Reklama

Jack Ma se uklidil do Japonska. Už půl roku vede nenápadný život v Tokiu

Jack Ma, zakladatel firmy Alibaba
ČTK
Ondřej Bílek
obi

Jack Ma, zakladatel společnosti Alibaba Group a jeden z nejbohatších Číňanů, už půl roku žije v Japonsku.

Reklama

Na dlouhé měsíce zmizel z veřejného života, dlouze se spekulovalo o místě jeho pobytu. Teď už je jasno. Ukázalo se, že Jack Ma, zakladatel a ředitel Alibaba Group a jeden z nejbohatších Číňanů, žije už půl roku v Japonsku.

Zatímco v Číně pokračuje tažení proti technologickému sektoru a jeho nejvýraznějším představitelům, Ma podle zjištění Financial Times trávil čas v Japonsku výlety na venkov, pravidelnými cestami do USA a Izraele, zavítal do Španělska a Nizozemska, nebo si zahrál golf v Česku.  

Jack Ma, zakladatel online tržiště Alibaba, které Češi znají díky čínskému internetovému obchodu AliExpress, upadl v komunistické Číně v nemilost krátce poté, co v říjnu roku 2020 zkritizoval čínské regulační orgány. Ty podle něj svými omezeními brzdí technologický rozvoj a inovace. Odveta na sebe nenechala dlouho čekat. Společnosti, které založil čelily řadě překážek a ústrků. Čínští regulátoři například loni udělili Alibaba pokutu rekordních 2,8 miliardy dolarů za porušení antimonopolních pravidel.

Jack Ma, zakladatel firmy Alibaba

Alibaba narazila v Číně na růstové limity. Prchá proto do Evropy

Čínská společnost Alibaba Group se chystá rozšířit svou divizi Lazada i do Evropy. Uvedla to agentura Reuters, která se odvolává na dva informované zdroje. Lazada se teď zaměřuje na e-commerce v jihovýchodní Asii. Chystaná expanze je součástí snahy čínské firmy o další růst v zahraničí.

Přečíst článek

Financial Times upozorňuje, že se nepřítomnost Ma v Číně rovněž shodovala s nulovou tolerancí covidu, kterou Peking nelítostně prosazoval a prosazuje doteď. To vedlo v dubnu a květnu k tvrdému lockdownu Šanghaje a okolní delty řeky Jang-c'-ťiang a v posledních dnech vyvolalo celonárodní protesty. Ma přitom bydlí poblíž Šanghaje a Alibaba tam má centrálu.

Reklama
Sídlo společnosti Alibaba v Pekingu. ČTK

Nadšený sběratel umění

Ma si Tokio zřejmě vybral i kvůli svému blízkému příteli a miliardáři Masajoši Sonovi, který založil a provozuje mobilní telekomunikační a investiční gigant SoftBank Group, jenž investoval do Alibaba. Tokio se vůbec stalo útočištěm bohatých Číňanů, kteří vedou nenápadný klubový život. Ma si podle Financial Times vybral exkluzivní podniky, z nichž jeden sídlí v srdci tokijské čtvrti Ginza a další ve finanční čtvrti Marunouchi s výhledem na císařský palác.

Lidé znalí kulturního provozu na japonské scéně navíc přišli se svědectvím, že z Maa se stal nadšený sběratel obrazů. A údajně se sám pustil do malování.

Si Ťin-pching

Lukáš Kovanda: Čínské burzy se zatřásly. Nový Mao jde tvrdě proti tech miliardářům

Akciové tituly pevninské Číny obchodované na hongkongské burze se v pondělí propadly o 7,3 procenta. Jedná se o nejhlubší propad příslušného ukazatele – Hang Seng China Enterprise Index – od světové finanční krize roku 2008. Prudce rovněž oslabil hlavní ukazatel hongkongských akciových titulů – Hang Seng –, jenž ztratil 6,4 procenta. Slábnou také čínské akcie obchodované jinde ve světě, třeba v USA.

Přečíst článek

Reklama

Související

Reklama
Reklama
Doporučujeme