OBRAZEM: Lední medvědi v ZOO Praha dostanou nový pavilon, vyjde o stovky milionů levněji

V pražské zoologické zahradě začne 22. ledna výstavba nového pavilonu Arktida pro lední medvědy. Ředitel zoo Miroslav Bobek dnes podepsal smlouvu se zhotovitelem, firmou Metrostav DIZ. Zahrada za pavilon zaplatí 755 milionů korun s DPH. Podle předem sestaveného kontrolního rozpočtu měla stavba stát přes miliardu. Stávající pavilon ledních medvědů je z roku 1933, podle zahrady i magistrátu je v havarijním stavu s nedostačujícími podmínkami pro chov šelem. Zoologická zahrada v Troji, kterou zřizuje pražský magistrát, patří k nejnavštěvovanějším místům v Praze. Loni tam přišlo 1,4 milionu lidí.
„Právě jsem za zoo Praha podepsal smlouvu se společností Metrostav DIZ s. r. o., která zvítězila ve výběrovém řízení na výstavbu expozičního celku Arktida. Mimochodem, ta smlouva má 1300 stran… Vysoutěžená cena činí 755 024 000 korun s DPH, je tedy významně nižší, než předpokládal kontrolní rozpočet,“ napsal Bobek. Doplnil, že staveniště předá Metrostavu 22. ledna.
Podle předem sestaveného kontrolního rozpočtu předpokládala zoo cenu stavby 1,023 miliardy korun s DPH. „Domnívám se, že prvním důvodem, proč je vysoutěžená cena nižší než předpokládaná, je ten, že došlo k reálnému snížení ceny stavebních materiálů a prací oproti době, kdy byl vytvořen kontrolní rozpočet; ceny... byly ovlivněny výkyvem v důsledku války na Ukrajině. Druhým důvodem je, že mezi firmami byl velký zájem o realizaci stavby,“ uvedl investiční náměstek Zoo Praha Lukáš Divoký.
Zoo i magistrát byly v minulosti kritizovány za vysokou cenu stavby. V listopadu 2023 rozhodli pražští radní o zvýšení původního rozpočtu z 870 milionů korun na 1,2 miliardy. Důvodem bylo zvyšování cen stavebních prací, materiálů a inflace.
Divoký dodal, že tato částka představovala kompletní náklady včetně vytvoření projektové dokumentace, odstranění původních staveb, průzkumů, výkonu funkce technického dozoru a jiných navazujících prací.
Dva výběhy, čtyři bazény
Expozice s rozlohou víc než 8000 metrů čtverečních má vyrůst na severozápadní straně zoo nedaleko Gočárových domů. Vzniknout by měly dva výběhy a čtyři bazény pro lední medvědy i návštěvnické prostory zahrnující restauraci a zázemí.
Medvědy lední chová pražská zoo od roku 1932 a od té doby zaznamenala několik významných chovatelských úspěchů. Chov medvědů ledních v zoologických zahradách je náročný, protože samice se často odmítají o mláďata starat nebo je usmrtí. Umělý odchov je obtížný vzhledem ke zvláštnímu složení medvědího mléka. Poprvé na světě se to podařilo právě v pražské zoo, a to v roce 1942.
Česká metropole se může těšit na příliv turistů. Prestižní list The Financial Times sestavil žebříček padesáti destinací, které by měl letos každý člověk navštívit. Hned do lednového měsíce tvůrci žebříčku zařadili Prahu, konkrétně nově otevřený palác Savarin, v němž se otevírá muzeum věnované dílu Alfonse Muchy.
Prestižní Financial Times zvou čtenáře do Prahy. Do nového Muchova muzea v Savarinu
Enjoy
Bazén olympijské velikosti, fotbalové hřiště, posluchárna až pro šest set osob a také heliport, tak nějak bude vypadat školní kampus, který má vzniknout v Dubaji. A kvalitě by mělo odpovídat školné. Rok studií vyjde na 56 tisíc dolarů, v přepočtu 1,3 miliony korun.
Heliport a robotické dílny. Školné na soukromé škole v Dubaji vyjde na více než milion ročně
Zprávy z firem
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.