Reklama

Největší brownfield v centru Prahy se změní

Tak bude možná vypadat okolí Florence v budoucnu.
IPR
Petra Jansová

Nová náměstí, parky i budovy. Tak by se měl v budoucnu přeměnit brownfield na Florenci podle zadání urbanistické soutěže Florenc 21. Do jejího finále se probojovaly návrhy tří mezinárodních týmů. 

Florenc je jedním z nejvytíženějších pražských dopravních uzlů, ale také brownfieldem pouze kilometr od Staroměstského náměstí. Jeho současný charakter je utvářen dopravní infrastrukturou včetně autobusového nádraží Florenc, vlakového Masarykova nádraží a magistrály.

„Lokalita Florence je klíčovým prostorem pro město – jedná se o významný dopravní uzel a prostor v blízkosti historického centra,“ říká náměstek primátora Petr Hlaváček.

Do soutěže vyhlášené na jaře tohoto roku se přihlásily téměř dvě stovky týmů, do užšího výběru poroty se dostaly tři. Konečného vítěze i se zohledněním komentářů veřejnosti porota vybere 1. prosince. Soutěž organizuje plánovací kancelář ONplan. 

Proměna největšího brownfieldu v centru Prahy

„Vítěz by měl představit komplexní, ekonomicky proveditelnou, ekologicky udržitelnou a sociálně spravedlivou vizi revitalizace území, která bude motivovat klíčové aktéry území k její realizaci,“ píše se na webu soutěže.

Reklama

Do finále se dostal tým složený převážně z domácích ateliérů UNIT architekti, A69 – architekti a v Londýně působící studio se slovenskými kořeny Marko&Placemakers. První dvě studia už mají s obnovou v Praze zkušenosti, UNIT architekti se podíleli na urbanistické studii Kyje-Hloubětín, zatímco A69 mají pod palcem přestavbu smíchovského terminálu.

Rekonstrukce Masarykova nádraží dostala zelenou.

Modernizace Masaryčky má zelenou. Na nové střeše vznikne náměstí

Projekt, který významně změní tvář Prahy kolem Florence, získal zelenou. Rekonstrukcí Masarykova nádraží přibyde do území nové náměstí, umístěné na novém zastřešení.

Přečíst článek

A porota vybrala i práci švýcarského tandemu agps Architecture, Atelier Girot a IBV Hüsler, který má za sebou práci na projektu překrytí dálnice na curyšském předměstí Schwamendingen.

Poslední tým tvoří nizozemské de Architekten Cie., LOLA Landscape Architects s českým ateliérem M2AU. Nizozemské portfolio zaujme hlavně transformací nevyužitého přístaviště v Amsterdamu. 

Rektor České zemědělské univerzity profesor Petr Sklenička

Chytrou krajinu u Lán za 100 milionů obdivuje celý svět, říká rektor ČZU Sklenička

Česká krajina po roce 2050 bude vypadat bohužel jinak, než jsme dnes zvyklí, říká rektor České zemědělské univerzity, profesor Petr Sklenička. „Abychom si to představili, můžeme se zajet podívat do Řecka, Španělska nebo třeba Portugalska. Ale ne do přímořských hotelových resortů all inclusive, kam jezdíme na dovolenou. Pěkně do vnitrozemí, kde zelenou barvu v krajině vystřídala šedá,“ říká akademik, který stojí za stamilionovým projektem Chytrá krajina 2030+.

Přečíst článek

Cena lanýžů může být astronomická. Přesto je o ně stále větší zájem

Je to jedna z nejluxusnějších a také nejdražších surovin, která může skončit na talíři. Na lanýže se často nahlíží jako na snobskou rozmařilost, kdo je ale jednou ochutná, snadno propadne jejich těžko popsatelnému kouzlu. Lanýžové speciality najdeme na menu mnoha luxusních restaurací, ale velmi snadno si můžeme pokrm s lanýži připravit i doma, je jednodušší, než by se mohlo zdát.       

Přečíst článek

Reklama

Související

Reklama
Doporučujeme