Reklama

Srovnávač cen: Tesla z Česka patří k nejdražším na světě. Kvůli daním i nulovým dotacím

Tesla, ilustrační foto
Pixabay
Stanislav Šulc
sta

Zájemcům o nejslavnější elektrovozy světa se vyplatí nakoupit Teslu v některém z okolních států. Problém však může nastat při snaze automobil v Česku přihlásit, protože musí znovu zaplatit místní DPH a zpětně žádat o vrácení daně v zemi nákupu.

Podporu elektromobility v ČR nechceme. To je názor, který prosazuje většina populace. A vláda, ať už ta předchozí, nebo i ta stávající lidu v tomto případě naslouchá. Tedy alespoň co se týče přímých dotací na pořízení vozu pro soukromé účely. Důsledkem toho je fakt, že nová elektroškodovka stojí přes milion korun v základu, a Teslu v Česku si může pořídit jedině odvážlivec s plnou kapsou.

Podívejte se, jak vypadala první prodejna Tesly v roce 2010

Podle globálního srovnání cen automobilů se Tesla model 3 prodává v České republice za čtvrtou nejvyšší cenu na světě. Konkrétně jde o cenu 55 214 eur včetně místních daní, a naopak po odečtení místních dotací, v ČR tedy minus nula korun.

„Dražší je Tesla ve Švédsku, Izraeli a Singapuru, kde stojí úplně nejvíc, v přepočtu více než 73 tisíc eur,“ uvádí Jamie Gibbs z globálního srovnávače cen Confused.com. Naopak nejlevněji lze tuto konkrétní teslu pořídit v Macau, kde vyjde na zhruba 35 500 eur.

„Ty ceny odrážejí dotační politiku vůči elektromobilitě u nás. Částečně to lze řešit tím, že si vůz koupíte v Německu. Ale při nákupu tam zaplatíte DPH, pak si vůz přihlásíte u nás, znovu zaplatíte DPH. Požádáte v Německu o vrácení DPH, což trvá dlouho, a navíc musíte umět německy,“ říká majitel Tesly Jan Shejbal. „Než byla prodejna v Česku, lidé jezdili právě do Německa nebo Rakouska. Nedávno jsem četl, že si Teslu někdo kupoval v Polsku, kde to navíc nyní kvůli kurzu i nové daňové politice může být výhodné. Ale prý byl celý ten proces děsně komplikovaný a už by jej znovu nepodstupovali,“ dodává Shejbal.

Elon Musk

Musk: Tesla letos žádné nové modely neuvede, chybí jí čipy

Automobilka Tesla má za sebou rekordní, přelomový rok. Čistý zisk jí vzrostl o 665 procent na 5,5 miliardy dolarů (zhruba 120 miliard korun). Výrobce elektromobilů se statečně popral s celosvětovou čipovou krizí. Světový nedostatek polovodičů je ale také důvod, proč letos Tesla neuvede na trh žádné nové modely. Výroba očekávaného futuristického elektrického pick-upu Cybertruck se tak přesouvá až na rok 2023, píše CNBC.

Přečíst článek

Gigafactory u Berlína se 9. října 2021 otevřela veřejnosti.

Čekání na start Gigafactory 4 Tesly končí, Musk se chystá v únoru do Berlína

Nejprve loňský říjen, potom, listopad, pak prosinec – a stále nic. Spuštění obří a supermoderní továrny Tesly nedaleko Berlína v hodnotě 5,8 miliardy eur (147 miliard korun) na výrobu autobaterií a Modelu Y s kapacitou půl milionů vozů ročně nabralo zpoždění. Čekání se snad chýlí ke konci – zakladatel a šéf automobilky Elon Musk totiž v únoru chystá cestu do Berlína a očekává se oficiální oznámení o zahájení produkce.

Přečíst článek

Vše o inflaci

Strašák inflace. Co ji způsobuje? Jak se jí bránit? Jak investovat, kam uložit úspory, kde jsou slušné úroky, které dluhopisy se vyplatí? Jak s inflací bojuje stát, vláda a ČNB? Kdo a proč zdražuje a o kolik? Jak na zvyšování cen vyzrát? Je správný čas si vzít hypotéku, porostou úrokové sazby, nebo klesnou, a z jakého důvodu? Kontext, tipy, rady, varování.

Vysoká inflace trápí nejen Česko, ale i další země Evropy či Spojené státy. Podívejte se na přehled ve světě.

Témata související s inflací:

Vše o inflaci čtěte zde

Reklama

Související

Reklama
Reklama
Doporučujeme