Reklama

Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Investoři už Hongkong odepsali. Akcie tam od začátku roku spadly o třetinu

Burza, ilustrační foto
iStock
 ČTK

Hlavní akciový index v Hongkongu je nejníže od finanční krize v roce 2009. Vytrvale klesá už téměř dva roky a za jeho nejnovější potíže může podle analytiků postoj nového správce Hongkongu. Ten podle nich ve své středeční řeči nenastínil žádný konkrétní plán, jak zastavit sílící vliv jiných finančních center v Asii, zejména pak Singapuru.

Reklama

Index Hang Seng při dnešním obchodování sestoupil zhruba o tři procenta až na 16 010 bodů, kde byl naposledy na jaře roku 2009. Před koncem obchodování část ztrát smazal, od začátku roku ale vykazuje pokles přibližně o 30 procent.

Hongkong

Letenky za euro? Hongkong jde ještě dál. Turistům je dá zadarmo

Přes dva roky trvající přísná opatření proti šíření nemoci covid-19 si vybrala svou daň na hongkongské ekonomice. Turisté se asijskému centru obloukem vyhnuli. Místo desítek milionů jich dorazily jen stovky tisíc. Podpořit cestovní ruch má ale nová nákladná kampaň letenek zdarma.

Přečíst článek

Investoři se také obávají zpomalení růstu globální ekonomiky, vzhledem k tomu, že centrální banky po celém světě zvyšují úrokové sazby, aby se vypořádaly s vysokou inflací. Jeden z analytiků v Hongkongu serveru BBC řekl, že panický výprodej akcií už je směšný.

Správce Hongkongu John Lee ve svém prvním politickém projevu oznámil opatření na zvýšení bezpečnosti a také plány, jak přilákat více zahraničních talentů do Hongkongu. Neupřesnil však ekonomické cíle pro město, které ztrácí na konkurenční asijská finanční centra.

Reklama

Hongkong je od roku 1997 pod čínskou správou, předtím byl britskou kolonií a územím pod britskou správou. Ekonomika Hongkongu je teď v technické recesi, má za sebou totiž dvě tříměsíční období poklesu v řadě.

Singapur

Singapur se stal největším finančním centrem Asie. Praha kraluje střední a východní Evropě

Singapur předběhl Hongkong a stal se podle aktuální analýzy Global Financial Centers Index největším finančním centrem Asie – a třetím na světě. První dvě příčky patří New Yorku a Londýnu, Hongkong se propadl na čtvrté místo. San Francisco se posunulo o dvě místa nahoru a první pětici uzavírá, uvedla agentura Bloomberg. Praha obsadila 61. místo, o sedm příček lepší než při loňském průzkumu, a poté, co letos předběhla Varšavu, je nejvýše z metropolí střední a východní Evropy.

Přečíst článek

Donedávna platila v Hongkongu jedna z nejpřísnějších omezení kvůli šíření koronaviru, protože město se řídilo čínskou politikou nulové tolerance vůči covidu-19. Ještě před pandemií se ve městě konaly časté protesty proti novým opatřením, která v Hongkongu začala zavádět čínská vláda. Část lidí se obávala, že Hongkong přijde o své občanské svobody.

„Index Hang Seng je nejníže za 13 let, křehkému sentimentu nic nepomáhá,” poznamenal výkonný ředitel makléřské společnosti Kingston Securities Dickie Wong. „Panuje zde také pocit, že daňové úlevy nestačí na to, aby zpět do Hongkongu přilákaly cizince,” dodal.

Obchodníky znepokojuje, že místní vláda mlčí o klíčových ekonomických ukazatelích, upozornil regionální investiční ředitel společnosti UBS Global Wealth Management Kelvin Tay. Investory podle něj zneklidňuje i výhled čínské ekonomiky a další nárůst počtu případů covidu-19 v době konání 20. sjezdu čínských komunistů. Ten potrvá do konce týdne a očekává se, že potvrdí na další funkční období současného prezidenta Si Ťin-pchinga.

Dolů dnes ale zamířily i další akciové trhy v Asii a Tichomoří. Hlavní indexy v Austrálii, Japonsku a Jižní Koreji odepsaly kolem jednoho procenta, na tak nízkých hodnotách jako v Hongkongu ale nejsou.

Hongkong v mlze

Hongkong se pět minut po dvanácté snaží zachránit svůj status finančního centra

Vedení Hongkongu v pondělí provedlo zatím největší uvolnění přísných covidových restrikcí. Snaží se tak povzbudit chřadnoucí ekonomiku a udržet si status finančního centra. Turisté ani obchodní cestující se do bývalé britské kolonie zatím nehrnou. Omezení zatím zdaleka nemizí úplně.

Přečíst článek

Magazín newstream CLUB

Jak vytvářet odkaz pro příští generace? Odpovědi z byznysového světa, ale i od výrazných osobností společenského života nabízí třetí číslo magazínu newstream CLUB, který právě vychází.

Na obálce byznysově - lifestylového čtvrtletníku je František Kinský, legendární šlechtic, který vypráví, jak se v jejich rodě dědí nikoli majetek, ale zodpovědnost a služba. 

Hvězdami jarního čísla jsou dále mimo jiné Silke Horáková (Albatros), Luděk Sekyra (Sekyra Group), Zbyněk Frolík (Linet) nebo architekt Václav Aulický či umělec Milan Knížák.

Magazín se věnuje tématům dlouhodobých investic, předávání majetku v rámci rodinných klanů, tradičním českým značkám či tomu, jak developeři společně s architekty mění tvář měst na dlouhá staletí.

Magazín přináší inspirativní čtení, které má čtenáře motivovat k tomu, aby zkusili i ve své profesi či hobby vytvářet věci s trvalejší vizí

K dostání je v síti PNS i online. Nově také v elektronické podobě v našem e-shopu.

Související témata 

Nástupnictví

Miliardáři

Umění

Filantropie

Reklama

Související

Hongkong nevzkvétá, vzdělaní obyvatelé odcházejí

Hongkong nevzkvétá. Atmosférou připomíná předlistopadové poměry v Československu

Přečíst článek
Obchodování s akciemi zadluženého čínského developera Evergrande je zastaveno

Nekonečný příběh Evergrande. Obchodování s akciemi zadluženého developera je pozastaveno

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme