Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Globální trh s uměním klesá. Můžou za to obavy z budoucnosti, mladí miliardáři i slabší nabídka

Aukce umění
Christie's - použito se svolením
Stanislav Šulc

Odhlédneme-li od prvního roku pandemie, nákupy umění řadu let stabilně přesahovaly hranici 60 miliard dolarů. A od prvního pandemického roku prodeje umění neustále rostly. Až do roku 2023, kdy se globální trh s uměním mírně propadl. Očekávalo se, že půjde o další krátkodobý výkyv, který následující rok hravě „vybere“. Nicméně nastal pravý opak a rok 2024 se pro trh s umění stal nejhorším za deset let (krom roku 2020). Důvod? Na trhu v současnosti chybějí velká díla, ale také mírný odklon od veřejných aukcí směrem k soukromým prodejům, stojí v aktuálním reportu UBS Banky, která trh umění dlouhodobě sleduje.

Vlastně to je docela šok. Trh s uměním se po téměř deseti letech propadl pod hranici 60 miliard. Tam se sice podíval v roce 2020, nicméně ten rok v žádných statistikách již nikdo nevnímá jako důležitý. O to více s podivem je, že se právě loňský rok stal pro uměleckou scénu tak špatným, když celkový obrat dosáhl „pouhých“ 57,5 miliardy dolarů.

FOTOGALERIE: Podívejte se na nejdražší umělecká díla vydražená v roce 2024

Zdánlivě totiž k tomu nebylo zase tolik důvodů. Ta nejhorší vlna obří inflace se již přehnala, odhady růstu ekonomiky naopak zejména na některých trzích výrazně posílily. Jenomže trh s uměním je vždy známkou spíše dlouhodobých nálad než momentálních záchvěvů. V celkovém obratu se projevila spíše velká nejistota, kterou mnozí lidé navzdory některým makroekonomickým faktorům.

A tak můžeme sledovat relativní paradox, že zatímco rok 2022 se začátkem války na Ukrajině, velkou energetickou krizí a inflací patřil v historii k nejúspěšnějším pro prodeje umění, rok 2024, kdy měl začínat klid, naopak k nejhorším za posledních 15 let. Tomu odpovídá i meziroční propad o 12 procent.

Fillův obraz Hlava muže s dýmkou se v pražské aukci prodal za 25,048 milionu

V pražské Lucerně se vydražily obrazy za 107 milionů

Obraz Emila Filly Hlava muže s dýmkou z roku 1915 se v aukci v pražské Lucerně prodal za 25,048 milionu korun včetně aukční provize.

Přečíst článek

Přesuny majetku

Noah Horowitz, CEO veletrhu Art Basel, a Christl Novakovicová z UBS, kteří se na tvorbě reportu podílejí, poukazují na zásadní proměnu, která se od loňska na trhu s uměním projevuje. „Sběratelské chování výrazně souvisí se širšími společenskými a ekonomickými změnami. Jenou z nich je velký přesun bohatství. Podle nejnovější zprávy UBS Global Wealth Report se odhaduje, že v průběhu nadcházejících dvou dekád dojde k proměně vlastnictví majetku ve výši kolem 84 bilionů dolarů. Tyto proměny již pozorujeme a vidíme, že se na trh dostávají noví a stále mladší filantropové. Ti se však orientují na odlišný typ umění a vlastní témata, k nimž patří digitální technologie, impakt, životní prostředí či sociální spravedlnost,“ říká Novakovicová, šéfka UBS Global Wealth Management EMEA.

Horowitz z Art Basel pak připomíná, že trh nepozoruje propad zájmu o umění. Naopak počet transakcí narostl, byť o pouhá tři procenta na 40,5 milionů obchodů. Takový výsledek by rok 2024 řadil do zlatého období trhu s uměním v letech 2017-2019.

Důvodem slabého výsledku tak je propad zejména prodejů u největších obchodníků s uměním, kteří zároveň nabízejí nejdražší díla.

„U menších prodejců s obratem do 250 tisíc dolarů došlo k výraznému nárůstu o 17 procent a online segment, i když poklesl z pandemických maxim, si udržel stabilní 18procentní podíl na trhu, což je více než dvojnásobek předpandemické úrovně. Dvouciferný růst soukromého prodeje u velkých aukčních síní rovněž překonal klesající trend v tomto odvětví a ukazuje, jak se v současné době přetváří prostředí veřejných a soukromých prodejů,“ popisuje proměnu trhu CEO Art Basel.

Plyšová hračka Labubu

Další tiktokový hit z Asie. O plyšáky Labubu se zákaznice perou, zájem je i v Česku

Čínská firma Pop Mart, která oblíbené přívěsky Labubu ve tvaru chlupatých příšerek vyrábí, musela do června pozastavit jejich prodej ve svých svých britských obchodech, aby předešla potenciálním bezpečnostním problémům. V prodejnách totiž docházelo ke strkanicím a hádkám o poněkud drahé sběratelské postavičky.

Přečíst článek

Privátní prodeje na vzestupu

Tento posun pozoruje také Anna Pulkertová, zakladatelka Art Part Clubu a odbornice na trh s uměním. A je podle ní velmi důležitý.

„Velké aukční světové aukční síně se loni musely vypořádat s přesunem části prodejů z aukcí do privátních transakcí. Celkový obrat aukční síně Christie’s loni klesl meziročně o šest procent na 5,7 miliardy dolarů, a to kvůli oslabení aukčních prodejů. Naopak ty privátní vzrostly o 41 procent na 1,5 miliardy dolarů. Společnost Sotheby’s loni svými celkovými tržbami dosáhla na 6 miliard dolarů, což ovšem bylo o 23 procent méně než v roce 2023. Celkově se pak obrat aukcí propadl o 28 procent, naproti tomu privátní prodeje si meziročně polepšily o 17 procent,“ uvádí Anna Pulkertová.

Výstava Matouše Háši a francouzského malíře Davida Weishaara v DSC Gallery

DSC ukazuje fascinující mramorové busty talentovaného Matouše Háši

Mladé umění se v Česku objevuje zejména v soukromých galeriích. Právě tam tak můžete narazit na to nejnovější, co současní talentovaní umělci tvoří. DSC Gallery se rozhodla před létem uspořádat výstavu dvou mimořádných osobností, kterým ještě nebylo ani 40 let – českého sochaře Matouše Háši a francouzského malíře Davida Weishaara.

Přečíst článek

Slabá nabídka

Vedle ekonomické situace hraje na trhu s uměním klíčovou roli nabídka těch vůbec nejdražších děl. A právě v tomto ohledu byl rok 2024 spíše slabší. Nad stomilionovou hranici se vloni dostalo jen jedno dílo, konkrétně obraz L’empire des lumières od Reného Magritta. Naproti tomu v roce 2023 to byla díla dvě, o rok dříve dokonce šest. Hranici dvou set milionů a víc nedosáhlo žádné dílo, historické tabulky nejdražších děl všech dob se tedy vloni nijak neotřásly.

Server Artsy spočítal, že za sto nejdražších děl prodaných v roce 2024 bylo zaplaceno celkově 1,8 miliardy dolarů, zatímco o rok dříve to bylo 2,4 miliardy. V roce 2022 pak dokonce 4,1 miliardy. Z tohoto pohledu se nejvyšší liga uměleckých dealů za dva roky smrskla o více než 50 procent.

„Slabší výsledky aukcí souvisí především s méně atraktivní nabídkou. I když se několik zajímavých sbírek na trh dostalo, žádná z nich neměla potenciál udělat obrazně díru na trhu, jako tomu bylo v minulých letech, kdy se do aukce dostaly sbírky exmanželů Mackloweových, kolekce Paula G. Allena či Emily Fischer Landau,“ míní Pulkertová.

Na trhu s uměním jinak vloni pokračovaly trendy nastavené v posledních letech, tedy docenění ženských umělkyň a jejich děl, stejně jako rozšíření pozornosti sběratelů a investorů i mimo tradiční evropské, americké a asijské kulturní tradice.

Michelangelo Pistoeltto - Terzo paradiso, la trincea della pace

Famózní přírodní galerie Arte Sella láká i na české umění

Jsou před námi dva prodloužené víkendy. A jednou z možností, jak alespoň jeden z nich strávit, je návštěva italského Trentina. Vedle řady přírodních či gastronomických i vinařských lákadel Trentino nabízí také unikátní galerii přírodního umění Arte Sella. A jeden exponát připravil také český umělec Krištof Kintera.

Přečíst článek

Americký prezident Donald Trump

Trump láme hůl nad EU. Jednání nikam nevedou, cla začnou platit, vzkázal

Trpělivost amerického prezidenta Donalda Trumpa s EU je zřejmě u konce. Alespoň tak to vyznívá z příspěvku na jeho sociální síti Truth Social.

Přečíst článek

Související

Doporučujeme