Reklama

Záhadný pětihaléř za milion a půl, starý dukát za sedm milionů. Sběratelé se činili

Vzácný pětidukát Leopolda I. z roku 1675 měl vyvolávací cenu 4,7 milionu a nový majitel si jej na aukci 21. dubna 2023 odnesl za 7,332 milionu Kč včetně aukční přirážky.
aukční dům Macho & Chlapovič, se svolením
 ČTK

Na výroční aukci mincí, bankovek a dalších vzácných numismatických předmětů, která se konala od 21. dubna, se vydražily položky za 105 milionů korun. Před rokem se na aukci vydražila numismatika za 154 milionů korun. Hitem letošní aukce byl pětihalíř z roku 1924. Akci pořádal aukční dům s numismatikou Macho & Chlapovič.

Reklama

Pětihalíř z roku 1924, který byl zachycen v kremnické bance za první republiky, byl na aukci vydražen za 1,55 milionu korun. Jde o nejzáhadnější československou oběhovou minci, protože dosud není jasné, proč byla vlastně vyražena, upozornili pořadatelé aukce. 

Pětihalíř z roku 1924, který byl zachycen v kremnické bance za první republiky, byl na aukci 27. dubna 2023 vydražen za 1,55 milionu Kč. Jde o nejzáhadnější československou oběhovou minci, protože dosud není jasné, proč byla vlastně vyražena. aukční dům Macho & Chlapovič, se svolením

Na aukci se dražil i vzácný pětidukát Leopolda I. z roku 1675 (na hlavním snímku). Jeho vyvolávací cena byla 4,7 milionu a nový majitel si jej odnesl za 7,332 milionu korun včetně aukční přirážky. „Kabinetní kus s nádhernou patinou a zrcadlovým leskem v plochách měl vyvolávací cenu 4,7 milionu korun," uvedl spolumajitel domu Elizej Macho.

Svatováclavské dukáty za miliony

V aukci se dražily i svatováclavské dukáty z roku 1951 ve všech čtyřech nominálních hodnotách (desetidukát, pětidukát, dvoudukát a dukát). Jejich souhrnná vyvolávací cena byla 5,64 milionu korun a v aukci se dohromady vydražily za 9,2 milionu korun.

Původní Alenka v říši divů patří k nejdražším knihám historie

Harry Potter, nebo Hobit? Nejdražší dětské knihy stojí miliony

Do aukce se již za měsíc dostane jeden z výtisků první edice Harry Pottera J. K. Rowlingové. Jedná se o jeden z pouhých 200 kusů, které se v roce 1997 dostaly do volného prodeje. Poslední takový výtisk v aukci vynesl 471 tisíc dolarů. Které dětské knihy jsou na prestižním seznamu nejcennějších sběratelských artiklů?

Přečíst článek

Zajímavou položkou aukce byla medaile z roku 1765. Jejím autorem je dvorní medailér vídeňské mincovny Anton Wideman. Vytvořil ji k přijetí císařského titulu Josefa II. a začátku spoluvlády s ovdovělou císařovnou Marií Terezií. Sběratelé dražili exemplář, který byl ve špičkově zachovalém stavu, pocházel z francouzské šlechtické pozůstalosti a jeho vyvolávací cena byla 1,4 milionu korun. Cena v dražbě dosáhla 4,23 milionu korun.

Výroční 30. aukce Aukčního domu Macho & Chlapovič se konala prezenčně za sálové účasti, přes internet a telefon v pátek 21. dubna 2023 v Praze. Její součástí bylo 492 položek. V nabídce aukce bylo téměř 2800 položek. Další položky se dražily následně, ve dnech 24. až 27. dubna byla aukce elektronická. Sběratelé mohli získat téměř 2300 mincí, medailí, bankovek či vyznamenání.

Freddie Mercury na snímku z léta 1986 na koncertě v Kolíně nad Rýnem. Nyní jeho osobní věci půjdou do aukce.

Mercuryho osobní věci půjdou do aukce. Včetně ručně psaného textu We Are The Champions

Ručně psané texty písní, kostýmy a celá řada osobních věcí Freddieho Mercuryho bude v září nabídnuta v aukci. Zpěvák skupiny Queen ji budoval 30 let a vše uchovával ve svém domě v Kensingtonu v západním Londýně. Když v roce 1991 zemřel, vše odkázal jedné ze svých nejstarších přítelkyň Mary Austinové.

Přečíst článek

Reklama

Související

Nastane konečně klid? Bývalý golfový areál v Praze-Klánovicích a plány majitelů na jeho obnovu vyvolaly v roce 2008 protesty místních obyvatel.

Nastane konečně klid? Bývalý golfový areál v Praze-Klánovicích vzbuzující protesty koupilo hlavní město

Přečíst článek
Obraz Bohumila Kubišty Staropražský motiv z roku 1911 se 29. května 2022 na aukci v Praze prodal za 123,6 miliou korun včetně dvacetiprocentní aukční přirážky.

Poptávka převyšuje nabídku. Investice do umění vynesly za deset let desítky procent

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme