Reklama

Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Kdo navrhne lanovku z pražské Podbaby do Bohnic? Ve hře jsou přední architektonická studia z celého světa

Do finále mezinárodní architektonické soutěže se probojovalo i norské architektonické studio Snøhetta.
Se svolením DPP
Petra Jansová
pej

Odborná porota vybrala pětici finalistů mezinárodní architektonické soutěže na podobu lanovky plánované mezi Podbabou a Bohnicemi. Kromě známého architektonického norského studia Snøhetta se do užšího výběru dostali i čeští architekti ze studia ov architekti společně s Olgoj Chorchoj. 

Reklama

Odborná porota, jíž předsedal známý nizozemský architekt Arjan Dingste, vybírala z celkem 23 projektů. Kromě Snøhetty a ov architektů s Olgoj Chorchoj se do finálové pětice dostalo polské studio DWAA, londýnské Grimshaw Architects a londýnská kancelář William Matthews Associates.

Podívejte se na některé z projektů finalistů soutěže do následující galerie.

„Úkolem finalistů je zpracovat a předložit architektonický návrh všech tří stanic a pěti podpěr plánované lanovky Podbaba – Troja – Bohnice, která do budoucna nahradí chybějící spojení obou břehů Vltavy v Trojské kotlině, než dojde k výstavbě nového mostu a návazných dopravních spojení,“ uvedl na Facebooku Dopravní podnik, který soutěž organizuje,  

Vítěz získá odměnu 1,8 milionu korun, autorovi návrhu, který se umístí na druhém místě, připadne odměna 1,2 milionu korun, třetí v pořadí pak dostane 800 tisíc korun, návrhy na čtvrtém a pátém místě pak získají po 350 tisících. 

Vltavská filharmonie

Vltavská filharmonie: Stát by měla do 10 let a stane se symbolem Prahy, říká urbanista

Nejenom architektura, ale i řešení veřejného prostranství byly hlavními aspekty výběru odborné komise, jež hledala ideální návrh Vltavské filharmonie. Vítěz je nyní známý. Prestižní objekt na Vltavské navrhne dánské studio Bjarke Ingels. Do pětice těch nejlepších projektů se probojoval i návrh českého architekta Petra Hájka.

Přečíst článek

Jana Mastíková, hlavní architektka studia Loxia

Musíme se naučit zahušťovat města a žít v menších bytech, říká architektka

Inflace a zdražování stavebních materiálů bude ovlivňovat v letošním roce i tuzemský stavební průmysl a architekturu. Podle architektky Jany Mastíkové ale může mít tento vývoj i pozitivní dopad - změnu myšlení a přístupu. „Architektura má být střízlivá a zejména má dobře sloužit. Jde o užité umění, je to řemeslo, není to osobní exhibice za každou cenu,” říká v rozhovoru Mastíková.

Přečíst článek

Magazín newstream CLUB

Jak vytvářet odkaz pro příští generace? Odpovědi z byznysového světa, ale i od výrazných osobností společenského života nabízí třetí číslo magazínu newstream CLUB, který právě vychází.

Na obálce byznysově - lifestylového čtvrtletníku je František Kinský, legendární šlechtic, který vypráví, jak se v jejich rodě dědí nikoli majetek, ale zodpovědnost a služba. 

Hvězdami jarního čísla jsou dále mimo jiné Silke Horáková (Albatros), Luděk Sekyra (Sekyra Group), Zbyněk Frolík (Linet) nebo architekt Václav Aulický či umělec Milan Knížák.

Magazín se věnuje tématům dlouhodobých investic, předávání majetku v rámci rodinných klanů, tradičním českým značkám či tomu, jak developeři společně s architekty mění tvář měst na dlouhá staletí.

Magazín přináší inspirativní čtení, které má čtenáře motivovat k tomu, aby zkusili i ve své profesi či hobby vytvářet věci s trvalejší vizí

K dostání je v síti PNS i online. Nově také v elektronické podobě v našem e-shopu.

Související témata 

Nástupnictví

Miliardáři

Umění

Filantropie

Reklama

Související

Domek v Říčanech

Jak se staví v nejlepším městě pro život? V Říčanech se dá najít i kvalitní architektura

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme