Reklama

Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Florenc - informace o tématu

Petr Palička

Výstavbu v Praze brzdí úředníci a hlavně prudiči, říká Petr Palička z Penty

Máme jeden bytový projekt na Praze 9, ale ten je nyní pozastavený, protože nám dělá obstrukce jedna paní, říká Petr Palička, šéf Real Estate společnosti Penta. To je podle něj notorický problém, a proto trvá výstavba v hlavním městě a obecně v Česku tak dlouho. Týká se to kanceláří i bytů. Proto se málo staví, proto cena bydlení roste, mladí lidé utíkají do nájmů. Od nového stavebního zákona, který má začít platit v polovině roku, si Palička moc neslibuje. Nově ustanovená fikce souhlasu je podle něj pofiderní. „Uvidíme, co ukáže praxe.“

Přečíst článek
Marek Dospiva, spoluzakladatel a spolumajitel středoevropské investiční skupiny Penta Investments

Penta si uvolňuje ruce na obří výstavbu. Prodala další kanceláře, tentokrát na Vinohradech

Přečíst článek
Z Masaryčky na Florenc. Penta kupuje ČSAD Praha Holding, který vlastní autobusové nádraží

Z Masaryčky na Florenc. Penta kupuje ČSAD Praha Holding, který vlastní autobusové nádraží

Přečíst článek
Tak bude možná vypadat okolí Florence v budoucnu.

Největší brownfield v centru Prahy se změní

Nová náměstí, parky i budovy. Tak by se měl v budoucnu přeměnit brownfield na Florenci podle zadání urbanistické soutěže Florenc 21. Do jejího finále se probojovaly návrhy tří mezinárodních týmů. 

Přečíst článek
Reklama

News box

Americká společnost 💻 OpenAI, která stojí za jazykovým modelem ChatGPT, pracuje na projektu s krycím názvem Strawberry (jahoda). Jeho cílem je, aby uvažování a argumentace systémů umělé inteligence (AI) překonaly dosavadní limity a přiblížily se lidským schopnostem. 
Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS)  povolil společnosti SAB Financial Group podnikatele Radomíra Lapčíka nákup kontrolního podílu v Trinity Bank. Dosud měl Lapčík podle údajů z Evidence skutečných majitelů v bance podíl 29 procent. 
Průmyslová výroba v Evropské unii v květnu podle sezonně přepočtených údajů 📉 klesla o 0,8 procenta, zatímco v dubnu o 0,5 procenta vzrostla. V předběžné zprávě to uvedl statistický úřad Eurostat. Pokles v České republice byl výraznější a dosáhl 2,2 procenta po růstu o 0,6 procenta o měsíc dříve. 
Estonská premiérka 👩 Kaja Kallasová předala prezidentu pobaltské země Alaru Karisovi svou rezignaci. Informovala o tom stanice ERR. Ministerskou předsedkyni evropští lídři nominovali na post nové šéfky diplomacie Evropské unie, do funkce ji ještě musí potvrdit Evropský parlament.
Evropský výrobce ✈️ letadel Airbus zlepšil výhled poptávky po letadlech na příštích 20 let. Řada aerolinek totiž modernizuje své flotily pro dálkové lety a poptávku podporuje i růst asijské ekonomiky. Celkový odbyt letadel by se tak v příštích 20 letech mohl zvýšit na 42 430, což je o čtyři procenta více, než firma dosud čekala. Airbus to uvedl ve své nejnovější prognóze.
Martin Hlaváček, znovuzvolený v červnových eurovolbách za hnutí ANO, se  neujme druhého mandátu v Evropském parlamentu. Neumožní mu to závažné osobní důvody, uvedl na síti X. ANO získalo ve volbách sedm mandátů, prvním náhradníkem hnutí do europarlamentu je českobudějovický zastupitel Tomáš Kubín. 
Mlékárna Olma loni zvýšila čistý zisk o 3️⃣1️⃣ procent na rekordních 282,3 milionu korun. Tržby olomoucké mlékárny v roce 2023 vzrostly na 4,447 miliardy korun z předloňských 4,418 miliardy korun. Loňské tržby byly také nejvyšší v historii Olmy. 
Podnikatelů v Česku 📉 ubývá, za první pololetí 2024 jich bylo méně o 4041. V tomto období zahájilo činnost 42 325 podnikatelů a 46 366 jich svou činnost ukončilo. Ačkoliv je počet nových podnikatelů letos nejvyšší od roku 2011, počet těch, co podnikání ukončili, jej převyšuje. Vyplývá to z analýzy dat portálu www.informaceofirmach.cz.
V Praze se v úterý uskuteční společné 🤝 jednání české a ukrajinské vlády, oznámil dnes úřad vlády. Naváže na zasedání, které se konalo koncem října 2022 v Kyjevě. Česko patří mezi podporovatele země, která přes dva roky čelí ruské vojenské invazi. 
Celosvětový odbyt chytrých telefonů v prvním čtvrtletí 📈 vzrostl o 6,5 procenta na 285,4 milionu. Poptávku podpořily slevy a nové funkce s umělou inteligencí (AI), uvedla výzkumná společnost IDC. Prodej se zvýšil už čtvrté čtvrtletí za sebou, IDC ale varovala, že poptávka se ještě plně nezotavila a na mnoha trzích zůstává slabší.
Reklama
Reklama
Doporučujeme