Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Historická krádež. Severokorejci sebrali kryptoměny za 36 miliard

Bitcoin za půl milionu dolarů? Je to méně šílené, než se zdá
iStock
 ČTK

Za krádeží kryptoměn z kryptoměnové burzy Bybit stáli Severokorejci. Společnost Elliptic, která se zabývá analýzou blockchainu, útok spojuje se severokorejskou státem sponzorovanou skupinou Lazarus Group. Podle zpravodajského serveru NBC News je zcizení kryptoměn za v přepočtu 1,5 miliardy dolarů (bezmála 36 miliard korun) zatím největší v historii tohoto odvětví.

Hackeři napadli tzv. studenou peněženku. To je typ úložiště, které není připojené k internetu a mělo by být odolnější vůči hackerským útokům. Využívá se hlavně pro dlouhodobé držení velkého množství kryptoměn.

„Ujišťujeme vás, že všechny ostatní chladné peněženky jsou bezpečné,“ uvedl na sociální síti X generální ředitel burzy Ben Zhou. „Všechny výběry jsou normální,“ zdůraznil.

„I přes jeho prohlášení zažívá Bybit výrazně zvýšené objemy žádostí o výběr prostředků, které tedy zatím probíhají bez problémů. Jejich rezervy jsou nicméně dostatečně velké a převyšují vklady uživatelů, takže by burza měla situaci ustát,“ napsal manažer společnosti Dopamine Investments Roman Panuška.

Lazarus útočí na kryptoměnové platformy již od roku 2017, kdy napadla čtyři jihokorejské burzy a odcizila bitcoiny v hodnotě 200 milionů dolarů. Ty potom putují na financování severokorejského režimu. Podle Spojených států skupinu ovládá severokorejská rozvědka. Elliptic uvádí, že nejnovější krádež výrazně překonala předchozí hackerské útoky v odvětví.

Podobné události připravily investory o miliardy dolarů a často kryptoměnové trhy ochladily na měsíce či roky dopředu. To byl případ útoku na burzu Mt. Gox v roce 2014, odkud hackeři ukradli 850 tisíc bitcoinů nebo burzy Bitfinex o dva roky později.

Kryptotrh zaplavují podvodné meme coiny. Bitcoin jako sázka na jistotu?

Jen přesvědčení kryptoskeptici nyní věří, že by současný býčí trh bitcoinu měl v nejbližší době skončit. Naopak. Sílí hlasy, které věští nejznámější kryptoměně svižnou jízdu vzhůru. Některé smělé odhady uvádějí, že bitcoin by ještě letos mohl stát i 200 tisíc dolarů, tedy více než dvojnásobek současné hodnoty. Spolu s rostoucí dominancí bitcoinu se na trhu digitálních měn ale objevuje ještě jeden, a to poměrně rizikový trend. Má podobu meme coinů, které s příslibem rychlých zisků přivádějí investory na buben. Příkladem z tohoto týdne je neznámá kryptoměna $LIBRA, s níž si mezinárodní ostudu utrhl argentinský prezident Javier Milei. A spousta lidí přišla o hodně peněz.  

Přečíst článek

Javier Milei, argentinský prezident

Mileiovi hrozí impeachement za pletky s alternativní kryptoměnou

Argentinský prezident Javier Milei by mohl v brzké době čelit impeachementu kvůli své angažovanosti ve světě kryptoměn. Tvrdí to alespoň advokáti tamní opozice, kterou známý libertarián popudil tento pátek, když na svém účtu na X podpořil projekt alternativní kryptoměny LIBRE.

Přečíst článek

JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.

Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?

Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.

Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.

A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.

Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v červnu.

Související

Doporučujeme