Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Hrozba Trumpových cel „nakopla“ český průmysl i zahraniční obchod

Hrozba Trumpových cel „nakopla“ český průmysl i zahraniční obchod
ČTK
Lukáš Kovanda

Březnový výkon českého průmyslu a také zahraničního obchodu překonal očekávaní analytiků. „Na svědomí to má hrozba zavedení vysokých cel ze strany Spojených států, která přiměla podniky urychlit výrobu i vývoz, aby ještě stihly zásobit odbytiště před zavedením cel,“ komentuje aktuální data z Českého statistického úřadu hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda.

Průmyslová výroba v Česku v březnu meziročně reálně stoupla o 1,4 procenta, tedy podobně jako v únoru, kdy vzrostla o 1,5 procenta. K růstu pomohla zejména výroba elektřiny, kde se projevila nižší loňská srovnávací základna. V porovnání s loňským březnem vzrostly i zakázky, informoval ve středu Český statistický úřad (ČSÚ). V meziměsíčním srovnání byla produkce průmyslu vyšší o 0,4 procenta.

Hodnota nových průmyslových zakázek ze zahraničí i z Česka byla v březnu o 0,9 procenta vyšší než před rokem. Přibyly zejména zakázky ve výrobě strojů a zařízení nebo výrobě ostatních dopravních prostředků a zařízení, kde byly nasmlouvány významné dlouhodobé kontrakty, uvedla vedoucí oddělení statistiky průmyslu ČSÚ Veronika Doležalová. 

Český průmysl tak zatím vykazuje odolnost vůči nepříznivému vývoji na mezinárodní scéně. K lepší než očekávané situaci v tuzemském průmyslu zásadně přispělo obnovení růstu nových zakázek. K němu dochází poprvé za více než tři roky. Nelze ovšem vyloučit, že se stále jedná jen o krátkodeché vzepětí, zřejmě právě i díky efektu předzásobování se kvůli americkým clům na dovoz,“ okomentoval čerstvá data statistiků ekonom Lukáš Kovanda.

Na cestu k trvalému oživení to nevypadá

„Za rostoucími březnovými čísly průmyslové produkce můžeme vidět jak blížící se jarní sezónu, tak dlouhodobě nasmlouvané výrobní kontrakty. Zatímco v lednu a únoru se ale průmysl chystal k nadechnutí a zastavení svého pádu z loňského ruku, nyní přichází z českého průmyslu spíše negativní signály. Hlavním problémem zůstává chybějící poptávka ze sousedních zemí, především ze stagnujícího Německa, které je letos zatím na černé nule a bude v dalších čtvrtletích ohrožovat náš predikovaný hospodářský růst v čele s průmyslovou výrobou,“ dodal Petr Smutný, partner PwC pro restrukturalizace.

Výkonný ředitel CTP Česká republika Jakub Kodr

Jakub Kodr: Česko musí zabrat v boji o investice

V lednu se stal Jakub Kodr výkonným ředitelem CTP Česká republika. V nové roli se má zaměřit na expanzi, posilování vztahů s klienty a také pokračovat v naplňování ambiciózního byznysového plánu skupiny. Situace na trhu by tomu mohla napomáhat. „Vidíme snahu řady firem vyrábět v Evropě pro Evropu. Česko se ale musí snažit a lákat zahraniční investice. Z toho bychom měli prospěch všichni, Česko a samozřejmě i my jako CTP,“ říká Jakub Kodr.

Přečíst článek

Dalšími stále významnějšími riziky pro český průmysl jsou podle analytiků Čína se svými levnými výrobními zdroji, geopolitická hrozba obchodní války a nadbytečné kapacity podniků v důsledku malé poptávky, což může vést k vlně propouštění v průmyslu. Pozitivní kartou dalšího vývoje může být podle ekonomů rozhodnutí ČNB snížit úrokové sazby a zlevnit tím firmám nejen v průmyslu jejich úvěrové financování. O dalším nastavení sazeb rozhodují centrální bankéři dnes. 

„Obchodní válka USA se do průmyslových dat zatím nepropsala, avšak nejistota na trzích bude negativně firmy ovlivňovat i do budoucna. Za celý rok 2025 očekáváme růst průmyslové výroby o 1 až 2 procenta,“ uvedl ekonom Filip Pastucha z Deloitte.

Rovněž zahraniční obchod ČR, navázaný na výkon průmyslu, předčil v březnu očekávání. Když částečně rovněž kvůli snaze předejít clům vykázala přebytek 32,5 miliardy korun, zatímco analytici ve středních hodnotě svých odhadů čekali dle agentury Bloomberg přebytek 31 miliard korun. Dařilo se vývozu automobilů. „Současně klesl deficit v obchodě s ropou či zemním plynem, kvůli poklesu jejich ceny na světovém trhu, který z nemalé části způsobuje rovněž právě hrozba celních válek a globálního hospodářského útlumu,“ uzavřel Kovanda.

elektroměr, elektřina

Lukáš Kovanda: Češi platí německé ceny elektřiny za české mzdy

Česká republika v době od druhé poloviny roku 2021 vykazuje v rámci Visegrádské čtyřky suverénně největší nárůst cen elektřiny pro domácnosti. V paritě kupní síly má Česko elektřinu, ale i plyn prakticky nejdražší v EU, jak plyne i ze zveřejněných čísel Eurostatu za druhé pololetí roku 2024. A to je Česko ze zemí Visegrádské čtyřky dlouhodobě suverénně největším čistým vývozcem elektřiny. Samé paradoxy, zdá se. Odkud se berou?

Přečíst článek

ČNB

Stanislav Šulc: Inflace padla pod dvě procenta. Snížení sazeb už téměř nic nebrání

Březnová inflace na úrovni 1,8 procenta jistě udělala mnohým radost. Pro radní České národní banky, kteří již zítra budou rozhodovat o nastavení měnové politiky nejspíš také. Snížení sazeb již opravdu nebrání nic. Tedy kromě situace ve službách a příliš složité geopolitiky. Je tedy zítřejší snížení sazeb nevyhnutelné?

Přečíst článek

JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.

Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?

Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.

Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.

A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.

Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v červnu.

Související

Doporučujeme