Hodnota kryptoměn ukradených po celém světě hackery se v letošním prvním pololetí více než zdvojnásobila na 1,38 miliardy dolarů (zhruba 32 miliard korun) z 657 milionů dolarů ve stejném období loňského roku. Přispěl k tomu výrazný nárůst cen kryptoměn, uvádí zpráva analytické společnosti TRM Labs.
Bitcoin vystoupal na nový rekord. Kryptoměna překonala 69 tisíc dolarů (1,6 milionu korun). K jejímu růstu podle analytiků přispívají bitcoinové fondy obchodované na burze (ETF) i blížící se půlení bitcoinu, takzvaný halving.
Kryptoměna bitcoin je na dvouletých maximech. V současné chvíli se drží nad hodnotou 57 tisíc dolarů, tedy zhruba 1,3 milionu korun. Web CNBC uvedl, že cenu vzhůru vyhnal mimo jiné nákup společnosti MicroStrategy, která v pondělí oznámila pořízení tři tisíc bitcoinů za 155 milionů dolarů.
Cena nejznámější kryptoměny bitcoin se po růstu z předchozích týdnů drží těsně nad 51 tisíci dolary, tedy zhruba 1,19 milionu korun. Ekonomové Evropské centrální banky (ECB) na svém blogu už dříve uvedli, že skutečná hodnota bitcoinu je rovna nule, bez ohledu na to, že úřady ve Spojených státech schválily bitcoinové fondy obchodované na burze (ETF).
Bitcoin by podle ekonomů mohl v první polovině letošního roku dosáhnout na novou rekordní hodnotu. Té dosavadní okolo 69 tisíc dolarů docílil v listopadu 2021. Nejznámější kryptoměnu čeká růst kvůli spuštění ETF fondů a blížícímu se halvingu, tedy snížení odměn za těžbu na polovinu, uvedli analytici.
Bitcoin dnes zdražuje o 5,17 procenta a poprvé od roku 2021 přesáhl psychologickou hranici 50 tisíc dolarů (1,17 milionu korun). Nejstarší a nejrozšířenější kryptoměně pomáhá očekávání, že americká centrální banka (Fed) letos sníží základní úrokovou sazbu.
Scénář, že hodnota bitcoinu v nadcházejícím období vystřelí na statisíce dolarů, je daleko méně šílený, než se může zdát. Důvodem je očekávaný příval velkého množství kapitálu, které do bitcoinové ekonomiky přinesou velcí investiční hráči prostřednictvím veřejně obchodovaných fondů, takzvaných ETF. Ty před několika dny schválila americká Komise pro cenné papíry a burzu (SEC). Zopakuje se scénář po schválení ETF navázaných na zlato?
Firmy, které chtějí spustit spotové bitcoinové investičních fondy obchodované na burze (ETF), dosáhly zásadního pokroku při získávání souhlasu amerických regulačních orgánů, píše s odkazem na své zdroje agentura Bloomberg.
Bitcoin poprvé od dubna 2022 vystoupil nad úroveň 45 tisíc dolarů (více než jeden milion korun). Největší světovou kryptoměnu podpořil optimismus související s možným schválením investičních spotových bitcoinových fondů obchodových na burze (ETF), uvedla agentura Reuters. Loni bitcoin posílil o 156 procent, což byl jeho nejlepší výkon od roku 2020.
Investoři vybrali z kryptoměnové burzy Binance za uplynulý den asi 956 milionů dolarů (21,4 miliardy korun). S odvoláním na data analytické společnosti Nansen o tom informovala agentura Reuters.
Ceny ropy 🛢 se po výrazném úterním poklesu dnes zvyšují. K jejich růstu přispěly obavy ohledně dopadů hurikánu Francine na těžbu ve Spojených státech. Severomořská ropa Brent krátce vykazuje růst skoro o 2,5 procenta a pohybuje se nedaleko 71 dolarů za barel. Americká lehká ropa West Texas Intermediate (WTI) si připisuje asi tři procenta a blíží se k 68 dolarům za barel.
