít hypotéku, porostou úrokové sazby, nebo klesnou, a z jakého důvodu? Kontext, tipy, rady, varování.

Vysoká inflace trápí nejen Česko, ale i další země Evropy či Spojené státy. Podívejte se na přehled ve světě.

Témata související s inflací:

Vše o inflaci čtěte zde

Reklama

Související

Nákupní centrum

Jana Matesová: Ekonomika se propadne. Lidé přestanou nakupovat to, co nepotřebují

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme