Reklama

Bezos se opět opřel do Bidena. Viní ho z vysoké inflace, která „ožebračí“ nejchudší Američany

Jeff Bezos, zakladatel internetového gigantu Amazon
ČTK
Veronika Kudrnová
vku

Americký miliardář a zakladatel Amazonu Jeff Bezos znovu zkritizoval kroky Bidenovy administrativy, které zrychlily inflaci. Ta v posledních měsících v USA vystoupala ke 40letému maximu. V nedělním tweetu Bezos mimo jiné zdůraznil, že „špatné směřování zemi nepomáhá.“

Jeden z nejbohatších lidí na světě Jeff Bezos se opět obul do prezidenta Joea Bidena a celé jeho administrativy za nadměrné stimuly do již tak přehřáté ekonomiky, jejichž výsledkem je nadměrná inflace. Ta podle šéfa Amazonu nejvíce poškodí nejchudší Američany

V tweetu zveřejněném v neděli Bezos uvedl, že tyto stimuly jsou příčinou inflace, která sice v dubnu poprvé za osm měsíců zpomalila, ale stále zůstává blízko 40letých maxim. Kritika zakladatele Amazonu přišla jen pár dní poté, co se Bezos opřel do Bidena za jeho tweet, který vyzýval ke zvýšení daní pro velké korporace, což by podle šéfa Bílého domu mohlo zmírnit inflaci.

„Ve skutečnosti se administrativa usilovně snažila vložit ještě více stimulů do již tak přehřáté, inflační ekonomiky a pouze Manchin (demokratický senátor, který se vyslovil proti Bidenově agendě - pozn. red.) je zachránil před sebou samými,“ napsal Bezos.

„Inflace je regresivní daň, která nejvíce ubližuje těm nejméně bohatým. Chybné směřování zemi nepomůže,“ dodal Bezos.

Komentáře Bezose byly reakcí na vlákno, ve kterém prezident Joe Biden tvrdil, že USA jsou na cestě k největšímu ročnímu poklesu deficitu v historii, v celkové výši 1,5 bilionu dolarů. Biden si také vzal na mušku bývalého prezidenta Donalda Trumpa, který se podílel na tom, že se „každý rok deficit zvyšoval“, napsal šéf Bílého domu.

Komentáře prezidenta Bidena i Bezose přicházejí v době, kdy inflace ve Spojených státech dosahuje 40letých maxim a představitelé americké centrální banky (Fed) ve snaze ji zmírnit zvyšují úrokové sazby.

Walmart

Inflace v USA zpomalila, ale stále je poblíž 40letého maxima

Inflace v USA v dubnu zpomalila na 8,3 procenta z březnových 8,5 procenta. Pokles spotřebitelských cen je pomalejší, než odhadovali analytici. Inflace stále zůstává poblíž 40letého maxima, uvedlo americké ministerstvo práce.

Přečíst článek

Jerome Powell, šéf Fed

Nejvyšší růst sazeb za 22 let. Fed brojí proti inflaci a úroky zvyšuje o půl procenta

Americká centrální banka (Fed) rozpoutala úrokovou bitvu proti pádící inflaci. Základní úrokovou sazbu zvýšila o 50 bazických bodů do rozmezí 0,75 procenta až jedno procento. To představuje nejagresivnější navýšení od roku 2000, píše agentura Bloomberg.

Přečíst článek

Bill Gates

Gates: Zvyšování úrokových sazeb inflaci nezbrzdí, zpomalí ekonomiku

Bill Gates se pozastavuje na politikou Fedu. Snaha centrálních bankéřů, a to nejenom v USA, krotit inflaci zvyšováním úrokových sazeb podle něj významně zpomalí ekonomiku.

Přečíst článek

Reklama

Související

ilustrační foto

Které země letos zvýšily základní sazby? Podívejte se na přehled

Přečíst článek

Americký jih. Kolébka někdejší hypoteční krize je nyní inflačním epicentrem

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme