Reklama

Kolik vlastně stojí Koruna? Patří k nejdražším seriálům všech dob

Světová premiéra páté řady seriálu Koruna v Londýně.
ČTK
Stanislav Šulc

Rodinné i dějinné anabáze Alžběty II., prince Charlese, princezny Diany a dalších členů nejprominentnější rodiny světa dospěly na Netflixu do páté série. Dostáváme se v ní do devadesátých let, pozorujeme rozpad manželství nástupníka trůnu a oslavy zlaté svatby populární královny. To vše v pečlivě stylizovaných kulisách, které z Koruny činí jeden z nejdražších seriálů všech dob.

Reklama

Od první série je seriál Koruna jedním z nejcennějších taháků globální televize Netflix. Tvůrcům v čele s předním odborníkem na britskou královskou rodinu Peterem Morganem se povedlo vytvořit dokonale lidský obraz rodinného klanu monarchů, kteří vedle vlastních nemalých starostí řeší také trable celého světa.

To vše v mimořádně autentických kulisách a s nesmírně nápaditým hereckým obsazením, v němž nechybí hvězdy jako Olivia Colman, Helena Bonham Carterová nebo Jonathan Pryce. A i na dalších postech najdeme silné osobnosti. Hudbu skládal nejprominentnější hollywoodský autor Hans Zimmer, na jednotlivých epizodách se podíleli významní scenáristé i režiséři.

A to vše stojí nemalé peníze. Podle údajů serveru Statista vyjde jedna epizoda seriálu Koruna v průměru na 13 milionů dolarů, tedy 305 milionů korun. Mimochodem to by každou epizodu Koruny spolehlivě dostalo na druhou příčku žebříčku nejdražších filmů české historie za Jana Žižku. 

Nová série známek vydaných Royal Mail na památku zesnulé královny Alžběty II.

Pocta Česku. Na nových známkách s Alžbětou II. je i portrét z Pražského hradu

Britská královská pošta Royal Mail vydává čtyři pamětní známky s portréty nedávno zesnulé královny Alžběty II. v různých obdobích její vlády. Známky zachycují panovnici od prvního roku její vlády v roce 1952 až do 90. let 20. století v podobě portrétu nejdéle sloužící britské panovnice při návštěvě Pražského hradu, uvedl server BBC.

Přečíst článek

U seriálů je přitom rozpočet na epizodu hlavním ukazatelem, aby bylo možné porovnávat jednotlivé rozpočty bez ohledu na délku seriálu. Celkovou částku Netflix naposledy zveřejnil v roce 2020, kdy uvedl celkový rozpočet na do té doby natočené epizody ve výši 260 milionů dolarů.

Reklama

Vede Pán prstenů

Koruna se podle rozpočtu na jednu epizodu řadí do desítky nejdražších seriálů všech dob. Podle Economic Times tomuto žebříčku vévodí nový seriál Pán prstenů: Prsteny moci, který letos na podzim uvedla streamovací služba Amazon Prime Video. Amazon za každou epizodu série v průměru utratil 58 milionů dolarů. Na druhé příčce je megahit Netflixu Stranger Things (30 milionů dolarů), třetí pak Wanda Vision na Disney+ s 25 miliony dolarů.

Streamovací služby jsou tahounem ve vysokorozpočtových sériích posledních let. V top 10 nejdražších seriálech najdeme pouze dva seriály, které měly premiéru primárně v tradiční televizi: Pacific (HBO s rozpočtem 20 milionů dolarů za epizodu) a Hra o trůny (15 milionů dolarů).

Netflix, ilustrační foto

Dravý Netflix je zpět. Zvládl zastavit odliv předplatitelů, investoři to ocenili

Čistý zisk provozovatele americké streamovací služby Netflix ve třetím čtvrtletí meziročně klesl o čtyři procenta na 1,4 miliardy dolarů (35 miliard korun). Firma ale zvýšila tržby a zastavila úbytek předplatitelů, na což její akcie zareagovaly prudkým růstem.

Přečíst článek

Alžběta II.

Lukáš Kovanda: Alžběta II. smyslem pro řád vytvořila bilionovou hodnotu

Zesnulá královna Alžběta II. vstupuje do dějin nejen jako nejdéle vládnoucí britský monarcha, ale též „nejhodnotnější“. Pokud by britská královská rodina představovala firmu, byla by její značka, „brand“, jednou z nejhodnotnějších na světě.

Přečíst článek

Reklama

Související

Petr Krčil, odborník na měny

Petr Krčil: Řeči o padající koruně jsou projevem zoufalství spekulativního kapitálu

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme