Reklama

Nejlepším letištěm světa je Hamad v Kataru, pražská Ruzyně neuspěla

Letiště Hamad poutá svojí pozoruhodnou architekturou.
HIA
Viliam Buchert

Jako nejlepší letiště světa bylo letos v tradičním a prestižním klání Skytrax World Airport Awards zvoleno mezinárodní letiště Hamad v Kataru. Pražské Letiště Václava Havla je hodnoceno jen jako průměrné.

Reklama

V soutěži poradenské londýnské společnosti Skytrax World Airport Awards je každý rok hodnoceno přes 500 letišť ve světě a posledních osm ročníků vyhrálo s přehledem a po zásluze letiště Changi v Singapuru. Čekalo se to i teď, ale překvapivě na prvním místě skončil Hamad v metropoli Dauhá v Kataru. 

Na dalších místech jsou Haneda v Tokiu, Changi v Singapuru, Incheon v jihokorejském Soulu a tokijská Narita. Jako první z Evropy je na 6. místě Mnichov, následuje Curych, Heathrow v Londýně, Kansai v japonské Ósace a Hongkong. To je první desítka.

Nejmilejší jsou v Singapuru

I pro Čechy velmi známý Schiphol v Amsterdamu je dvanáctý, Helsinki-Vantaa o místo za ním, na 15. místě je Paříž CDG, pak Frankfurt, Istanbul, osmnáctá je Kodaň a pro některé možná překvapivě až na 19. místě je Dubaj.

Praha se v první stovce neobjevuje. V celkovém hodnocení je i za Budapeští, Vídní a Varšavou.

Pizza má certifikát společnosti Associazione Verace Pizza Napoletana.

Poznávejte chutě světa: Zakousněte se do pravé pizzy z Neapole

Nadýchané, a přitom vypečené okraje, čerstvá rajčatová omáčka a roztékající se mozzarella s čerstvou bazalkou. Tak by měla vypadat pravá nefalšovaná neapolská pizza.  A přesně takovou dělají v pražské Pizza Nuova.

Přečíst článek

Reklama

Pokud jde o jednotlivé kategorie soutěže, tak nejčistší je Haneda, nejlepší letištní personál má Changi a největší změnu k lepšímu prodělal Istanbul.
Hodnocena je úroveň služeb, čistota, kvalita a ochota letištního personálu, šíře nabídky obchodů a služeb, možnosti připojení na internet, bezpečnostní opatření či imigrační odbavení. Ceny Skytrax jsou přitom považovány v tomto oboru za vůbec nejprestižnější.

Asie se vzdaluje

V případě hodnocení mezinárodních letišť už od roku 2000 nevyhrál nikdo jiný než místa z Dálného východu v Asii. Dokonce se na prvním místě objevila jen tři letiště – v Hongkongu, Soulu a Singapuru. Prolomil to až teď Katar.

Letiště Hamad bylo otevřeno v roce 2014, poutá kromě výborných služeb i pozoruhodnou architekturou hlavní budovy a velkou čistotou. Svou základnu zde má i letecká společnost Qatar Airways, která létá také do Prahy a je pro Čechy výhodnou spojnicí na Blízký východ, do Asie i Afriky.

Podívejte se do galerie na nejlepší letiště na světě:

Na Hamadu jsou dva pětihvězdičkové transferové hotely, 270 tisíc metrů čtverečních obchodů, více než 30 restaurací, ale i wellness, posilovna, bazén či squashové kurty. Také se zde pořádají výstavy.

„Mezinárodní letiště Hamad se stalo rychle oblíbeným místem zákazníků a své služby neustále vylepšuje,“ řekl k jeho vítězství CEO společnosti Skytrax Edward Plaisted.

Příští rok Hamad čeká další velká zatěžkávací zkouška, protože Katar bude pořádat Mistrovství světa ve fotbale. Přijet mají statisíce fanoušků.  

>>>>>Máte rádi moderní architekturu? Sledujte s námi podařené stavby i přestavby.<<<<<<

Architekt Petr Kolář

Architekt miliardářů Kolář: Luxus není zlatý kohoutek, ale dokonalá funkčnost

Petr Kolář patří k nejžádanějším českým architektům současnosti, i miliardáři na něj stojí frontu. Staví hotelové resorty, vesnice, olympijské parky i rodinné domy. Označení „architekt miliardářů” se ale brání. „Kvalitní architektura jde dělat i s útlým rozpočtem, stavíme projekty i za milion,” říká Kolář v rozhovoru pro newstream.cz.

Přečíst článek

Řadový dům ve Španělsku.

Kvůli covidu Češi kupují nemovitosti v zahraničí. Nejčastěji za sedm milionů

Covid a nárůst cen tuzemských nemovitostí vyhnal Čechy na nákup domů a bytů do zahraničí. Kde si je nejčastěji pořizují a za kolik?

Přečíst článek

Reklama

Související

Reklama
Reklama
Doporučujeme