Pražská burza opět oslabila 📉, index PX klesl čtvrtý den v řadě, dnes nejvýrazněji, a to o 1,03 procenta na 1565,25 bodu. Nedařilo se většině emisí, dolů index táhly hlavně finanční tituly. Akcie pojišťovny VIG odepsaly více než dvě procenta, Erste Bank přes procento a půl, Moneta Money Bank přes procento a Komerční banka téměř procento.
Cena zlata, která letos překonává dosavadní rekordy 🔝, podle analytiků v příštích měsících zřejmě dále poroste. Důvodem je především snižování úrokových sazeb, špatná geopolitická situace či poptávka centrálních bank. Od začátku roku cena zlata vzrostla o více než 20 procent. Zlato se pohybuje několik týdnů na hraně historického rekordu nad úrovní 2500 dolarů za unci.Číst více
Operátorovi Vodafone klesl v posledním fiskálním roce končícím letos v březnu čistý zisk o desetinu na 839 milionů korun. Tržby naopak stouply o 3,6 procenta na 21,3 miliardy korun. Společnost to uvedla ve výroční zprávě.
Bloomberg: Evropské automobilky jsou v krizi. Skoro třetina hlavních závodů na výrobu osobních automobilů pěti největších evropských automobilek, tedy BMW, Mercedes-Benz, Stellantis, Renault a Volkswagen - byla loni nedostatečně vytížena. Vyráběla méně než polovinu vozů, na které má výrobní kapacitu, vyplývá z analýzy údajů firmy Just Auto. Zvažované uzavření továren automobilky Volkswagen v Německu by přispělo k obavám, že region čelí vleklému útlumu, neboť zaostal za konkurencí.
Číst více
Kvůli riziku povodní ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) požádal organizátory společenských akcí, aby zvážili, zda je jejich konání v pátek a v sobotu bezpečné. Varování před extrémními dešti a rizikem povodní dnes vydal Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Situace ohledně předpovědi extrémních srážek je podle ministra životního prostředí Petra Hladka (KDU-ČSL) podobná jako při velkých povodních v letech 1997 a 2002.
Státní zástupce obžaloval v souvislosti s kauzou Dozimetr dvě firmy, které se podle něj podílely na úplatkářství v pražském dopravním podniku (DPP). Žalobce firmy viní z podplácení a legalizace výnosů z trestné činnosti. V kauze Dozimetr čelí od června obžalobě devět lidí v čele s podnikatelem Michalem Redlem. Skupina kolem něj podle policistů systematicky obsadila klíčové pozice v DPP tak, aby dosazení spřátelení manažeři mohli ovlivňovat výběrová řízení.
Inflace v USA v srpnu zpomalila na 2,5 procenta z 2,9 procenta v předchozím měsíci, je tak nejníže od února 2021. Oznámilo to americké ministerstvo práce. Meziměsíčně se spotřebitelské ceny zvýšily o 0,2 procenta, což je stejným tempem jako v červenci.
Prodejci zbraní a střeliva zřejmě dostanou do konce roku zákonnou povinnost hlásit policii podezřelé nákupy. Počítá s tím novela zbraňového zákona, kterou sněmovna poslala do závěrečného kola schvalování. Vláda původně počítala s tím, že povinnost bude uzákoněna už od letošního července, opoziční ANO a SPD ale ve sněmovně zablokovaly schválení novely ve zrychleném režimu. Novela by podle sněmovního výboru pro bezpečnost měla nabýt účinnosti 15 dnů po vyhlášení ve Sbírce zákonů.
Sněmovna zřejmě schválí vládní novelu zákona o spotřebních daních, která především zmírňuje podmínky, za nichž mohou majetkově nebo personálně propojené minipivovary 🍺 dosáhnout na nižší sazbu spotřební daně z piva. Sněmovna ji propustila do závěrečného čtení. Pozměňovací návrh k ní v dnešním druhém čtení nikdo z poslanců nevznesl. Předloha mění i další věci, například vratku spotřební daně zemědělcům a nově upravuje vracení daně diplomatům nebo ozbrojeným silám.