Reklama

Komerční banka loni vydělala 13 miliard, podělí se o ně s akcionáři

Komerční banka
Dušan Kütner / Newstream

Komerční bance loni stoupl čistý zisk o 56 procent na 12,7 miliardy korun, podělí se o něj s akcionáři. Představenstvo navrhuje dividendu 43,80 koruny na akcii, celkem za 8,3 miliardy korun. O zadržených dividendách z covidových let banka rozhodne až ve druhé polovině letošního roku, oznámil finanční dům.

Celkové výnosy Komerční banky se loni zvýšily o 5,7 procenta na 31,3 miliardy korun. Provozní náklady vzrostly o 0,7 procenta na 15,1 miliardy korun. Čistý zisk jedné z největších bank v Česku stoupl o víc než polovinu na téměř 13 miliard korun. Banka oznámila, že jde o zatím neauditované konsolidované výsledky.

Představenstvo navrhlo dividendu 43,80 koruny na akcii v celkové výši 8,3 miliardy korun. Další kroky k uvolnění přebytečného kapitálu, který banka zadržela v důsledku pandemických omezení dividend v letech 2020 a 2021, zváží ve druhé polovině letošního roku po dokončení pravidelných regulatorních zátěžových testů. Většinovým vlastníkem banky je francouzská Société Générale.

Peníze, ilustrační foto

Porovnání spořicích účtů: Úroky se zvyšují, inflaci ale nedostačují

Spoření na spořicích účtech je se zvyšováním hlavních sazeb ČNB stále zajímavější. U nejlepších finančních ústavů získáte úrok nad tři procenta, a to i bez podmínek. Inflaci ale zdaleka nepřekonají.

Přečíst článek

„Zaznamenali jsme velmi solidní navýšení objemu našich obchodů s klienty, které podpořilo i růst výnosů. Navzdory rychlé inflaci a zvýšení regulatorních odvodů jsme udrželi provozní výdaje stabilní. Rizikový profil úvěrového portfolia zůstává velmi silný, i když je současné prostředí pro mnoho podniků náročné,” uvedl předseda představenstva a generální ředitel KB Jan Juchelka.

Rostly úvěry i vklady

Ke zvýšení celkových výnosů přispěly všechny druhy výnosů. Čisté úrokové výnosy se zvýšily o dvě procenta na 21,8 miliardy korun, a to vlivem růstu objemu úvěrů i vkladů, a později během roku také vlivem normalizujících se tržních úrokových sazeb. Čisté poplatky a provize stouply o 9,6 procenta na 5,7 miliardy korun, za tímto růstem je podle banky vyšší transakční aktivita klientů, růst investic klientů do podílových fondů či poptávka podniků po službách na kapitálových trzích a poradenství. Čistý výsledek z finančních operací 3,6 miliardy korun byl meziročně vyšší o 25,9 procenta.

„Provozní náklady byly nadále pod přísnou kontrolou, i přes rychlejší inflaci a vyšší regulatorní odvody, hlavně do Fondu pro řešení krize,” uvedla banka. Personální náklady mírně poklesly a administrativní náklady zůstaly téměř stejné. Průměrný počet zaměstnanců se snížil o 4,6 procenta na 7687. Odpisy a amortizace meziročně narostly v souvislosti s investicemi do digitalizace, částečně růst kompenzovalo zmenšující se portfolio budov.

Trinity Bank

Trinity Bank má rekordní zisk. Podělí se o něj s akcionáři

Banka s českým kapitálem vydá akcie za stamiliony korun. Akcionáři získají větší bonus ze zisku.

Přečíst článek

Úvěry klientům loni meziročně stouply o 6,9 procenta na 738,9 miliardy korun. Z toho objem úvěrů na bydlení poskytovaných společnostmi KB a Modrá pyramida se zvýšily o 9,5 procenta. Spotřebitelské úvěry poskytované společnostmi KB a ESSOX přidaly 1,9 procenta. Objem úvěrů podnikům a ostatním subjektům byl meziročně vyšší o pět procent. Vklady klientů stouply meziročně o 6,2 procenta na 948,6 miliardy korun.

