Reklama

Vinařský miliardář léta tajil identitu před švýcarským berňákem. Teď musí doplatit stovky milionů franků

Vinařský miliardář Pierre Castel
Fonds de dotation Pierre Castel, s laskavým svolením
Dušan Kütner
duk

Francouzský miliardář žijící ve Švýcarsku a zakladatel jedné z největších světových vinařských firem Pierre Castel dostal platební příkaz zaplatit stovky milionů franků na daních na základě soudního rozhodnutí, které zjistilo, že po desetiletí ve Švýcarsku záměrně skrýval svou identitu šéfa globálního nápojového impéria. Daňová ruka zákona přitom dostihla Castela po téměř třiceti letech, napsala agentura Bloomberg.

Reklama

Odvolací soud v Ženevě potvrdil, že nyní pětadevadesátiletý Castel podával daňová přiznání v letech 1982 až 1994 pod odlišným jménem od toho, pod kterým je široce znám jako zakladatel třetího největšího obchodníka s vínem na světě Nicolas. Dlužné daně vyčíslil soud na přibližně 415 milionů švýcarských franků (asi 10,5 miliardy korun).

Berňák v patách. Američané žijící jinde se kvůli daním vzdávají občanství, život je pak snazší

Regulace FATCA, která si měla došlápnout na daňové úniky páchané bohatými Američany, dopadá i na běžné Američany žijící v zahraničí. Ti se musejí často zříct občanství, aby jim evropské banky vůbec otevřely bankovní účet. Americké státní pokladně přitom kontroverzní zákon žádné závratné příjmy nepřinesl.

Přečíst článek

Jméno Castela – jehož celé jméno je jméno je Pierre Jesus Sebastian Castel –, dalších rodinných příslušníků i zúčastněných společností byla sice z rozsudku odstraněna, podrobný popis společnosti a jejího zakladatele ukazuje na jeho identitu, neboť rozsudek obsahuje Castelův rok narození, národnost, rodinný původ a profesní dráhu poskytnutou jeho obhajobou, napsal Bloomberg.

Nejbohatší exulant ve Švýcarsku

Soudní rozhodnutí poskytuje vzácný pohled do záležitostí jednoho z nejvíce tajuplných francouzských miliardářů. Castel byl označován jako nejbohatší daňový exulant ve Švýcarsku poté, co se v roce 1981 po zvolení socialistického prezidenta Francoise Mitterranda přestěhoval do alpské země. A poté se svou rodinou vybudoval z malé obchodní základny v Bordeaux jednoho z největších obchodníků s vínem v Evropě a pivem v Africe.

Rakouské horské středisko

Rakouští hoteliéři z Ischglu rozšířili pandemii do světa, tvrdí žaloba

Ischgl, známý lyžováním i bouřlivým nočním životem, se stal před dvěma lety epicentrem epidemie covidu-19. Právě odtud turisté infekci zjevně roznesli i do dalších evropských zemí. Nyní spotřebitelské sdružení žaluje stát i jednotlivé hoteliéry.

Přečíst článek

Švýcarské úřady zahájily vyšetřování v roce 2017 kvůli podezření, že Castel, který v tamní jurisdikci podával daňová přiznání, byl ve skutečnosti hlavou impéria a vlastnil oficiálně nepřiznané jmění. Castel stál podle informací soudu v čele rozlehlé sítě více než 215 společností ve 40 zemích, což ovšem v daňových přiznáních neuvedl.

Během vyšetřování Castelovi zástupci přiznali, že v letech 2007 až 2011 „vynechali určité prvky“ jeho příjmů a majetku. Řekli, že potřebné dokumenty týkající se majetku bylo těžké najít, protože Castel praktikoval starý způsob obchodního jednání ve formě „podávání rukou a ústních domluv“.

Magazín Newstream CLUB

Tématem druhého čísla byznysově - lifestylového čtvrtletníku je návod, jak globálně uspět, jak dobýt svět a užít si ho.

Na titulní straně představujeme neurologa Martina Tolara. Jeho společnost Alzheon je nejblíž ze všech farmaceutických firem světa k dosažení schválení léku na Alzheimerovu nemoc. Co všechno musel obětovat a jak těžké bylo prosadit se v USA?

„Amerika je kouzelná v tom, že když máte chuť něco dělat, máte výdrž a nadšení, tak vám pomůže. Ona je to země plná lidí, kteří tam přišli s jedním kufrem a vybudovali si tam z ničeho, jen ze svých snů, celý život,“ říká Tolar v hlavním rozhovoru magazínu.

A magazín dále přináší řadu příběhů osobností, kterým se ve světě podařilo uspět. Eduard Kučera například vypráví, jak těžké bylo hledat vhodného správce majetku a vysvětluje, proč se nakonec rozhodl většinu investic mít v USA.

Architekt Petr Štefek pracoval v Londýně u Normana Fostera a popisuje rozdíly mezi globální londýnskou scénou a Prahou.

Legendární investor Gabriel Eichler pak popisuje svou cestu z USA zpět do Československa a jak tu jeho know-how pomáhalo budovat svobodnou ekonomiku.

Jak dostat dítě na Oxford?

Připravit svým potomkům ty nejlepší startovní podmínky pro život, kariéru a úspěch ve světě je snem každého rodiče. Stojí to však peníze a čas. A také je k tomu potřeba učinit celou řadu správných rozhodnutí od volby střední školy přes kroužky a další mimoškolní aktivity. Odměnou ale může být studium na některé z nejprestižnějších univerzit světa na obou březích Atlantiku i Pacifiku. Jak ta správná rozhodnutí skutečně učinit poradí nejpovolanější odborníci ve druhém čísle magazínu Newstream CLUB, který právě vychází.  K dostání je v síti trafik Lagardère i online

Příští číslo magazínu Newstream CLUB vyjde již v březnu. 

Související témata

Miliardáři

Vzdělávání

Biohacking

  •  
Reklama

Související

Křetínský má volnou cestu k ovládnutí francouzského řetězce Casino. Jeho rivalové ztratili zájem

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme