Reklama

Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Sotheby's prodala digitální umění za miliony. Dvě díla patří k nejdražším NFT historie

Bored Ape
Sotheby's
Stanislav Šulc

Prestižní aukční síň uskutečnila svou vůbec první dražbu NFT na své nové platformě Sotheby's Metaverse. Na prodej byly CryptoPunks i díla uznávaných tvůrců. Jednou z prodávajících byla také Paris Hiltonová. Nejdráže se prodaly obrázky žáby Pepe a "nudící se opice". Oba za více než tři a půl milionu dolarů.

Reklama

NFT neboli zkratka pro Non-Fungible Token je v uměleckém světě stále skloňovanější. Skrývá se za ní nová umělecká forma, která umělcům umožňuje prodávat originální digitální umělecká díla, která jsou zapsána podobně jako kryptoměny do blockchainového kódu.

Že je o NFT enormní zájem potvrzují statistiky prodejů. Zatímco v průběhu prvního pololetí se prodalo digitální umění za 2,5 miliardy dolarů, ke konci třetího čtvrtletí šlo již o částku 10,7 miliardy dolarů. Největším trhem přitom zůstává digitální tržiště OpenSea, kde se uskutečnily prodeje za 3,4 miliardy, uvádí agentura Reuters.

JR

Další trhák? Hirstovi galeristé přicházejí s novým NFT

Londýnská galerie Heni, která ve spolupráci se světovým umělcem Damienem Hirstem nedávno uvedla na trh superúspěšnou NFT s názvem The Currency, vypisuje soutěž na další kryptoobraz. Tentokrát od street-artového umělce JR.

Přečíst článek

V reakci na to se do atraktivního světa NFT stále více snaží zapojit také tradiční prodejci s uměním. V Česku je to například galeristka Olga Trčková z DCS Gallery, která právě v digitálních uměleckých dílech vidí velký potenciál, a dokonce otevřela digitální pobočku své galerie ve virtuálním světě Decentraland.

Velká aukce v Sotheby's

Výrazný posun směrem k NFT pak nyní podnikla globální aukční síň Sotheby's, která uspořádala první velkou aukci těchto uměleckých děl v rámci svého Sotheby's Metaverse. „Vítejte v Sotheby's Metaverse, adrese, kterou by neměl minout žádný sběratel digitálního umění. Nabízíme kurátorský výběr NFT od nejvýznamnějších sběratelů tohoto druhu umění na světě,“ láká aukční katalog, jak jinak než digitální. Mimochodem mezi prodejci, kteří nabídli NFT ze svých sbírek, je také Paris Hiltonová.

>>>>>>Zajímáte se o alternativní investice? Čtěte zde<<<<<<

Aukce odstartovala 18. října a vyvrcholila právě dnes. O jaké položky z celkem 53 nabízených uměleckých děl byl největší zájem? Aukce v Sotheby's ukázala, že sběratelé NFT zatím stále cílí spíše na sběratelské kousky připomínající kartičky nebo oblíbené postavičky než klasická umělecká díla od významných tvůrců.

William Rudolf Lobkowicz

NFT CryptoPunk nevlastním, to je drahé i na mě, říká mladý Lobkowicz

Je zástupcem nejmladší generace Lobkowiczů. William Rudolf vystudoval Harvard, má nesmírné charisma a vystupuje jako opravdový šlechtic. V rodině má na starosti digitální aktivity a uspořádal první velkou akci u nás věnovanou digitálnímu umění, neboli takzvaným NFT. „Investiční potenciál NFT pro mě není až tak podstatný. V tuto chvíli hlavně experimentujeme a objevujeme možnosti, které tato moderní forma nabízí, a řešíme, jak je budeme moci využívat pro uchování našich sbírek,” říká William Rudolf Lobkowicz v rozhovoru pro newstream.cz.

Přečíst článek

Nejdráže se prodala kartička ze série RarePepes, jejíž cena vystoupala na částku 3,7 milionu dolarů. Kartička však vznikla již v roce 2016, tedy na samém počátku NFT a její hodnota se skutečně může blížit těmto závratným výšinám. Naopak druhé nejvyšší ceny dosáhl obrázek Bored Ape Yacht Club #8817, který vznikl letos a je součástí série Bored Apes. A ta cena? Neuvěřitelných 3,4 miliony dolarů, což obě prodaná díla spolehlivě řadí mezi dvacítku nejdražších NFT všech dob. Série Bored Apes pak je zjevnou nápodobu kultovní série NFT CryptoPunks, jejíž části se prodávají za stovky tisíc dolarů. A jeden byl v nabídce i této aukce, cena se nakonec vyšplhala na necelých 900 tisíc dolarů.

Kdo je Pak?

