Jak se promění „díra“ zející v Pařížské ulici?

Původní kostka se nelíbila a vyvolala diskuse, proto o podobě náměstí Miloše Formana rozhodne mezinárodní architektonická soutěž.
V roce 2019 se miliardáři Pavel Baudiš, Eduard Kučera a Oldřich Šlemr rozhodli, že koupí pražský brutalistní hotel InterContinental a vrátí mu jeho dřívější slávu. „Byla to dlouhá a opravdu nákladná investice“ říká Pavel Baudiš.
Rekonstrukce vyšla na takřka 10 miliard korun, a z někdejšího hotelu InterContinental se stal Fairmont Golden Prague. Otevřen byl v polovině dubna. Teď se má proměnit i náměstí Miloše Formana. „Zatím to bylo spíš smutné místo, které mu se lidé vyhýbali,“ dodává Baudiš. Podle původního projektu, který vzešel z ateliéru TaK, měla na náměstí stát kostka, podobna té na druhé straně hotelu. Na návrh tzv. Staroměstské brány se ale po zveřejnění snesla obrovská vlna kritiky.
Jak bude vypadat konec Pařížské ulice?
„V Praze 1 existuje skupina občanů i městská část se vyjadřovala v tom smyslu, že si přeje, aby celé náměstí Miloše Formana zůstalo nezastavěné,“ uvádí starostka Prahy 1 Terezie Radoměřská. Nejlepší řešení má proto najít mezinárodní architektonická soutěž, kterou vypsala společnost WIC Prague zastupující trojici českých podnikatelů Oldřicha Šlemra, Pavla Baudiše a Eduarda Kučeru, hlavní město Praha a městská část Praha 1.
„Předpolí hotelu Fairmont Golden Prague je významným bodem městské krajiny, jehož obnova může nabídnout nový impuls nejen centru města, ale i jeho obyvatelům a návštěvníkům,“ konstatoval architekt a radní Petr Hlaváček.
S příchodem jara začínají naplno i zahradnické práce. Pro ty, kteří nemají svou zahrádku, nebo minimálně terasu, se k zahrádkaření nabízí možnost nájmu truhlíků či záhonků v komunitních zahradách.
Komunitní zahrady se stávají městským trendem, který dál sílí
Enjoy
Soutěž uspořádá majitel pozemku na své náklady, uskuteční se však za aktivní účastí zástupců městské části Praha 1 i hlavního města Prahy. „Budeme usilovat o to, aby se v návrzích akcentovala zeleň, vodní prvky a podobně. Rozhodně nechceme, aby na piazzettě vzniklo třeba parkoviště, ale vybudovalo se něco, co bude dávat smysl,“ uvádí starostka Prahy 1 Terezie Radoměřská.
Ze soutěže RaumScape by mělo vzejít soudobé kvalitní veřejné prostranství. A to s ohledem na památkovou rezervaci a dnes již samozřejmé nároky, jako jsou udržitelnost a modrozelená infrastruktura. Zadáním je navrhnout na velkorysé ploše vertikální komunikace, tedy schody a výtah, a nutné technologické zázemí pro podzemní parkování a komerční nájemní plochu. Minimálně tři tisíce metrů čtverečních plochy musí zůstat přístupných veřejnosti,
„Taková parcela už v centru není. Pro architekty z celého světa je to neopakovatelná příležitost podílet se na dotvoření Pařížské ulice a zároveň významné části Starého Města. Očekáváme, že se do soutěže zapojí špičkové světové kanceláře,“ upozornil Igor Kovačevič z CCEA MOBA, realizátora soutěže.
Návrhy mají zohlednit investiční náklady na úpravu celého prostoru v odhadované výši 150 milionů korun. „Celý projekt by měl být ekonomicky návratný,“ dodává spolumajitel hotelu Pavel Baudiš.
Eduard Kučera vybudoval globálně úspěšnou firmu. Stal se dolarovým miliardářem. A spolu s Pavlem Baudišem umožnili zbohatnout celé řadě lidí. Avast je nyní součástí amerického technologického gigantu Gen Digital (dříve Symantec Corporation) a podíl na ekvitě i fungování firmy již není tak velký jako před lety. „Dneska investujeme zejména v USA a většinu majetku máme v dolarech. To je jediná kapitalistická země,“ prohlásil Eduard Kučera v pořadu Jiný peníze věnovaném investicím.
Úspěch byl jen začátek. Jak se o své peníze stará dolarový miliardář Eduard Kučera
Leaders
Revitalizace okolí Hlavního nádraží nebo Nákladového nádraží Žižkov. Velké plány má Praha a její radní pro územní rozvoj Petr Hlaváček i v Holešovicích. Stát tam má Vltavská filharmonie i celá nová čtvrť. Kdy a kde ale metropole „kopne“ do země? „S mírnou nadsázkou a eufemismem vlastně mohu říct, že jsme začali stavět Vltavskou filharmonii. Pracujeme tam totiž se Správou železnic na stavbě podchodu,“ říká v rozhovoru Petr Hlaváček.
Petr Hlaváček: Vltavskou filharmonii jsme vlastně už začali stavět
Reality
Speciál Realitní Club
Realitní Club je multiplatformní projekt serveru newstream.cz věnovaný nemovitostem, zaměřený pro B2B i B2C segment. Má tři základní části – webovou, printovou a eventovou se silným zaměřením na sociální sítě. Jako první odstartovala speciální stránka Realitního Clubu. Speciál je rozdělen do čtyř kategorií, které se „deep dive“ způsobem věnují klíčovým oblastem nemovitostního trhu.
- Brownfieldy: vize a budoucnost nezastavěných území především ve velkých městech;
- Komerční reality: kanceláře, coworking;
- Nová výstavba: development, nájemní bydlení, družstevní bydlení, hypotéky;
- Reality a politika: jak se municipality i nejvyšší patra centrální politiky podílejí na výstavbě.
Součástí budou rozhovory s developery, politiky, architekty i designéry.
Témata související s realitami:
- inflace v Česku i ve světě
- vše kolem hypotečního trhu
- co se děje na investičním trhu?