Celkový vlastní kapitál se meziročně zvýšil o 8,3 procenta na 126,8 miliardy korun díky vytvořenému zisku a omezené výplatě dividend kvůli opatřením ČNB. Banka uvedla, že představenstvo se hodlá vrátit k dividendové politice výplaty 60 až 70 procent zisku vytvořeného v předchozím roce, která byla přerušená v souladu s restrikcemi přijatými regulátorem vůči všem českým bankám v březnu 2020 po vypuknutí koronavirové pandemie.

Pro rok 2022 schválilo představenstvo dividendovou politiku ve výši 65 procent konsolidovaného čistého zisku připadajícího akcionářům KB, který bude vytvořen v roce 2022. „Vzhledem k částečné výplatě dividendy na konci roku 2021 ve výši 23,86 koruny na akcii je podle našeho odhadu ve hře k rozdělení formou dividendy dalších až 55 korun na akcii, což by s plánovanou dividendou 43,80 koruny činilo téměř 100 korun na akcii v letošním roce,” uvedl Jiří Kostka z Fio banky.

Pobočka Moneta Money Bank, ilustrační foto

Moneta loni vydělala čtyři miliardy korun a dotáhla kšeft s PPF

Moneta Money Bank loni zvýšila čistý zisk o 53 procent na 3,98 miliardy korun. Banka oznámila, že výsledky zlepšila díky vyššímu čistému úrokovému výnosu, stabilním provozním nákladům a nižším nákladům na riziko. V prosinci akcionáři odsouhlasili spojení s bankovní částí PPF, včetně způsobu vypořádání obchodu.

Přečíst článek

Majorita dividend odteče do zahraničí

Komerční banka měla ke konci loňského roku 58 444 akcionářů, meziročně o 1443 víc. Z toho 52 823 byly fyzické osoby z České republiky, podíl strategického akcionáře Société Générale zůstal nezměněn na 60,4 procenta. Minoritní akcionáři měli 39 procent a KB držela 0,6 procenta vlastních akcií.

Pro letošní rok očekává banka dvouciferný růst provozních výnosů primárně podpořený čistými úrokovými výnosy. Čisté výnosy z poplatků a provizí by měly růst nižšími jednotkami procent. Provozní náklady by se měly držet pod úrovní inflace.

Z ostatních velkých bank zveřejnily výsledky za rok 2021 Moneta Money Bank, která loni zvýšila čistý zisk meziročně o 53 procent na 3,98 miliardy korun, dále Raiffeisenbank v ČR, které čistý zisk meziročně stoupl o 119 procent na 4,69 miliardy korun, a česká a slovenská UniCredit Bank, která vykázala nárůst zisku o 39,1 procenta na 6,62 miliardy korun. Société Générale má za loňský rok rekordní čistý zisk 5,6 miliardy eur (136 miliard korun).

Malta

Na Maltě je stavební boom. Táhne ho i česká banka

Slunečná ostrovní země staví nové hotelové, rezidenční a apartmánové domy s více než 50 tisíci lůžky. „Země odstartovala během pandemie stavební boom,” říká český šéf maltské banky.

Přečíst článek

Vše o inflaci

Strašák inflace. Co ji způsobuje? Jak se jí bránit? Jak investovat, kam uložit úspory, kde jsou slušné úroky, které dluhopisy se vyplatí? Jak s inflací bojuje stát, vláda a ČNB? Kdo a proč zdražuje a o kolik? Jak na zvyšování cen vyzrát? Je správný čas si vzít hypotéku, porostou úrokové sazby, nebo klesnou, a z jakého důvodu? Kontext, tipy, rady, varování.

Vysoká inflace trápí nejen Česko, ale i další země Evropy či Spojené státy. Podívejte se na přehled ve světě.

Témata související s inflací:

Vše o inflaci čtěte zde

Reklama

Související

Reklama
Reklama
Doporučujeme