Velká jména tradičního uměleckého provozu NFT zatím objevují. Jedním z prvních, kdo v tomto segmentu zaznamenal úspěch, se stal Damien Hirst se svou kolekcí The Currency. Její původní části se prodávaly za 2000 dolarů za kus, nyní jsou běžné realizované ceny od 25 tisíc po 40 tisíc dolarů, hned několik děl se však prodalo za více než 100 tisíc dolarů.

Aukce Sotheby's The Currency nenabídla. Nicméně hned několik děl tradičních umělců tu k dostání bylo. Největší zájem je o Selfportrait od Dmitriho Cherniaka, za něhož byl kupec ochoten zaplatit 2,7 milionu dolarů.

Olga Trčková z DSC Gallery na kuchyni od Jiřího Georga Dokoupila

Sázejte na velká jména, pak se u digitálního umění nespálíte, radí galeristka Olga Trčková

Zapamatujte si datum 4. září. To se u nás otevře první virtuální galerie v takzvaném metaprostoru, která nabídne možnost nákupu digitálních originálů známých pod zkratkou NFT. "Možnosti virtuálních světů pro umělce a umění jsou takřka neomezené," říká galeristka Olga Trčková, jejíž DCS Gallery v Dlouhé otevře svou virtuální "pobočku".

Přečíst článek

Stále větší jméno si pak získává tajemný umělec (nebo umělecký kolektiv) vystupující pod jménem Pak. Ten v Sotheby's svá digitální díla úspěšně prodal již na jaře, nyní tu představil svou reimaginaci Rubikovy kostky, která nakonec vynesla 1,1 milionu dolarů.

Zajímavostí pak byl prodej položky The Lines of History, která pochází z letoška a jde o NFT vytvořené vydavatelem prestižního časopisu Time (finální cena: necelých 82 tisíc dolarů). O něco podobného se navíc v současnosti pokouší také magazín Economist, který draží svou obálku také jako NFT.

CryptoPunk v Lobkowiczkém paláci

NFT jako nové rolexky? Kryptopeněženka může přinést lepší zaměstnání

V Lobkowiczkém paláci se sešli odborníci na krypto, umění i investice. Již za pár let podle nich bude větší část populace žít v plně digitálních prostředích, v nichž je budou reprezentovat nejrůznější atributy. Již nyní si lze v podobě takzvaných NFT neboli nezaměnitelných tokenů pořídit například tenisky nebo luxusní nemovitost. A také umění. A lidé za to vše již nyní platí stovky milionů dolarů.

Přečíst článek

Americká autopůjčovna Hertz si od Tesly objednala rekordních 100 tisíc vozů.

Tesla získala rekordní zakázku za čtyři miliardy dolarů

Americká autopůjčovna Hertz Global Holdings si objednala 100 tisíc vozů Tesla. Pro automobilku miliardáře Elona Muska je to zatím největší samostatná objednávka, neboť její hodnota činí zhruba 4,2 miliardy dolarů (asi 93,1 miliardy korun), informovala agentura Bloomberg. Pro Hertz je to zároveň první velká aktivita od června, kdy opustila režim bankrotové ochrany.

Přečíst článek

Magazín newstream CLUB

Jak vytvářet odkaz pro příští generace? Odpovědi z byznysového světa, ale i od výrazných osobností společenského života nabízí třetí číslo magazínu newstream CLUB, který právě vychází.

Na obálce byznysově - lifestylového čtvrtletníku je František Kinský, legendární šlechtic, který vypráví, jak se v jejich rodě dědí nikoli majetek, ale zodpovědnost a služba. 

Hvězdami jarního čísla jsou dále mimo jiné Silke Horáková (Albatros), Luděk Sekyra (Sekyra Group), Zbyněk Frolík (Linet) nebo architekt Václav Aulický či umělec Milan Knížák.

Magazín se věnuje tématům dlouhodobých investic, předávání majetku v rámci rodinných klanů, tradičním českým značkám či tomu, jak developeři společně s architekty mění tvář měst na dlouhá staletí.

Magazín přináší inspirativní čtení, které má čtenáře motivovat k tomu, aby zkusili i ve své profesi či hobby vytvářet věci s trvalejší vizí

K dostání je v síti PNS i online. Nově také v elektronické podobě v našem e-shopu.

Související témata 

Nástupnictví

Miliardáři

Umění

Filantropie

Reklama

Související

Digitální umění se představuje v Praze

Vidět hudbu, slyšet barvy. Světové digitální umění se představuje v Praze

Přečíst článek
Fotograf Martin Stranka v Mánesu

Dříve byl zájem o mé dílo jen v zahraničí, ale už se to změnilo, říká fotograf Stranka

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Reklama
Doporučujeme