Reklama

Si Ťin-pching na námluvách v Saúdské Arábii. Vítězství pro Huawei, prohra Západu

Čínský prezident na návštěvě Saúdské Arábie
Profimedia
 ČTK

Čínské a saúdskoarabské firmy podepsaly 34 dohod o investicích do zelené energie, informačních technologií, cloudových služeb, dopravy a dalších oblastí v hodnotě přes 30 miliard dolarů.

Reklama

Saúdská Arábie během nynější několikadenní návštěvy čínského prezidenta Si Ťin-pchinga potvrdila prohloubení vztahů s Čínou. Země podepsaly několik strategických dohod, včetně memoranda s čínskou technologickou firmou Huawei, která má v Saúdské Arábii rozvíjet cloudové služby a budovat technologické komplexy v saúdskoarabských městech, uvedla agentura Reuters.

Čínský lockdown

Ustupuje prezident Si Ťin-pching protestujícím? Čína po třech letech uvolňuje protipandemická opatření

V Číně v posledích týdnech sílila nespokojenost s řešením pandemie koronaviru, která v poslední době páchala více škody než užitku. Na majetku, životech i v byznysu.

Přečíst článek

Podle Reuters se čínskému prezidentovi v Saúdské Arábii dostalo okázalého přivítání, což kontrastuje s červencovým decentním přijetím amerického prezidenta Joea Bidena. Vztahy Saúdské Arábie s USA přitom poznamenala energetická politika ropného státu a také vražda novináře Džamala Chášukdžího v roce 2018.

USA se obávají rostoucího vlivu Číny

Si jednal se saúdskoarabským korunním princem Muhammadem bin Salmánem, de facto vládcem ropné velmoci, který ho přivítal s vřelým úsměvem. Si podle Reuters ohlásil novou éru ve vztazích s arabskými zeměmi.

Král Salmán a prezident Si podepsali všeobecnou dohodu o strategickém partnerství. Automobil s čínským prezidentem předtím do královského paláce doprovázeli příslušníci saúdské královské gardy na arabských koních. Později se na počest čínského hosta konal banket.

Reklama

Spojené státy s obavami sledují rozšiřování čínského vlivu a i návštěvu čínského prezidenta vnímají jako příklad pokusů Číny o uplatňování svého vlivu ve světě. Washington přitom podle Reuters zneklidňuje možné bezpečnostní riziko spojené s využíváním technologií čínské firmy spojeneckými zeměmi v oblasti Perského zálivu. Huawei se přitom navzdory americkým obavám zapojila do budování 5G sítí ve většině zemí regionu.

Šéf automobilky Tesla Elon Musk

Tesla v Číně s koncem roku ubere plyn

Americká automobilka Tesla plánuje tento měsíc ve svém závodu v Šanghaji snížit produkci ve srovnání s listopadem o 20 procent. S odvolám na informované zdroje to uvedla agentura Bloomberg. Tesla se k těmto informacím nevyjádřila.

Přečíst článek

Miliardové investice do zelené energie

V článku, který zveřejnila saúdskoarabská média, Si napsal, že je na „průkopnické cestě, která má zahájit novou éru ve vztazích Číny s arabským světem, s arabskými zeměmi v zálivu a se Saúdskou Arábií. Čína a arabské země budou podle čínského prezidenta nadále držet vysoko prapor nevměšování do vnitřních záležitostí.“

V podobném duchu hovořil korunní princ, když řekl, že jeho země je proti „vměšování do vnitřních záležitostí Číny ve jménu lidských práv“, uvedla čínská státní televize CCTV.

Čínské a saúdskoarabské firmy podepsaly mimo jiné 34 dohod o investicích do zelené energie, informačních technologií, cloudových služeb, dopravy a dalších oblastí, uvedla saúdskoarabská agentura SPA. Neuvedla žádná čísla, ale dříve informovala, že obě země podepíší předběžné dohody v celkovém objemu 30 miliard dolarů (téměř 694 miliard korun).

Limit 24 kilo masa na osobu ročně, předpovídá Saxo Bank

Zlato za tři tisíce dolarů a 24 kilo masa na hlavu. To jsou šokující předpovědi Saxo Bank pro rok 2023

Referendum o znovupřipojení Británie do EU, společná evropská armáda či nařízené vegetariánství. Saxo Bank ve čtvrtek vydala svou pravidelnou sbírku Šokujících předpovědí na rok 2023. Jde o desatero nepravděpodobných, ale ne zcela nemožných událostí, které mají potenciál otřást finančními trhy, ale také politickou scénou.

Přečíst článek

Pavel Fischer, kandidát na prezidenta

Pavel Fischer: Fakt, že český prezident nebyl dvacet let v Bílém domě, mě pobuřuje

Senátor Pavel Fischer byl dlouhou dobu považován, a dosud je, za jednoho z favoritů prezidentských voleb. Ale dlouhou dobu se do volebního klání nezapojoval. S oznámením kandidatury dlouho váhal. Účast v prezidentské volbě oznámil až na podzim, zatímco jiní kandidáti během léta sbírali podpisy občanů, objížděli města a obce. Fischer se nominoval do volby díky podpisům Senátorů i poslanců poslanecké sněmovny. Považuje to za svou výhodu. „Každá věc má svůj čas a svůj smysl. Jsem předsedou senátního výboru pro zahraničí, obranu a bezpečnost. Od února jsem byl za pracovním stolem, v autě nebo v letadle,“ vysvětluje Fischer. „Jednal jsem ve Washingtonu, v Berlíně, v Polsku, byl jsem opakovaně na Ukrajině. To je moje povinnost, kterou jsem musel splnit.“

Přečíst článek

Reklama

Související

Čínský lockdown

Ustupuje prezident Si Ťin-pching protestujícím? Čína po třech letech uvolňuje protipandemická opatření

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme