Reklama

Muskovi se dostalo nejvyššího požehnání. Akvizici Twitteru podpořil jeho zakladatel Dorsey

Jack Dorsey, šéf Twitteru
Ryan Lash / Creative Commons / CC BY-NC-ND 2.0
Dušan Kütner

Převzetí Twitteru nejbohatším mužem planety Elonem Muskem za 44 miliard dolarů (asi bilion korun) vyvolalo v mnohých nejistotu či přímo kritiku, co bude s populární sítí dál. Muskovi se však dostalo i jednoho zásadního „požehnání“ – přímo od zakladatele a bývalého šéfa Twitteru Jacka Dorseyho.

Reklama

V reakci na zprávy o dohodě o převzetí Twitteru Elonem Muskem za 44 miliard dolarů zveřejnil zakladatel Twitteru Jack Dorsey na Spotify odkaz na píseň Radiohead „Everything In Its Right Place“ (Vše je tak, jak má být). A komu to ještě nebylo jasné, přidal Dorsey i zprávu na Twitteru, podle níž je „Elon (Musk) jediným řešením, kterému věří“, upozornil server CNBC.

Zatímco Musk a jeho příznivci vidí převzetí moci jako návrat ke svobodě projevu na internetu, kritici se obávají, že to dá nejbohatšímu muži světa – který již v minulosti neváhal použít Twitter pro marketingové účely podporující například kryptoměny dogecoiny – příliš velký vliv na online diskuze. Akcie Twitteru budou také stáhnuty z burzy, na kterou vstoupily v roce 2013.

Elon Musk, šéf Tesly, slavnostně otevřel první evropskou továrnu automobilky nedaleko Berlína.

Elon Musk kupuje sociální síť Twitter za 44 miliard dolarů

Americký miliardář Elon Musk kupuje za 44 miliard dolarů (bilion korun) společnost Twitter. Nejbohatší muž na světě tak získá kontrolu nad vlivnou sociální sítí používanou miliony lidí na celém světě. Twitter se tak po devíti letech přestane obchodovat na burze jako veřejná společnost. Informovala o tom agentura Reuters.

Přečíst článek

Dorsey odstoupil z funkce generálního ředitele Twitteru loni. Od té doby se zaměřuje pouze na řízení své platební společnosti Block, dříve známé jako Square. Extravagantní podnikatel ze Silicon Valley prohlásil, že jeho „největší lítostí“ bylo to, jak Twitter fungoval jako společnost. „Byl ve vlastnictví Wall Street a reklamního průmyslu,” řekl Dorsey. Stáhnout jej z Wall Street je podle něj správný krok.

„V zásadě nevěřím, že by někdo měl vlastnit nebo provozovat Twitter,” dodal. „Měla by to být veřejná služba, ne komerční společnost,” dodal. Pokud jde o samotnou společnost, Dorsey uvedl, že je pro, aby ji řídil Musk. „Elonův cíl ​​vytvořit platformu, která je ‚maximálně důvěryhodná a široce otevřená’, je správný,“ řekl a poděkoval Muskovi a CEO Twitteru Paragu Agrawalovi za „vyvedení společnosti z nemožné situace.“

Reklama

Bývalý americký prezident Donald Trump

Lukáš Kovanda: Muskův „deal“ zvyšuje Trumpovy šance na návrat do Bílého domu

Šéf automobilky Tesla kupuje za 44 miliard dolarů sociální síť Twitter a hodlá ji stáhnout z burzy. Stažení z burzy mimo jiného znamená, že Musk se stane jednoznačným pánem Twitteru. Twitter se z korporace, jež musí vyvažovat zájmy svých jednotlivých akcionářů, a navíc ještě politické a jiné tlaky, stane podnikem jednoho muže. V uplynulé době přitom Musk několikrát naznačil, že není spokojený s tím, jak v rámci tohoto neustálého vyvažování dopadá to, co by mělo být Twitteru nejvlastnější, tedy samotná svoboda slova.

Přečíst článek

Bývalý americký prezident Donald Trump

Donald Trump: Na Twitter se nevrátím. Jeho nejbližší: Nevydrží to!

Nejbohatší muž planety Elon Musk kupuje sociální síť Twitter. Již dříve prohlásil, že by se na ni měli vrátit všichni, které vedení sítě odstřihlo. Včetně dnes již bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa. Ten si sice založil vlastní sociální síť Truth Social, ale na své cestě ke znovuzvolení prezidentem jistě bude chtít využít mocné síly Twitteru. Jak to nakonec celé dopadne?

Přečíst článek

Reklama

Související

Účet Elona Muska patří k nejcennějším na Twitteru

Zafunguje „efekt Musk“ i na Twitter? Budoucí majitel slibuje radikální změny. A miliardové tržby

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme