Komunitní zahrady se stávají městským trendem, který dál sílí

S příchodem jara začínají naplno i zahradnické práce. Pro ty, kteří nemají svou zahrádku, nebo minimálně terasu, se k zahrádkaření nabízí možnost nájmu truhlíků či záhonků v komunitních zahradách.
Komunitní zahrady jsou čím dál oblíbenější. Nejde přitom jen o pěstování zeleniny a bylinek, ale o vytváření komunitního zázemí, které propojuje lidi, podporuje lokální udržitelnost a učí respektu k přírodě. „Zájem o komunitní projekty každoročně roste, což nás těší. Každý nový nápad je důkazem, že i malé lokální změny mají velký vliv na kvalitu veřejného prostoru, životní prostředí nebo mezilidské vztahy,“ říká Miroslav Beznoska, ze společnosti MOL Česká republika, která v Česku podporuje rozvoj zelených oáz, kterých se podařilo za deset let vybudovat 164 za 14 milionů korun.
Vítěz ze Žižkova
Loni se díky projektu Zelené oázy zrealizovalo sedm komunitních zahrad po celé České republice, celkovým vítězem se stal projekt Žižkovské komunitní zahrádky, která vznikla na pozemku Městské části Praha 3. Autorky navrhly zahradu rozdělenou na dětskou, společenskou, relaxační a pěstitelskou zónu. Zahrada otevřela v dubnu a na první zájemce o osazení záhonů i vyvýšených truhlíků.
Za její realizací stojí organizace Kokoza, která se dlouhodobě věnuje rozvoji komunitních zahrad v Česku a nabízí i odborné konzultace. „Komunitní zahrady nejsou jen o pěstování. Vyrůstají v nich hlavně vztahy – mezi lidmi, sousedy, generacemi. A to je v dnešní době nedocenitelné,“ říká Lucie Lankašová z Kokozy.
Komunitní zahrady nejsoutrendem pouze v Česku, kde jich podle některých statistik funguje více než 184 a ročně vznikají desítky nových. Výrazný rozvoj zažívají i v dalších evropských zemích. Zatímco ve Francii jich funguje více než 10 tisíc a ve Španělsku, včetně školních a terapeutických zahrad, dokonce 15 tisíc v Rakousku jich evidují přes 370. “Na rozdíl od Francie či Rakouska, kde mají komunitní zahrady podporu místních samospráv a jsou začleňovány i do nových bytových projektů, u nás zatím chybí celonárodní síť. Klíčovou roli proto hrají iniciativy jako Kokoza, které propojují jednotlivé projekty a podporují je odborně i komunitně,” uvedl při otevření té na Žižkove starosta Prahy 3 Michal Vronský, když zasadil svůj strom.
S příchodem jara se život na koňských farmách opět naplno rozbíhá. Po zimní pauze přichází čas intenzivní práce. „Teplé dny přinášejí nejen radost, ale i zodpovědnost. Připravit koně na novou sezónu a zároveň se vyrovnat s výzvami, které dnešní farmaření přináší,“ říká Bára Kottová u ohrady své farmy ve středních Čechách.
Obyčejná práce: Práce u koní je výjimečná, ale stále dražší, říká farmářka
Enjoy
Jaro se blíží a s ním i čas, kdy se zahrady probouzejí k životu. Proto je třeba zahradě věnovat péči a připravit ji na nadcházející sezónu. V březnu vše začíná úklidem a přípravou půdy.
Obyčejná práce: Jarnímu pálení trávy a listí odzvonilo, musí se kompostovat, říká zahradník
Zprávy z firem
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.