Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Famózní přírodní galerie Arte Sella láká i na české umění

Michelangelo Pistoeltto - Terzo paradiso, la trincea della pace
poskytnuto Trentino Marketing
Stanislav Šulc

Jsou před námi dva prodloužené víkendy. A jednou z možností, jak alespoň jeden z nich strávit, je návštěva italského Trentina. Vedle řady přírodních či gastronomických i vinařských lákadel Trentino nabízí také unikátní galerii přírodního umění Arte Sella. A jeden exponát připravil také český umělec Krištof Kintera.

Arte Sella je jedinečná venkovní galerie současného umění, která se nachází v malebném údolí Val di Sella poblíž města Borgo Valsugana v italském Trentinu. Od svého založení v roce 1986 se stala symbolem harmonického spojení mezi uměním a přírodou, kde díla vznikají z přírodních materiálů a postupně se stávají součástí okolního prostředí.​

Podívejte se na díla v Arte Sella

Projekt Arte Sella vznikl jako reakce na rostoucí ekologické povědomí a potřebu nového dialogu mezi člověkem a přírodou. Skupina místních přátel, včetně filozofky Carlotty Strobele, umělce Emanuela Montibellera a architekta Enrica Ferrariho, se rozhodla vytvořit prostor, kde by umění a příroda mohly koexistovat v symbióze. První instalace byly umístěny v zahradě vily Strobele, ale postupem času se projekt rozrostl a zahrnuje nyní i oblasti jako Malga Costa a stezku ArteNatura.

V roce 2018 zasáhla oblast bouře Vaia, která způsobila značné škody na instalacích Arte Sella. Přesto se projekt rychle zotavil a pokračuje ve své misi spojovat umění s přírodou. Dílo Vaia's Scream od Very Bonaventury a Roberta Mainardiho zachycuje zvuky bouře a slouží jako připomínka síly přírody a potřeby její ochrany.​

O český pavilon je zájem mezi návštěvníky EXPO 2025 v Osace

V centru letošního EXPO v Osace jsou inovace. A myšlenka sdílení dobrých nápadů, uvedl ministr Lipavský

O český pavilon je zájem. Ačkoli první den letošní výstavy EXPO v japonské Osace poznamenal výrazný déšť, zahájení si nenechaly ujít tisíce lidí. Po Ódě na radost si mohli zajít na plzeňské pivo, které je jedním z lákadel českého pavilonu. Zahájení jeho činnosti se krom dalších hostů zúčastnil také ministr zahraničí Jan Lipavský. „Podobné akce jsou důležité pro sdílení nápadů a inovací,“ uvedl ministr. Podle testovacího dne českého pavilonu pak půjde také o „sdílení“ piva. Ještě před oficiálním otevřením se totiž za jeden den vypilo 1200 piv. A první oficiální den to vypadalo na minimálně vyrovnání tohoto rekordu.

Přečíst článek

Příroda jako umění

Arte Sella přitom není „jen“ další venkovní galerií, tedy prostorem, kam kurátoři a umělci navezou díla. ​Princip je tu úplně jiný. Kurátoři vybírají umělce, které pozvou a ti pak vytvářejí site specific díla s využitím i konkrétních přírodnin, které tu jsou, nebo je nově vysadí. Takto vzniklo ikonické dílo Cattedrale Vegetale (Přírodní katedrála) od italského umělce Giuliana Mauriho. Tato „katedrála“ je tvořena 80 dřevěnými sloupy, z nichž každý obsahuje strom, který postupně roste a nahrazuje dřevěnou strukturu. Dílo symbolizuje spojení mezi člověkem, uměním a přírodou.

A najdete zde díla od velkých umělců napříč kontinenty, včetně Patricka Doughertyho, Michelangelo Pistoletto či Edoarda Tresoldiho. A své zastoupení má také české umění. V roce 2021 zde Krištof Kintera odhalil monumentální dílo Memorial of Passed Light.

Moser

Chcete umět luxusní řemeslo? Moser spouští rekvalifikace na skláře

Sklárna s historií dlouhou 170 let si chce vychovat novou generaci sklářů. Zájemci o rekvalifikaci se budou učit od opravdových mistrů.

Přečíst článek

Za osm hodin tam

Arte Sella rozhodně patří k nejzajímavějším evropským galeriím. Výhodou je, že je otevřena celoročně, s výjimkou 25. prosince. Vstupné se liší podle navštívené části: vstup do oblasti Malga Costa je zpoplatněn, zatímco stezka ArteNatura je zdarma. Doporučuje se pohodlná obuv a dostatek času na prozkoumání všech instalací.​

Z Prahy tam přitom autem můžete být za nějakých osm hodin.

Mrakodrapy, zeleň, Čína, Ole Scheeren

Mrakodrapy z dílny Ole Scheerena vypadají jako obří klenoty

Věže s kaskádami zahrad, dům jako vlna, obří vrtule nebo včelí plástve s průhledy na oceán. I tak mohou vypadat mrakodrapy a poslední polyfunkční projekty z dílny prestižní architektonické kanceláře Ole Scheerena. Prohlédněte si v naší fotogalerii projekty, které byly nedávno dokončené nebo se právě finišují. Shodou okolností jsou všechny v Číně. Náhoda?

Přečíst článek

Olympijské hry v Paříži 2024

OBRAZEM: Fotografií roku se stal snímek překážkového běhu na olympijských hrách

Mezinárodní porota vybrala Fotografii roku ze série Petra Davida Joska, kterou zachytil na loňských olympijských hrách v Paříži. Do jubilejního 30. ročníku soutěže Czech Press Photo se přihlásilo 256 autorů z Česka a ze Slovenska, kteří zaslali více než čtyři a půl tisíce prací. Vítězové 30. ročníku Czech Press Photo byli vyhlášeni na slavnostním ceremoniálu v Národním muzeu 9. ledna, kde byla i slavnostně otevřena výstava Czech Press Photo 2024 v Nové budově Národního muzea. Ta bude pro veřejnost k vidění od 10. ledna do 23. dubna 2025.

Přečíst článek

JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.

Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?

Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.

Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.

A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.

Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v červnu.

Související

Výstava, ilustrační foto

Italské galerie otevírají, s pandemickými ztrátami bojují novou aplikací

Přečíst článek
Doporučujeme