Reklama

Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Musk sehnal sedm miliard na Twitter. Přispěl šéf Oraclu, Binance i saúdský princ

Elon Musk sehnal sedm miliard na Twitter. Přispěl šéf Oraclu, Binance i saúdský princ
ČTK
Dušan Kütner
duk

Elon Musk si zajistil přibližně 7,1 miliardy dolarů (asi 159 miliard korun), aby pomohl financovat převzetí společnosti Twitter v hodnotě 44 miliard dolarů (asi bilion korun). Přispěl mu mimo jiné miliardář a šéf společnosti Oracle Larry Ellison, saúdský princ Al-Valíd bin Talál nebo Sequoia Capital, uvedla agentura Bloomberg.

Reklama

Celkem 7,1 miliardy dolarů od 19 investorů sehnal nejbohatší muž planety Elon Musk pro financování své nákladné akvizice, společnosti Twitter provozující stejnojmennou sociální síť. S jejími majiteli se dohodl na převzetí za 44 miliard dolarů. 

Bill Gates během Global Investment Summit v Londýně 19. října 2021

Bill Gates vrací úder. Twitter pod Muskem se může zhoršit, prohlásil

Miliardář a spoluzakladatel Microsoftu Bill Gates varoval, že Elon Musk by mohl Twitter „přivést k horšímu stavu a většímu šíření dezinformací“ poté, co se generální ředitel Tesly dohodl na koupi populární sítě za 44 miliard dolarů (asi bilion korun). Gates tak vrací slovní úder Muskovi poté, co jej nejbohatší muž na světě obvinil ze shortování akcií Tesly, napsal server CNBC.

Přečíst článek

Musk původně plánoval financovat dohodu částečně půjčkou ve výši 12,5 miliardy dolarů zastavenou jeho akciemi v automobilce Tesla, kterou založil a řídí. Nové financování mu umožní snížit výši této takzvané maržové půjčky o polovinu na 6,25 miliardy dolarů, čímž se obchod stane méně rizikovým pro Muska i jeho věřitele. Mírně to také snižuje množství peněz, které Musk musí osobně vložit, podotkl Bloomberg.

Nejvíce přispěl saúdskoarabský princ Al-Valíd bin Talál, předseda představenstva Kingdom Holding Company, když souhlasil s poskytnutím téměř 35 milionů akcií Twitteru – v hodnotě 1,9 miliardy dolarů – k udržení podílu ve společnosti po Muskově převzetí. Princ přitom dříve odmítl Muskovu nabídku na financování s tím, že se nepodařilo „přiblížit hodnotě Twitteru“. 

Elon Musk

Vylepšená verze Twitteru na burzu patří. Vrátí se tam do tří let, slibuje Musk investorům

Nejbohatší člověk na světě Elon Musk má s Twitterem velké plány. Nechce se přitom ohlížet na akcionáře, a tak sociální síť stáhne z burzy. Nevylučuje však, že tam Twitter vylepšený o nové funkce brzy vrátí.

Přečíst článek

Larry Ellison, spoluzakladatel Oracle, který má velký podíl v Tesle a křeslo v jejím představenstvu, se zavázal poskytnout jednu miliardu dolarů. Mezi další investory vyjmenované v hlášení pro americkou Komisi pro cenné papíry (SEC) patří největší světová kryptoburza Binance, Brookfield Asset Management nebo Fidelity Management & Research.

S tím, jak se obrázek financování stává jasnějším, se zdá, že trh dospěl k názoru, že obchod bude uzavřen. Rozdíl mezi cenou akcií Twitteru a 54,20 dolary za akcii, které nabízí Musk, se zmenšuje na nejnižší hodnotu od 26. dubna.

Elon Musk

Co pro mě bude úspěchem? Když na Twitteru bude diskutovat víc Američanů, říká Musk

Elon Musk má o u budoucnosti své poslední akvizice jasno. Na Twitter chce přitáhnout mnohem větší počet lidí a z okrajové sociální platformy vybudovat dominantní.

Přečíst článek

Nejbohatší člověk světa dosáhl 25. dubna dohody o akvizici Twitteru pomocí finančního plánu, který znepokojil některé investory Tesly. Kromě toho, že přislíbil své akcie Tesly v hodnotě desítek miliard dolarů na podporu maržových půjček, Musk slíbil, že vytvoří základní kapitál v hodnotě 21 miliard dolarů. Toto číslo se podle čtvrtečního podání zvýšilo na 27,25 miliardy dolarů. Po čtvrtečním otevření trhu v New Yorku akcie Twitteru vzrostly o 2,9 procenta na 50,49 dolaru

„Byl to chytrý finanční a strategický krok od Muska, který bude všeobecně dobře přijat,“ uvedl analytik společnosti Wedbush Dan Ives. Musk již kvůli akvizici prodal akcie Tesly za více než 8,5 miliardy dolarů, aby měl hotovost na financování korupě Twitteru.

Jack Dorsey, šéf Twitteru

Muskovi se dostalo nejvyššího požehnání. Akvizici Twitteru podpořil jeho zakladatel Dorsey

Převzetí Twitteru nejbohatším mužem planety Elonem Muskem za 44 miliard dolarů (asi bilion korun) vyvolalo v mnohých nejistotu či přímo kritiku, co bude s populární sítí dál. Muskovi se však dostalo i jednoho zásadního „požehnání“ – přímo od zakladatele a bývalého šéfa Twitteru Jacka Dorseyho.

Přečíst článek

Mezi Muskovy nejnovější podporovatele patří řada tradičních správců aktiv, společnosti rizikového kapitálu, butikové hedgeové fondy a jeden z největších světových fondů kapitálu, Qatar Holding, který souhlasil s příspěvkem 375 milionů dolarů.

Musk také jedná se spoluzakladatelem Twitteru Jackem Dorseym o přispění některými jeho akciemi na akvizici.

Magazín newstream CLUB

Jak vytvářet odkaz pro příští generace? Odpovědi z byznysového světa, ale i od výrazných osobností společenského života nabízí třetí číslo magazínu newstream CLUB, který právě vychází.

Na obálce byznysově - lifestylového čtvrtletníku je František Kinský, legendární šlechtic, který vypráví, jak se v jejich rodě dědí nikoli majetek, ale zodpovědnost a služba. 

Hvězdami jarního čísla jsou dále mimo jiné Silke Horáková (Albatros), Luděk Sekyra (Sekyra Group), Zbyněk Frolík (Linet) nebo architekt Václav Aulický či umělec Milan Knížák.

Magazín se věnuje tématům dlouhodobých investic, předávání majetku v rámci rodinných klanů, tradičním českým značkám či tomu, jak developeři společně s architekty mění tvář měst na dlouhá staletí.

Magazín přináší inspirativní čtení, které má čtenáře motivovat k tomu, aby zkusili i ve své profesi či hobby vytvářet věci s trvalejší vizí. 

K dostání je v síti PNS i online. Nově také v elektronické podobě v našem e-shopu.

Související témata 

Nástupnictví

Miliardáři

Umění

Filantropie

Reklama

Související

Reklama
Reklama
Doporučujeme