Nick Cave vyklidil knihovnu. A v charitativním antikvariátu se strhlo šílenství

Fanoušci australského zpěváka Nicka Cavea se ve velkém sjeli do charitativního knihkupectví v Hove na jihu Anglie poté, co mu hudebník daroval 2000 knih ze své sbírky. Informoval o tom deník The Guardian.
„Je to neuvěřitelně pestrý dar. Očividně si knihy dlouho nechával, některé jsou docela staré,“ řekl médiím pracovník Richard z knihkupectví Oxfam na Blatchington Road v Hove. Cave spolu s rodinou začátkem tisíciletí několik let bydlel ve městě Brighton, které tvoří spolu s městem Hove přímořské letovisko na jihu Anglie.
Knihy byly kdysi v Caveově osobní knihovně, která se stala součástí umělecké instalace, jež putovala například do Dánska nebo Kanady.
Skryté poklady
„Typy knih jsou velmi rozmanité - je tam filozofie, umění, náboženství, dokonce i staré brožované výtisky beletrie (takzvané paperbacky)," uvedl pracovník knihkupectví. Jsou mezi nimi například knihy Salmana Rushdieho, Christophera Hitchense a Iana McEwana, první vydání románu Johnnyho Cashe Muž v bílém a kniha o afrodiziacích, uvedly britské noviny The Times.
Mezi darovanými knihami se dají nalézt i menší osobní předměty australského zpěváka, jako například Caveova palubní vstupenka na let do Amsterdamu, mapa USA, prázdná krabička cigaret a stará obálka nadepsaná "Lukovy zuby" Caveovým charakteristickým rukopisem, napsaly The Times. Jeho synovi Lukovi je nyní 34 let.
V sobotu se u obchodu vytvořila fronta poté, co se informace o knihách Nicka Cavea rozkřikla.
Pracovník knihkupectví médiím řekl, že mnoho Caveových titulů bude na policích vypadat jako obyčejné knihy, pokud po nich fanoušci nebudou vyloženě pátrat. Někteří zákazníci však hlásili, že našli knihy s podtrženými větami nebo pasážemi poznamenanými Caveovým rukopisem.
Caveův mluvčí řekl, že se zpěvák k tomuto daru nebude vyjadřovat. „Myslí si, že nálezy by měli zůstat pro ty, kteří je najdou, zajímavým tajemstvím,“ dodal.
Váží 24,67 kilogramu a je to největší kus Marsu, jaký kdy na Zemi přiletěl a lidé ho našli. Prodávat jej bude aukční síň Sotheby’s. Reaguje tak na současnou sběratelskou módu. Vědci jen doufají, že kupec jim umožní meteorit dále zkoumat.
Je libo meteorit z Marsu? Na prodej je hned ten největší. Kolik si připravit peněz?
Enjoy
První kabelka Birkin od luxusní značky Hermès byla v Paříži vydražena za 8,582 milionu eur (211,4 milionu korun) včetně poplatků. S odvoláním na aukční síň Sotheby's to napsala agentura AFP. V roce 1985 byla kabelka navržena pro slavnou britskou herečku a zpěvačku žijící ve Francii Jane Birkinovou. Birkinová zemřela v roce 2023.
V Paříži se vydražila první kabelka Birkin od Hermès, vyšla na miliony eur
Enjoy
Léto je ideální dobou pro návrat ke klasické knize nebo k e-booku. Za redakci newstream.cz jsme vybrali pětici knih, které v posledních týdnech vyšly a které vám mohou pomoci lépe se zorientovat v současném dění. Mezi autory najdeme šéfku newstream.cz Terezu Zavadilovou nebo slavné historiky Nialla Fergusona či Noaha Yuvela Harariho.
Tipy na letní čtení: Co chce Donald Trump a jakou roli hrají katastrofy v dějinách?
Enjoy
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.