Reklama

Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Čína po 25 letech zaznamenala schodek zahraničních investic

Čínský prezident Si Ťin-pching
ČTK
 ČTK

Čína má za tři měsíce do konce září u zahraničních investic deficit 11,8 miliardy dolarů (271 miliard korun). Stalo se to poprvé od roku 1998, kdy se tyto údaje začaly v zemi sledovat. Podle serveru BBC vývoj naznačuje, že zahraniční podniky místo aby v Číně své zisky reinvestovaly, spíše je ze země stahují.

Reklama

Peking se potýká s pomalejším růstem ekonomiky a s nízkými úrokovými sazbami, zatímco spory se Spojenými státy vyvolávají pochybnosti o hospodářském potenciálu Číny.

Tento týden vzbuzuje velké očekávání plánované setkání čínského prezidenta Si Ťin-pchinga s jeho americkým protějškem Joem Bidenem. Podle BBC jsou firmy ale předem opatrné.

„Obavy z geopolitického rizika, nejistota v domácí politice a pomalejší růst nutí firmy přemýšlet o alternativních trzích,“ domnívá se Nick Marro ze společnosti Economist Intelligence Unit (EIU).

Peter Thiel

Palantir je kouzelný kámen z Pána prstenů. Taky válečná akcie, která letos čarovně vynáší

Spoluzakladatelem společnosti Palantir je Peter Thiel, jeden z aktuálně nejvlivnějších lidí světa: přítel a rival Elona Muska, podporovatel Donalda Trumpa, misogyn a konzervativní homosexuál.

Přečíst článek

Reklama

„Čína se v současné době potýká se zpomalením růstu a potřebuje provést určité korekce,“ říká mluvčí švýcarské firmy na výrobu průmyslových strojů Oerlikon, která loni z Číny stáhla 250 milionů švýcarských franků (6,4 miliardy korun). „V roce 2022 jsme byli jednou z prvních společností, která transparentně sdělila, že očekáváme, že hospodářské zpomalení v Číně bude mít dopad na naše podnikání,“ uvedl mluvčí. „V důsledku toho jsme začali včas realizovat kroky a opatření ke zmírnění těchto dopadů,“ dodal.

Čína ale zůstává pro firmu klíčovým trhem. V celé zemi, která se na jejích tržbách podílí více než třetinou, má téměř 2000 zaměstnanců. Oerlikon poznamenal, že čínská ekonomika by měla v nejbližších letech dál vykazovat růst kolem pěti procent, „což je jeden z nejvyšších růstů na světě“.

Narušení dodavatelských řetězců

Od začátku pandemie se podniky jako Oerlikon potýkají s problémy, které působení na největším světovém trhu přináší. Čína zavedla jedna z nejpřísnějších omezení proti šíření covidu-19 na světě. To způsobilo narušení dodavatelských řetězců mnoha společností, například technologického gigantu Apple, který v Číně vyrábí většinu svých iPhonů. Tato firma od té doby diverzifikovala svůj dodavatelský řetězec tím, že přesunula část výroby do Indie.

Odešli z Applu. Teď se snaží světu ukázat, že smartphone displej nepotřebuje

Začínající firma Humane, kterou založili dva bývalí zaměstnanci Applu, chce ukázat, že časté sledování displeje telefonu je zbytečné. Chytrý telefon chce firma nahradit svým malým zařízením využívajícím umělou inteligenci (AI). Má fotoaparát, reproduktor a laserový projektor, je ale bez displeje. Přístroj nazvaný Ai Pin se připevní k oděvu pomocí magnetu ve výšce hrudníku a ovládá se hlasem nebo gesty rukou, uvedla agentura DPA

Přečíst článek

Marro se domnívá, že v letošním roce, kdy napětí mezi Čínou a USA vzrostlo v důsledku nových vývozních omezení na suroviny a technologie nutné k výrobě pokročilých čipů, uposlechlo výzvy k diverzifikaci více firem. „Nevidíme mnoho podniků, které by se stahovaly z Číny. Mnoho velkých nadnárodních společností je tady už desítky let a nechtějí se vzdát podílu na trhu, který si 20, 30 nebo 40 let budovaly. Ale zejména z hlediska nových investic jsme svědky přehodnocování,“ uvádí analytik.

Podniky také zvažují dopad úrokových sazeb. Mnoho významných centrálních bank, včetně amerického Fedu a Evropské centrální banky (ECB), zvyšovalo úrokové sazby s cílem bojovat proti inflaci. Ta čínská ale náklady na půjčky snižuje, aby podpořila ekonomiku a zejména odvětví realit, které se potýká s problémy. Čínský jüan tak letos oslabil vůči dolaru a euru o více než pět procent. Zahraniční firmy investující v Číně proto převádějí své zisky jinam.

„Ti, kteří mají v Číně přebytečnou hotovost a zisky, stále častěji převádějí tyto prostředky do zahraničí, kde získají vyšší investiční výnos ve srovnání s investicemi v Číně,“ uvádí Obchodní komora Evropské unie v Číně.

PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.

Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.

Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly. 

Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.

O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.

Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.

Reklama

Související

Čínský prezident Si Ťin-pching

Čínská ekonomika se pokouší o restart. Pomoci mají největší opatření od dob pandemie

Přečíst článek
Moody's zhoršila výhled úvěrového ratingu Číny ze stabilního na negativní

Čínské trable. Moody's zhoršila výhled úvěrového ratingu země ze stabilního na negativní

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme