Reklama

Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Čína omezí vývoz grafitu. Evropský autoprůmysl to zabolí

Čína omezí vývoz grafitu. Evropský autoprůmysl to zabolí
iStock
 ČTK

Čína bude od 1. prosince vyžadovat vývozní povolení pro některé grafitové výrobky z důvodu ochrany národní bezpečnosti. Uvedlo to podle agentury Reuters čínské ministerstvo obchodu. Čína je největším světovým producentem a vývozcem grafitu, který se používá v bateriích pro elektromobily.

Reklama

Čína zavádí omezení ve stejné době, kdy zahraniční vlády zvyšují tlak na její společnosti kvůli jejich průmyslovým praktikám. Evropská unie zvažuje cla na elektromobily vyrobené v Číně kvůli podezření, že využívají nepoctivých výhod ze subvencí. Americká vláda tento týden rozšířila omezení přístupu čínských firem k polovodičům, včetně zákazu prodeje pokročilejších čipů pro umělou inteligenci vyráběných společností Nvidia.

Čínská nadvláda nad grafitem

Podle nových omezení bude Čína vyžadovat povolení k vývozu u dvou druhů grafitu, včetně syntetického grafitu vysoké čistoty, tvrdosti a pevnosti a grafitu v podobě přírodních plátků a produktů z nich.

Podle analytiků mají nová opatření zajistit domácí dodávky grafitu pro vojenské použití, a také pro domácí výrobu baterií. S rostoucím prodejem elektromobilů se jejich výrobci předhánějí v zajišťování dostatečných dodávek surovin, hrozí ale, že jich bude nedostatek. Zatím však není jasné, jak velký dopad budou mít nová opatření v krátkodobém výhledu, protože neznamenají zákaz vývozu, jen jeho kontrolu.

Omezení jsou podobná těm, která Čína zavedla od 1. srpna pro dva kovy potřebné pro výrobu čipů - gallium a germanium. Omezení v posledních měsících snížila vývoz těchto kovů z Číny.

Nové investice ve Spojených státech a v Evropě mají za cíl snížit čínskou nadvládu nad grafitem. Odborníci z odvětví ale očekávají, že to bude těžký boj.

Podle celních údajů Číny patří mezi hlavní odběratele jejího grafitu Japonsko, Indie, Jižní Korea a Spojené státy.

Čína v posledních letech snížila těžbu přírodního grafitu kvůli ochraně životního prostředí a od roku 2021 zvýšila produkci syntetického grafitu. Syntetický se nyní na celkové čínské produkci podílí 70 procenty, uvedla konzultační společnost Mysteel.

Krystal gallia

Boj o gallium a germanium. Co nové čínské restrikce znamenají pro svět?

Čína začala zhruba před měsícem omezovat vývoz dvou klíčových materiálů pro polovodičový průmysl s tím, jak přituhuje válka o čipy mezi Pekingem a Spojenými státy, napsal server BBC. Pro export gallia a germania, kovů používaných při výrobě počítačových čipů i vojenského vybavení, z druhé největší ekonomiky světa je na základě nových čínských omezení zapotřebí zvláštních licencí. Čína tak zareagovala na krok Washingtonu, který se pokusil omezit přístup Pekingu k vyspělé technologii pro výrobu mikroprocesorů.

Přečíst článek

Germanium, chemický prvek využívaný v elektormobilitě

Čína vs. Evropa: 2:0. Asijská velmoc drží těžké trumfy v elektromobilitě. Galium a germanium

Čínské úřady rozhodly o kontrolách množství galia a germania, které se ze země vyvezou. Podle agentury Reuters přitom jde o dvě velmi důležité chemické látky, které se využívají v elektromobilitě. Strach evropských automobilek z čínské konkurence tak dostal další rozměr.

Přečíst článek

krystal gallia

Omezení vývozu kovů z Číny je jen začátek, varoval vlivný čínský poradce

Postup Číny kontrolovat vývoz kovů používaných při výrobě polovodičů je jen začátek, uvedl v rozhovoru s listem China Daily vlivný poradce pro obchodní politiku Wej Ťien-kuo. Čína tak vyostřuje svůj technologický boj se Spojenými státy jen několik dní před návštěvou americké ministryně financí Janet Yellenové, upozornila agentura Reuters.

Přečíst článek

Magazín newstream CLUB

Jak vytvářet odkaz pro příští generace? Odpovědi z byznysového světa, ale i od výrazných osobností společenského života nabízí třetí číslo magazínu newstream CLUB, který právě vychází.

Na obálce byznysově - lifestylového čtvrtletníku je František Kinský, legendární šlechtic, který vypráví, jak se v jejich rodě dědí nikoli majetek, ale zodpovědnost a služba. 

Hvězdami jarního čísla jsou dále mimo jiné Silke Horáková (Albatros), Luděk Sekyra (Sekyra Group), Zbyněk Frolík (Linet) nebo architekt Václav Aulický či umělec Milan Knížák.

Magazín se věnuje tématům dlouhodobých investic, předávání majetku v rámci rodinných klanů, tradičním českým značkám či tomu, jak developeři společně s architekty mění tvář měst na dlouhá staletí.

Magazín přináší inspirativní čtení, které má čtenáře motivovat k tomu, aby zkusili i ve své profesi či hobby vytvářet věci s trvalejší vizí

K dostání je v síti PNS i online. Nově také v elektronické podobě v našem e-shopu.

Související témata 

Nástupnictví

Miliardáři

Umění

Filantropie

Reklama

Související

Elektromobil Xiaomi SU7

Elektroauto od Xiaomi zafungovalo a je z něj hit. Akcie firmy míří vzhůru

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme