Reklama

Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Bonviván, spekulant a křesťan. Kdo je muž, co shodil kšeft PPF a Monety

Klaus Umek, investora do financí a realit, filantrop a šéf aktivistického fondu Petrus Advisers
YouTube
Tereza Zavadilová

Jako když natřete prase rtěnkou a vydáváte ho za nevěstu. Shoďte ten nesmysl, hřímal před červnovou valnou hromadou Monety ve zprávě pro investory aktivistický fond Petrus Advisers. Akcionáři fond Klause Umeka vyslyšeli a obě korporace musejí dát lepší podmínky. 

Reklama

Prý moc nepije, ale sbírá nejdražší světová vína. Pere se za práva drobných akcionářů, ale dost lidí ho má za vyděrače. Je rakouský patriot, ale žije v Londýně. Je bohatý, ale rozdává peníze na charitu. Je přísný evangelík, ale pro ostré slovo nejde daleko. Klaus Umek, šéf aktivistického fondu Petrus Advisers, je prostě na investičního bankéře celkem barvitá figura.

Umek sám sebe charakterizuje jako několikanásobného podnikatele, investora do financí a realit a také filantropa. Fond Petrus Advisers s kancelářemi v Londýně a Bratislavě založil ve víru finanční krize roku 2009, poté co dvanáct let vedl středoevropskou část investiční banky Goldman Sachs.

Ve známé investiční bance má za sebou prvoligový track-record: jako poradce se podílel na řadě špičkových M&A své doby, například fúzích Bank Austria/Creditanstalt, HVB/Bank Austria, Erste Bank/BCR, pracoval pro fondy KKR, Blackstone, mimochodem se podílel i na IPO posléze nechvalně proslulé OKD, tedy New World Resources Zdeňka Bakaly.

Londýn je stále centrem evropského investičního bankovnictví, takže není velkým překvapením, že Umek svůj fond zaregistroval právě tam - ačkoli jen asi pět procent jeho aktiv pochází z ostrovní země. Těžiště byznysu je v Rakousku a střední Evropě. 

Reklama

Pobočka Moneta Money Bank, ilustrační foto

Obří bankovní fúze klopýtla. Akcionáři Monety zamítli navržené financování

Akcionáři Monety na dnešní mimořádné valné hromadě neodsouhlasili navržené financování spojení s bankovní částí PPF, kam patří Air Bank, český a slovenský Home Credit a společnost Benxy, které bylo potřeba k dokončení transakce. Předtím přitom odsouhlasili záměr spojení. Uvedla to mluvčí Monety Zuzana Filipová.

Přečíst článek

Jeho fond „pro speciální situace“ je dlouhodobě velmi úspěšný: v roce 2019 vydělal akcionářům 43,5 procenta a vyhrál za to v Londýně EuroHedge Award, a za posledních deset let vykázal roční zhodnocení průměrně 13,5 procenta.

Před dvěma lety poté, co koupil podíl v Monetě, nabídl svým investorům možnosti investic v korunách do českých firem. Ve správě má 700 milionů dolarů. S manželkou Ingrid založili neziskovku Juhu! Jugend Hilfswerk der Familie Umek, která ve Vídni a okolí pomáhá se vzdělávání dětí ze znevýhodněných rodin, především přistěhovalců. „Bohatí a šťastní lidé mají dělat charitu,“ věří. 

Tak svatý Petr nebo nejdražší víno?

Umek se prý rozhodl založit fond v době, kdy pracoval pro newyorský žraločí fond Cerberus. Jako věřící člověk se údajně rozhodl pojmenovat jej po svatém Petrovi - apoštolovi a zakladateli církve, který dle křesťanské mytologie rozhoduje o tom, kdo bude vpuštěn do nebe. A být Petrovým poradcem je prý mnohem lepší, než Cerberovým, protože to je dle řecké mytologie mnohohlavý pes střežící brány pekla. Jak to bylo, Bůh suď. 

Jisté ale je, že krom aktivistického investování je Umekovou vášní sbírání špičkových vín a investice do nich skrze svůj Klaus Umek Collection. A nijak se netají tím, že vína ze Chateau Pétrus jsou jeho nejoblíbenějšími, obzvláště prý ročník 2009 (ten se dá sehnat za asi šedesát tisíc korun za lahev).  Ačkoli má tedy nejraději vína z Bordeaux, nepohrdne ani rakouskými. 

„Nejlepší je rakouské Chardonnay, které přitom často bývá přehlíženo. Dokonce existuje Chardonnay přímo z Vídně, což je asi jediné víno produkované v městě s třemi miliony lidí, ale je skvělé. Dobrá jsou také silná Chardonnay ze Štýrska a Burgenlandska, ty obzvláště jdou k našemu národnímu jídlu, řízku,“ radí Vídeňák a milovník nejdražších světových vín. 

Italský kardinál Giovanni Angelo Becciu

Vatikánem otřásá finanční skandál. Mezi obviněnými je i vlivný kardinál Becciu

Deset lidí obvinil vatikánský soudce v kauze podvodného nákupu nemovitostí v Londýně z církevních peněz. Jsou obviněni z praní špinavých peněz, podvodu, vydírání a zneužití úřadu. Je mezi nimi i italský kardinál Giovanni Angelo Becciu.

Přečíst článek

Chceme prémii

Valná hromada Monety v předposledním červnovém týdnu poslechla kritiku chystané transakce mezi bankou a PPF a navýšení kapitálu banky, kterým měla platit PPF za odkupovaná finanční aktiva, neodsouhlasila. Včetně částky, kterou PPF nabízela akcionářům za výkup jejich akcií. Umekův Petrus Advisors jako největší kritik transakce mohl slavit: otevřely se mu dveře k miliardové záplatě, kterou může zkasírovat. A nebude to poprvé. 

Krom Monety v poslední době Umekův fond najíždí na menší wiesbadenskou banku Aareal, kde drží podíl něco pod deset procent. Banka je celkem snadný cíl, zažila nedávno různé otřesy a velké propady hodnoty akcií. Petrus se snaží vyměnit lidi ve statutárním orgánu a tvrdí, že banka přeplácela manažery a měla příliš rozmařilé výdaje v centrále. 

Nedávno se snažil překazit francouzské Crédit Agricole ovládnutí italské Credito Valtellinese s poukazem na nízkou cenu odkupu, to se mu ale nepodařilo a Francouzi italskou banku plně ovládnou. Petrus aktivně vystupoval kolem Orphir Energy, Immofinanz a Flughafen Wien. Ovšem asi nejúspěšnějším nájezdem byl případ ovládnutí banky Comdirect neměckou Commerzbank. Ta nakonec vykoupila Petrusův podíl v Comdirectu s 14procentní prémií. 

Teď pro Monetu neúspěšné valné hromadě Petrus trochu odkryl karty. Manažer fondu Oliver Škutil uvedl, že fond drží v Monetě skoro desetiprocentní podíl - a tento balík akcií může být prodán tomu, kdo nabídne „spravedlivou kontrolní prémii“. Ale proč ne, na tlaku aktivistických investorů většinou vydělají i ostatní drobní akcionáři. Účel v této branži obvykle světí prostředky.

Foto: PALLAS CAPITAL Advisory AG / YouTube Channel

Magazín newstream CLUB

Hlavním tématem letního čísla magazínu Newstream CLUB je Česko-Slovensko, s podtitulem Dvě země, jeden trh. 

V rozhovoru se představuje Karel Vágner, marketér a podnikatel v řadě úspěšných projektů, známý také spoluprací s manželkou a úspěšnou modelkou Simonou Krainovou.

Další osobnosti jako Igor Rattaj se zamýšlejí nad rozdíly mezi podnikáním v Česku a na Slovensku. O umělé inteligenci hovoří česko-slovenská investorka Andrea Ferancová Bartoňová, o veřejnosti a kultuře slovenský bestsellerista Jozef Karika. Uznávaný chef Marcel Ihnačák prozrazuje, která z obou kuchyní je „lepší“. Marketér Milan Šemelák s klientem Williamem Rudolfem Lobkowiczem mluví o tom, jak přetvořit odkaz šlechtického rodu do moderní doby.

Magazín přináší inspirativní čtení, které má čtenáře motivovat k tomu, aby zkusili i ve své profesi či hobby vytvářet věci s trvalejší vizí. 

K dostání je v síti PNS i online. Nově také v elektronické podobě v našem e-shopu.

Související témata 

Nástupnictví

Miliardáři

Umění

Filantropie

Reklama

Související

Pobočka Moneta Money Bank, ilustrační foto

Monetě vzrostl zisk o desítky procent. Díky vysokým úrokovým sazbám, přiznala banka

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Reklama
Doporučujeme