Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Expertní skupina: Porážka Ukrajiny by stála USA mnohem víc než další pomoc

Ukrajinský voják
ČTK
Michal Nosek
nos

Ruské vítězství ve válce by zdaleka neušetřilo peníze za americké zbraně, které jsou nyní poskytovány Ukrajině. Naopak by nová situace vyžadovala prudký nárůst výdajů Pentagonu o více než 800 miliard dolarů do roku 2029. Uvádí konzervativní think tank American Enterprise Institute v nové zprávě.

Další americké investice na Ukrajinu jsou v současné době kriticky důležité. Analýza American Enterprise Institute (AEI), kterou zveřejnila agentura Bloomberg, totiž uvedla, že by Evropa v případě vítězství Vladimira Putina změnila svou tvář a povzbudila Moskvu k dalšímu možnému ohrožení států NATO. To by Spojené státy stálo další a nemalý balík peněz. 

„Krátkodobé náklady na pomoc Ukrajině, aby se mohla bránit ruské agresi, jsou mnohem levnější než dlouhodobé," vyhodnotila AEI ve své analýze. Ta předpokládá, že tato dlouhodobá pomoc by v případě ruského vítězství na Ukrajině vyšla Spojené státy o 808 miliard dolarů dráž. Tato částka by změnila současný pětiletý plán amerického ministerstva obrany ohledně výdajů do roku 2029 ze současných 4,4 bilionů dolarů na 5,2 bilionu dolarů.  

Spojené státy v minulém týdnu poskytly Ukrajině pomoc ve výši 5,9 miliardy dolarů, tedy více než 142 miliard korun. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vyjádřil vděčnost za pomoc, která podle něj přichází v „kritickém okamžiku“. „Na můj pokyn budou Spojené státy po zbytek mého působení v úřadu nadále neúnavně pracovat na posílení pozice Ukrajiny v této válce,“ uvedl dosluhující americký prezident Joe Biden.

Washington se od začátku ruské vojenské invaze před téměř třemi lety už zavázal poskytnout Ukrajině pomoc v celkovém objemu 175 miliard dolarů. Není ale jisté, zda bude v této podpoře pokračovat podobným tempem, až se do Bílého domu v lednu vrátí Trump.

Stanislav Šulc: Trump a Musk zbavení řetězů. Doufejme, že jim jde jenom o prachy

Do oficiálního nástupu Donalda Trumpa do úřadu amerického prezidenta zbývá ještě dvanáct dní. To však nebrání jemu ani jeho "koprezidentovi" Elonu Muskovi, aby již vykonávali téměř většinu agendy státu. Zvlášť výživným se stal začátek týdne, kdy si nejprve popovídali s italskou premiérkou Giorgiou Meloniovou, aby následně prohlásili, že si Italové budou moci (tedy muset) koupit nějakou tu supermoderní americkou techniku. A následně Donald Trump více méně otevřeně slibuje vojenskou akci, pokud mu Dánsko nepustí Grónsko a Panama vliv nad klíčovým panamským průplavem. Prý kvůli bezpečnosti. I když ono to je spíš kvůli penězům. A doufejme, že to tak bude i dál.

Přečíst článek

Ukrajinský voják

Fiasko elitní ukrajinské brigády. Už z výcviku ve Francii zběhly desítky vojáků

Desítky z přibližně 2000 ukrajinských vojáků, kteří absolvovali výcvik ve Francii, dezertovaly za pobytu v západoevropské zemi. Napsala to dnes agentura AFP s odvoláním na činitele francouzské armády, který potvrdil informace některých médií publikované v minulých týdnech. Zmíněný zdroj dodal, že francouzské úřady nemají pravomoc ukrajinské zběhy zadržet. Francouzské ministerstvo obrany požádalo Kyjev o vysvětlení záležitosti, uvedla agentura.

Přečíst článek

JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.

Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?

Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.

Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.

A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.

Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v červnu.

Související

Americký viceprezident J. D. Vance

Na Putina můžeme kvůli míru na Ukrajině zatlačit i vojensky, vzkazuje americký viceprezident

Přečíst článek
Doporučujeme