Reklama

V sousedním Sasku je inflace poloviční, přesto Němce tíží drahota

Žitava, Sasko
Newstream/Tereza Zavadilová
Tereza Zavadilová
tzv

Příměr, že je Česko sedmnáctou spolkovou zemí Německa, tedy neplatí v případě inflace. V sousedním Sasku inflace v červnu dosáhla 7,7 procenta a dokonce z květnových osmi procent klesla.

Reklama

Saský deník Sachsische Zeitung citoval kamenecký zemský statistický úřad, že ačkoli inflace ve východní spolkové zemi teď klesla, pro tamní spotřebitele to ještě žádná velká úleva není. Ceny se v meziročním porovnání poprvé snížily prvně od loňského září, přesto zůstává spotřebitelský koš o dost dražší než loni.  

A jaké ceny Sasy tíží? Ceny energií jsou proti loňskému roku vyšší o 36 procent, potravin o 14 procent. 

Naopak patrné jsou už ve spotřebním koši státní zásahy proti drahotě - vláda snížila daň na pohonné hmoty a zavedla slevu na veřejnou dopravu - Němci během léta mohou neomezeně měsíc cestovat regionální dopravou po celé zemi za lístek v ceně devět eur. Obě tyto položky ve spotřebním koši zlevnily. Proti květnu zlevnilo také oblečení a z potravin zelenina, naopak zdažily mléčné produkty a drůbež. 

V celé spolkové zemi inflace v červnu mírně klesla podobně jako v Sasku - na 7,6 procenta. Ifo Institut očekává, že letos bude německá inflace v průměru 6,8 procenta za celý rok. V příštím roce by měla klesnout na 3,3 procenta. Úřad čeká, že v druhém pololetí klesnou ceny surovin. Michael Heise, hlavní ekonom HQ Trust pro Frankfurner Allgemeine Zeitung komentoval, že jde spíše o vydechnutí a ne o zlom v trendu inflace. „Vrcholu inflace bude pravděpodobněji dosaženo v září,” řekl. 

Chudáci východní Němci

Šéf vlivného odborového svazu IG Metall Jörg Hofmann na zasedání podnikové rady v Lipsku uvedl, že extrémně vysoká míra inflace zasáhla zejména východoněmecké pracovníky kvůli jejich nižšímu průměrnému příjmu a delšímu dojíždění.  Zvyšování mezd, prosazované skrze kolektivní vyjednávání, nebude schopné kompenzovat vše. Proto odbory prosazují jednorázovou finanční kompenzaci, mají podporu SPD a kancléře Olafa Scholze. Tento „inflační bonus” by měl být do výše 1500 eur nezdanitelný a lidem by ho podle dosavadních představ měli vyplácet zaměstnavatelé.

Reklama

Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL)

Dalibor Martínek: Ať Jurečka přidá na platech. Na inflaci se to nijak neprojeví

Návrh Mariana Jurečky na zvýšení platů některým státním zaměstnancům zdivočel ekonomické komentátory. Ministr po jednání s odbory veřejně navrhl, že by stát měl přidat deset procent na platech třem stům tisícům státních pracovníků. Lidem ze školství, z kultury.

Přečíst článek

Uniper

Ať to stojí, co to stojí? Německá vláda je připravena zachránit Uniper

Německá vláda je podle dnešních slov kancléře Olafa Scholze připravena zachránit Uniper. Tento plynárenský kolos ze země našich západních sousedů se zmítá ve vážných finančních problémech poté, co jej ruský prezident Vladimir Putin v polovině června odstřihl od zhruba 60 procent nasmlouvaných dodávek plynu. Akcie Uniperu ve čtvrtek propadají o skoro dvanáct procent, za poslední měsíc jsou dole o takřka 41 procent.

Přečíst článek

Vše k inflaci čtěte zde 

Vše o inflaci

Strašák inflace. Co ji způsobuje? Jak se jí bránit? Jak investovat, kam uložit úspory, kde jsou slušné úroky, které dluhopisy se vyplatí? Jak s inflací bojuje stát, vláda a ČNB? Kdo a proč zdražuje a o kolik? Jak na zvyšování cen vyzrát? Je správný čas si vzít hypotéku, porostou úrokové sazby, nebo klesnou, a z jakého důvodu? Kontext, tipy, rady, varování.

Vysoká inflace trápí nejen Česko, ale i další země Evropy či Spojené státy. Podívejte se na přehled ve světě.

Témata související s inflací:

Vše o inflaci čtěte zde

Reklama

Související

nákup (ilustrační foto)

Jaká je inflace v Evropě či USA? Padají rekordy staré desítky let

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme