Reklama

Konec zlatých časů. Místo nich přichází stagflace, ztracené dekády a růst chudoby, varuje hlavní ekonom Světové banky

Indermit Gill
Simone D. McCourtie / World Bank
 ČTK

K pandemickým problémům se přidávají negativní dopady války na Ukrajině. To způsobuje celosvětovou nejistotu. I proto Světová banka výrazně zhoršuje výhled globálního růstu i růstu v jednotlivých zemích. Lépe už bylo, varuje hlavní ekonom Světové banky Indermit Gill.

Reklama

Nový hlavní ekonom Světové banky Indermit Gill se obává všeobecné stagflace v globální ekonomice, tedy období nízkého hospodářského růstu doprovázeného vysokou inflací. Válka na Ukrajině a její dopady výrazně změnily výhled globální ekonomiky a SB již snížila své prognózy pro tři čtvrtiny zemí.

„Před šesti měsíci jsme se opravdu obávali zpomalení oživení a velmi vysokých cen některých komodit, a nyní se domnívám, že se víc bojíme všeobecné stagflace, která vyvolává opravdu špatné vzpomínky na polovinu 70. let 20. století a ztracená desetiletí,“ řekl Gill novinářům. Gill se funkce hlavního ekonoma ujal 1. září, upozornila agentura Reuters.

VW, továrna ve Wolfsburgu

Potvrzeno. Německá ekonomika se recesi nevyhne, tvrdí vlivný institut

Německé hospodářství před sebou nemá příliš jasné vyhlídky. Ekonomika spolkové země se podle ekonomů řítí do recese. Důvodem je celoevropská energetická krize, kterou odstartovala válka na Ukrajině.

Přečíst článek

Konec snižování chudoby

Současný svět je podle Gilla více polarizovaný. Stále více zemí se středními příjmy se dostává do problémů a mnoho zemí je zatíženo vysokými dluhy.

Současná situace podle něj zastavila zlaté časy snižování chudoby po celém světě. Toto období trvalo zhruba od roku 1990 do roku 2021. Nyní snižování chudoby klesá, dodal.

Reklama

SB v květnu zhoršila prognózu globálního ekonomického růstu na letošní rok téměř o třetinu, na 2,9 procenta z lednových 4,1 procenta. Varovala, že ke škodám způsobeným pandemií nemoci covid-19 se přidala invaze ruských vojsk na Ukrajinu a že mnoho zemí teď čelí recesi. Dodala také, že pokud se naplní rizika poklesu, mohl by globální růst letos zpomalit na 2,1 procenta a příští rok na 1,5 procenta.

Rafinérie v USA

David Havrlant z J&T: Hluboká a táhlá recese? Tak ta se USA určitě vyhne

Sázky na hlubokou a vleklou ekonomickou recesi v USA jsou liché, jelikož střednědobé i dlouhodobé faktory začínají hrát největší ekonomice opět do karet, a to jak v relativní, tak v absolutní perspektivě, píše v komentáři pro Newstream David Havrlant z J&T. Co rozhodne, že americká ekonomika bude rychle zpátky ve hře?

Přečíst článek

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj

Zelenského ekonomické reformy nefungují. Ukrajina je v hluboké recesi

Hrubý domácí produkt válkou zmítaná země se ve druhém čtvrtletí propadl o kritických 37 procent. Přitom již v prvním kvartálu HDP Ukrajiny padalo o 15 procent. Ukrajina je tak v recesi a nepomáhají tomu ani reformy, které ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj prosadil krátce po začátku invaze.

Přečíst článek

Vše o inflaci

Strašák inflace. Co ji způsobuje? Jak se jí bránit? Jak investovat, kam uložit úspory, kde jsou slušné úroky, které dluhopisy se vyplatí? Jak s inflací bojuje stát, vláda a ČNB? Kdo a proč zdražuje a o kolik? Jak na zvyšování cen vyzrát? Je správný čas si vzít hypotéku, porostou úrokové sazby, nebo klesnou, a z jakého důvodu? Kontext, tipy, rady, varování.

Vysoká inflace trápí nejen Česko, ale i další země Evropy či Spojené státy. Podívejte se na přehled ve světě.

Témata související s inflací:

Vše o inflaci čtěte zde

Reklama

Související

Potraviny zdraží o desítky procent. Hlad a podvýživa hrozí stovkám milionů lidí, říká šéf Světové banky

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme