Reklama

Inflace ve Švýcarsku je na 30letém rekordu. Zdražují pohonné hmoty i zelenina

The Swiss National Bank's v Ženevě
ČTK/AP
 ČTK

Spotřebitelské ceny ve Švýcarsku v červnu vzrostly meziročně o 3,4 procenta, nejvíce za 29 let a mnohem více, než čekali ekonomové.

Reklama

Je to poprvé od roku 2008, kdy inflace překročila hranici tří procent. Spotřebitelské ceny se také již pátý měsíc za sebou pohybují nad cílem švýcarské centrální banky (SNB), což podporuje spekulace, že by banka mohla brzy znovu zpřísnit měnovou politiku, když minulý měsíc poprvé po 15 letech zvýšila základní úrokovou sazbu. Cílem SNB je udržet inflaci v rozmezí do nula do dvou procent.

Ve srovnání s předchozím měsícem se ceny zvýšily o půl procenta, hlavně kvůli zdražení pohonných hmot, topného oleje a zeleniny. Snížily se ale ceny červeného vína a salátů.

Jádrová inflace, která nezahrnuje ceny některých nestabilních položek, jako pohonné hmoty a potraviny, činila 1,9 procenta.

ilustrační foto

Které země letos zvýšily základní sazby? Podívejte se na přehled

Česká národní banka v posledních měsících zvýšila základní úrokovou sazbu, naposledy v červnu o 125 bazických bodů na sedm procent, což je nejvíce od roku 1999. Podobný způsob boje s rapidní inflací ve světě letos zvolilo více než osm desítek zemí. Maďarsko od konce června zvýšilo sazbu čtyřikrát na nejvyšší úroveň v EU, vyplývá z údajů centrálních bank. Některé země, jako například Turecko či Rusko, jdou ale opačným směrem.

Přečíst článek

Navzdory růstu však zůstává inflace ve Švýcarsku výrazně nižší než v mnoha sousedních evropských zemích. V Německu podle prvních odhadů spotřebitelské ceny v červnu stouply meziročně o 7,6 procenta a v eurozóně o 8,6 procenta. Agentura DPA ale upozornila, že míra inflace ve Švýcarsku se vypočítává poněkud jinak než v eurozóně. Srovnatelnější by měl být harmonizovaný index spotřebitelských cen, který v červnu ve Švýcarsku činil 3,2 procenta.

Reklama

Šéf SNB Thomas Jordan minulý měsíc upozornil, že pokračující inflační tlaky znamenají, že bude pravděpodobně nutné další zpřísnění měnové politiky. SNB v červnu zvýšila základní úrok na minus 0,25 procenta z minus 0,75 procenta.

SNB také naznačila, že je připravena na to, že švýcarský frank posílí, což považuje za způsob, jak zmírnit inflaci u dováženého zboží. To je odklon od předchozích snah SNB, která se léta snažila brzdit růst domácí měny, protože švýcarská ekonomika je závislá na vývozu. Frank je nyní téměř na paritě s eurem a má vyšší hodnotu než jeden dolar, upozornila agentura Reuters.

Žitava, Sasko

V sousedním Sasku je inflace poloviční, přesto Němce tíží drahota

Příměr, že je Česko sedmnáctou spolkovou zemí Německa, tedy neplatí v případě inflace. V sousedním Sasku inflace v červnu dosáhla 7,7 procenta a dokonce z květnových osmi procent klesla.

Přečíst článek

Bankovky

Eurozónu tíží rekordní inflace. V červnu zrychlila na 8,6 procenta

Meziroční růst cen v eurozóně v červnu opět překonal rekordní hranici a zrychlil na 8,6 procenta. To je o pět desetin procentního bodu více než v květnu. Ve svém rychlém odhadu to uvedl Eurostat.

Přečíst článek

Vše o inflaci

Strašák inflace. Co ji způsobuje? Jak se jí bránit? Jak investovat, kam uložit úspory, kde jsou slušné úroky, které dluhopisy se vyplatí? Jak s inflací bojuje stát, vláda a ČNB? Kdo a proč zdražuje a o kolik? Jak na zvyšování cen vyzrát? Je správný čas si vzít hypotéku, porostou úrokové sazby, nebo klesnou, a z jakého důvodu? Kontext, tipy, rady, varování.

Vysoká inflace trápí nejen Česko, ale i další země Evropy či Spojené státy. Podívejte se na přehled ve světě.

Témata související s inflací:

Vše o inflaci čtěte zde

Reklama

Související

ilustrační foto

Které země letos zvýšily základní sazby? Podívejte se na přehled

Přečíst článek
nákup (ilustrační foto)

Jaká je inflace v Evropě či USA? Padají rekordy staré desítky let

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme