Reklama

Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Není největší, ale je nejdražší. Burger Golden Boy stojí 130 tisíc korun

Nejdražší hamburger na světě.
De Daltons
Petra Jansová

Nejdražší hamburger na světě vyjde na téměř 130 tisíc korun. Nechybí v něm japonské hovězí, pravý kaviár ani lanýže.

Reklama

Wagyu A5, Don Perignon, lanýže, kaviár Beluga nebo majonéza z kachních vajec. Zmiňované ingredience jsou to nejdražší, co si strávníci mohou pořídit. Tentokrát ale nejsou seznamem pro vytvoření michelinského menu, ale pro přípravu hamburgeru. Toho nejdražšího na světě.

Tento hamburger – Golden Boy – vytvořil ve své restauraci De Daltons Robbert Jan de Veen. Pokrm o váze 325 gramů vyjde na pět tisíc eur (přibližně 128 tisíc korun). A právě díky této závratné částce se zařadil do seznamu Guinnessových rekordů. 

Překonal tak rekord z roku 2011, který si držel hamburger za 109 tisíc korun. Ten ale vážil 350 kilo. „Podobná velikost je pro jednoho člověka samozřejmě nestravitelná. Věřil jsem, že to dokážu lépe a vsadil jsem proto na ty nejluxusnější ingredience,“ dodal de Veen.

Základem Golden Boye je hovězí z japonského plemene Wagyu, kilo takového masa vyjde na asi šest tisíc korun.

Prvním, kdo nejdražší hamburger na světě ochutnal, byl Robèr Willemse, předseda holandského stravovacího svazu Oninklijke Horeca Nederland (KHN). Veškerý výtěžek, tedy pět tisíc eur věnovala restaurace holandské Národní potravinové bance. 

Hamburger je možné si objednat 14 dní předem, a to po složení zálohy ve výši 750 eur.

Antonio Sandev velí kuchyni.

Poznávejte chutě světa: Tentokrát se vydejte za Středomořím do centra Prahy

Denně čerstvá ryba, pljeskavica nebo burek. Kousek Balkánu můžete ochutnat v Bistru Antonia Sandeva na Skořepce. Navíc za velmi příjemné ceny.

Přečíst článek

Magazín newstream CLUB

Jak vytvářet odkaz pro příští generace? Odpovědi z byznysového světa, ale i od výrazných osobností společenského života nabízí třetí číslo magazínu newstream CLUB, který právě vychází.

Na obálce byznysově - lifestylového čtvrtletníku je František Kinský, legendární šlechtic, který vypráví, jak se v jejich rodě dědí nikoli majetek, ale zodpovědnost a služba. 

Hvězdami jarního čísla jsou dále mimo jiné Silke Horáková (Albatros), Luděk Sekyra (Sekyra Group), Zbyněk Frolík (Linet) nebo architekt Václav Aulický či umělec Milan Knížák.

Magazín se věnuje tématům dlouhodobých investic, předávání majetku v rámci rodinných klanů, tradičním českým značkám či tomu, jak developeři společně s architekty mění tvář měst na dlouhá staletí.

Magazín přináší inspirativní čtení, které má čtenáře motivovat k tomu, aby zkusili i ve své profesi či hobby vytvářet věci s trvalejší vizí

K dostání je v síti PNS i online. Nově také v elektronické podobě v našem e-shopu.

Související témata 

Nástupnictví

Miliardáři

Umění

Filantropie

Reklama

Související

Fastfood Burger Service otevřel v Revoluční ulici.

Už nikdy do McDonald´s? V Praze otevřeli novou burgrárnu, mají i lanýžové hranolky

Přečíst článek
šéfkuchař Přemek Forejt

Nikdy jsem se netajil láskou k fastfoodu, říká Forejt o spolupráci s McDonald´s

Přečíst článek
Takhle se vaří v jídelně v Dlouhé ulici

Kam na oběd levnější než v jídelně poslanců? Na tácek do Dlouhé ulice

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme