Reklama

Inflace v USA zpomalila, ale stále je poblíž 40letého maxima

Walmart
ČTK
 ČTK

Inflace v USA v dubnu zpomalila na 8,3 procenta z březnových 8,5 procenta. Pokles spotřebitelských cen je pomalejší, než odhadovali analytici. Inflace stále zůstává poblíž 40letého maxima, uvedlo americké ministerstvo práce.

Reklama

Analytici očekávali, že z březnové hodnoty 8,5 procenta inflace sestoupí zhruba na 8,2 procenta. Výsledek 8,3 procenta souvisí především s tím, že ze svých dřívějších maxim sestoupily ceny benzinu.

Ve srovnání s předchozím měsícem se ceny zvýšily o 0,3 procenta. To byl nejslabší růst od loňského srpna, zdůraznil úřad. Ceny ale v dubnu sedmý měsíc po sobě rostly tempem přesahujícím šest procent. V březnu se ceny meziměsíčně zvýšily o 1,2 procenta, nejvíce od září 2005.

Česká národní banka, ilustrační foto

Zpátky v devadesátkách. Dvojciferná inflace bude určitě i po zbytek roku, míní ekonomové

Zdražování předčilo očekávání analytiků. Tuzemská inflace, která patří mezi nejvyšší v Evropské unii, výrazně snižuje kupní sílu úspor českých domácností a může podle ekonomů vést k zániku firem, které nebudou schopny přenášet zvýšené náklady do koncových cen.

Přečíst článek

Zpomalení růstu cen je ale pravděpodobně dočasné, uvedla agentura Reuters. Ceny benzinu, které se na zpomalení inflace podílely nejvíce, opět rostou - na začátku tohoto týdne stál galon (asi 2,8 litru) v průměru 4,161 dolaru, zatímco v dubnu jeho cena klesla pod čtyři dolary, uvádí vládní Úřad pro energetické informace (EIA).

Takzvaná jádrová inflace, která nezahrnuje kolísavější ceny potravin a energií, v dubnu meziročně stoupla o 6,2 procenta. Ekonomové čekali šestiprocentní růst.

Reklama

Inflace v USA je teď vysoko nad dvouprocentním cílem americké centrální banky (Fed). Ta v březnu ve snaze dostat růst cen pod kontrolu poprvé od konce roku 2018 zvýšila svou základní úrokovou sazbu, a to o čtvrt procentního bodu do rozpětí 0,25 až 0,50 procenta. Minulý týden základní sazbu podle čekávání zvýšila o dalšího půl procentního bodu do rozmezí 0,75 až 1,00 procenta, což bylo svým rozsahem nejvýraznější zvýšení úroků za posledních 22 let.

Christine Lagardeová, šéfka ECB

Dřív než bude pozdě, ozývá se čím dál hlasitěji z ECB k otázce zvyšování sazeb

Evropská centrální banka podle jednoho ze svých členů zřejmě přistoupí ke zvedání úrokových sazeb v červenci. Tedy v tom případě, že prognóza ekonomů bude i nadále ukazovat na růst inflace, píše server agentury Bloomberg.

Přečíst článek

Jerome Powell, šéf Fed

Nejvyšší růst sazeb za 22 let. Fed brojí proti inflaci a úroky zvyšuje o půl procenta

Americká centrální banka (Fed) rozpoutala úrokovou bitvu proti pádící inflaci. Základní úrokovou sazbu zvýšila o 50 bazických bodů do rozmezí 0,75 procenta až jedno procento. To představuje nejagresivnější navýšení od roku 2000, píše agentura Bloomberg.

Přečíst článek

Bill Gates

Gates: Zvyšování úrokových sazeb inflaci nezbrzdí, zpomalí ekonomiku

Bill Gates se pozastavuje na politikou Fedu. Snaha centrálních bankéřů, a to nejenom v USA, krotit inflaci zvyšováním úrokových sazeb podle něj významně zpomalí ekonomiku.

Přečíst článek

Vše o inflaci

Strašák inflace. Co ji způsobuje? Jak se jí bránit? Jak investovat, kam uložit úspory, kde jsou slušné úroky, které dluhopisy se vyplatí? Jak s inflací bojuje stát, vláda a ČNB? Kdo a proč zdražuje a o kolik? Jak na zvyšování cen vyzrát? Je správný čas si vzít hypotéku, porostou úrokové sazby, nebo klesnou, a z jakého důvodu? Kontext, tipy, rady, varování.

Vysoká inflace trápí nejen Česko, ale i další země Evropy či Spojené státy. Podívejte se na přehled ve světě.

Témata související s inflací:

Vše o inflaci čtěte zde

Reklama

Související

zlato, zlaté slitky

Obavy investorů tlačí zlato nahoru. Jeho cena vzrostla za tři měsíce o 18 procent

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme