Reklama

Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Dva studenti americké MIT ukradli kryptoměny za miliony dolarů. Stačilo jim 12 sekund

Ethereum, ilustrační foto
ČTK
 ČTK

Ve Spojených státech byli zatčeni dva bratři pro podezření z krádeže 25 milionů dolarů (568 milionů korun) v kryptoměnách a to za pouhých 12 sekund.

Reklama

Oba podle obžaloby, která je viní z propracovaného on-line podvodu a praní špinavých peněz, studovali matematiku a informatiku na jedné z neprestižnějších amerických univerzit, Massachusettském technologickém institutu (MIT). V případě odsouzení jim hrozí mnohaleté vězení. Informují o tom americká média.

Čtyřiadvacetiletý Anton Peraire-Bueno a osmadvacetiletý James Peraire-Bueno se podle amerického ministerstva spravedlnosti dopustili první takové loupeže svého druhu. Podle prokuratury dvojice podvod provedla v dubnu loňského roku.

Ruská pobočka Raiffeisen Bank

Stanislav Šulc: Proč je dobře, že evropské banky zatím zůstávají v Rusku? I kvůli penězům

Spousta západních firem nadále pokračuje ve svém podnikání na území Ruska. A to i více než dva roky od začátku ruské agrese na Ukrajině. Bylo by velmi snadné šmahem všechny označit za proruské kolaboranty, kteří nadřazují zisk správné věci. Věc je však mnohem složitější, než si mnozí myslí. A to zejména v případě bank, jejichž radikální odchod ze země by Rusku zbytečně pomohl.

Přečíst článek

Sofistikovaný plán

„Bratři Peraire-Buenové ukradli 25 milionů dolarů v kryptoměně ethereum prostřednictvím technologicky sofistikovaného plánu, který spřádali několik měsíců a provedli během několika sekund,“ uvedla náměstkyně ministra spravedlnosti Lisa Monacová.

Reklama

Prokurátoři muže obvinili z toho, že v dubnu 2023 podvodně získali přístup k probíhajícím kryptoměnovým transakcím v blockchainu etherea a následně získané prostředky přesměrovali. Blockchain je decentralizovaná databáze, která zajišťuje transakce s příslušnou kryptoměnou. Při rozkrývání „prvního podvodu svého druhu a praní špinavých peněz“ podle náměstkyně sehráli klíčovou roli agenti federálního berního úřadu IRS.

Prokurátoři tvrdí, že bratři využívali vysoce specializované dovednosti, které se naučili na „jedné z nejprestižnějších univerzit na světě“, jakož i „své odborné znalosti v oblasti obchodování s kryptoměnami“, aby se nabourali do procesu ověřování transakcí etherea. Podle obžaloby studovali matematiku a informatiku a podle listu The Washington Post potvrdil Massachusettský technologický institut, že Anton Peraire-Bueno získal bakalářský titul v oboru informatika a inženýrství v únoru 2024, zatímco James Peraire-Bueno v oboru matematika a informatika a v oboru letecké a kosmické inženýrství v červnu 2019, a magisterský titul v oboru letectví a kosmonautika v červnu 2021.

video

Nyní si chci zlepšit časy v maratonském běhu, říká ekonom Lukáš Kovanda

Je výraznou osobností v českém mediálním prostoru. Veřejnost jej zná skrze jeho analýzy a komentáře z oblasti ekonomiky a finančních trhů. Sám o sobě ale říká, že je introvert a své soukromí si přísně střeží. Pozvání do pořadu Eva Talks, který moderuje Eva Čerešňáková, přijal hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda. A co na sebe v rozhovoru prozradil? Například to, že ve volném čase se věnuje běhání a má za sebou například i newyorský maraton. 

Přečíst článek

Když byli konfrontováni zástupcem platformy Ethereum, bratři podle úřadů odmítli finanční prostředky vrátit a podnikli kroky, aby je skryli. Prokurátoři poznamenávají, že je to vůbec poprvé, co je taková forma podvodu předmětem trestního obvinění.

Bratři byli podle WP zatčeni v úterý. Oba jsou obžalováni ze spiknutí za účelem spáchání podvodu, z podvodu a ze spiknutí za účelem praní špinavých peněz. V případě odsouzení jim hrozí maximální trest až 20 let odnětí svobody za každý bod obžaloby.

Magazín newstream CLUB

Jak vytvářet odkaz pro příští generace? Odpovědi z byznysového světa, ale i od výrazných osobností společenského života nabízí třetí číslo magazínu newstream CLUB, který právě vychází.

Na obálce byznysově - lifestylového čtvrtletníku je František Kinský, legendární šlechtic, který vypráví, jak se v jejich rodě dědí nikoli majetek, ale zodpovědnost a služba. 

Hvězdami jarního čísla jsou dále mimo jiné Silke Horáková (Albatros), Luděk Sekyra (Sekyra Group), Zbyněk Frolík (Linet) nebo architekt Václav Aulický či umělec Milan Knížák.

Magazín se věnuje tématům dlouhodobých investic, předávání majetku v rámci rodinných klanů, tradičním českým značkám či tomu, jak developeři společně s architekty mění tvář měst na dlouhá staletí.

Magazín přináší inspirativní čtení, které má čtenáře motivovat k tomu, aby zkusili i ve své profesi či hobby vytvářet věci s trvalejší vizí

K dostání je v síti PNS i online. Nově také v elektronické podobě v našem e-shopu.

Související témata 

Nástupnictví

Miliardáři

Umění

Filantropie

Reklama

Související

Reklama
Reklama
Doporučujeme