Reklama

Ceny pozemků trhají rekordy. I ty vzdálenější od měst zdražuje zájem spekulantů

staveniště, pozemek
ČTK
Veronika Kudrnová
vku

Zdražování nemovitostí v Česku ani v závěrečném loňském čtvrtletí neustalo. Nejvyšší cenový růst postihl pozemky, které meziročně zdražily o 23,2 procenta. Na vině jsou zastaralé územní plány měst, které živí spekulativní nákupy pozemků od nich vzdálených. Vyplývá to z HB Indexu sestavovaného Hypoteční bankou.

Reklama

Tržní ceny bytů, rodinných domů a pozemků v Česku ve čtvrtém čtvrtletí meziročně dál rostly. Zdražení bylo nejvyšší u pozemků, a to o 23,2 procenta. Ceny bytů za rok stouply o 18,8 procenta a ceny rodinných domů o 17,9 procenta. Vyplývá to z HB Indexu Hypoteční banky. Zdražování je podle ní způsobeno jak vysokým podílem investičních nákupů, tak i obavou z inflace. Nově ke zdražování přispívá i obava ze zpřísňování podmínek hypotečních úvěrů ze strany centrální banky.

„Poslední kvartál minulého roku ani tentokrát nepřinesl výrazné ochlazení trhu. Hlavní příčinou rostoucích cen byla obava z dalšího zvyšování úrokových sazeb, která poháněla poptávku po volných nemovitostech. Tempo růstu mírně zpomalilo u rodinných domů, což přisuzujeme rostoucím cenám stavebních materiálů,” vysvětluje Jiří Feix, předseda představenstva Hypoteční banky a ČSOB Stavební spořitelny.

Pokles cen rozhodně není ve hře 

V nadcházejícím období podle něj nastane výraznější zpomalení tempa růstu související s dražšími úrokovými sazbami, zlevňování v žádném ze segmentů ale nenastane.

Jan Vančura, ředitel institucionálního bankovnictví v Trinity Bank

Levnější byty nečekejte. Přinesla by je jedině velká finanční krize, říká realitní odborník

Ačkoli rostoucí sazby České národní banky část poptávky po nemovitostech zmrazí, na cenu naopak bude tlačit rostoucí zájem o financování nemovitostí v eurech, tvrdí Director Real Estate and Corporate Finance Trinity Bank Jiří Vančura. Výnosy z nájmů přitom přišly o svůj tradiční hlavní smysl a nepokryjí ani inflaci, dodává v rozhovoru pro newstream.cz.

Přečíst článek

Mimořádný rok zažila kategorie pozemků, jejíž tempo růstu bylo nejvýraznější a meziročně vzrostlo o 23,2 procenta. Od roku 2010 pozemky zdražily o 128,2 procenta.

„Za tímto nárůstem stojí dlouhodobý převis poptávky nad nabídkou, kterou zpomalují zastaralé územní plány i nedostatečné kapacity inženýrských sítí, jejichž náklady na zavedení navíc také zdražují. S rostoucí cenou roste zájem o pozemky i v lokalitách vzdálených od velkých měst. Díky převisu poptávky se i více prodávají pozemky, které nejsou primárně určeny pro výstavbu, především pro spekulace “ doplnil Feix.

Investiční trhák? Od měst vzdálenější lokality

Růst cen bytů ve čtvrtém čtvrtletí minulého roku mezičtvrtletně opět zrychlil. Od roku 2010 byty v ČR zdražily o 103 procent a proti loňskému třetímu čtvrtletí byl průměrný růst cen bytů stejně jako v předchozím čtvrtletí pět procent.

Největší nárůst cen byl zaznamenán v Ústeckém kraji, v Praze byty rostly o 4,4 procenta, nejvíce v kategorii 2+1 a 2+kk. V hlavním městě pokračuje trend zdražování novostaveb v průběhu výstavby, developeři se nyní častěji přiklánějí k levnějším variantám výstavby. Na druhou stranu však roste tlak ze strany nakupujících na vyšší standard vybavení a jeho energetickou úspornost,” řekl Feix.

Projekt Lastavice v Srbsku

Češi na Bělehrad. Miliardový projekt v srbské metropoli dostal zelenou

Téměř 500 bytů, 40 obchodů a 650 parkovacích míst co nevidět postaví český developer v srbské metropoli. Výstavba dvoumiliardového projektu Lastavice v centru Bělehradu začne v březnu.

Přečíst článek

Mezičtvrtletní tempo růstu cen rodinných domů naopak mírně zpomalilo, a to z 4,8 procenta ve třetím čtvrtletí na 4,6 procenta v závěru roku. Od roku 2010 byl celkový nárůst 81,9 procenta.

„Přetrvává zájem o domy v dobrém technickém stavu, naopak nižší zájem je kvůli rostoucím cenám stavebních materiálů o domy určené k rekonstrukci a o novou výstavbu domů. Lidé stále více vyhledávají rodinné domy ve vzdálenějších lokalitách od velkých měst, kde jsou ceny přívětivější. Nejvíce se staví ve Středočeském a Jihomoravském kraji, tedy v dojezdové vzdálenosti od největších českých měst,” uvedl Feix.

Z developerských projektů je podle Feixe největší zájem o řadovou výstavbu. Upozornil, že řada developerů začala do kupních smluv zařazovat inflační doložky, kterými se chrání před zvyšujícími se stavebními náklady.

HB Index sleduje ceny bytů, rodinných domů a pozemků. Je založený na reálných odhadech tržních cen nemovitostí, které si prostřednictvím hypotečního úvěru pořídili klienti Hypoteční banky.

Evžen Korec, majitel Ekospolu

Evžen Korec z Ekospolu: Stavební pozemky došly, my jich ale máme dost

Majitel společnosti Ekospol Evžen Korec je jedním z největších pražských stavitelů bytů. V posledních dvou letech však na trh dával méně nových bytů než jeho konkurenti. Korec, jehož firma letos oslaví třicet let existence, však nehodlá ustupovat ze svých pozic. „Nemůžete developera posuzovat podle toho, kolik dá na trh bytů za jeden rok,“ říká jeden z nejbohatších Čechů. Na příští roky má velké plány. A hlavně, v Praze vlastní obří množství stavebních parcel.

Přečíst článek

Vše o inflaci

Strašák inflace. Co ji způsobuje? Jak se jí bránit? Jak investovat, kam uložit úspory, kde jsou slušné úroky, které dluhopisy se vyplatí? Jak s inflací bojuje stát, vláda a ČNB? Kdo a proč zdražuje a o kolik? Jak na zvyšování cen vyzrát? Je správný čas si vzít hypotéku, porostou úrokové sazby, nebo klesnou, a z jakého důvodu? Kontext, tipy, rady, varování.

Vysoká inflace trápí nejen Česko, ale i další země Evropy či Spojené státy. Podívejte se na přehled ve světě.

Témata související s inflací:

Vše o inflaci čtěte zde

Reklama

Související

Finep, byty z projektu Prosek Park v Praze 9

HB Index: Zájem o investiční byty pokračuje. Prodávají se o pětinu dráž než loni

Přečíst článek
Ministerstvo pro místní rozvoj spustí na podzim program Dostupné bydlení, čeká na potvrzení Evropské komise

Snadněji k vlastnímu domovu. Ministerstvo spustí program Dostupné bydlení, čeká se jen na eurokomisaře

Přečíst článek
Německo, Sasko

V Německu zuří opravdová realitní krize. Ceny bytů a domů spadly na šedesátileté dno

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Reklama
Doporučujeme