Reklama

Šílený rekord. Jedna stránka komiksu se Spider-Manem se prodala za 3 miliony dolarů

Spider-Man se poprvé stává Venomem
Heritage Auctions
Stanislav Šulc
sta

Cena strany 25 z komiksu Secret Wars No. 8 z roku 1984, na níž se poprvé objevil Pavoučí muž v černém obleku Venom, se na aukci vyšplhala z původních 330 tisíc na více než desetinásobek a vynesla 3,36 milionu dolarů.

Sběratelské rekordy v době levných peněz neberou konce. Komiksy se pak v posledních letech stávají častým cílem sběratelské vášně, a za ty, v nichž se některá světoznámá postava objevuje vůbec poprvé, jsou sběratelé ochotni zaplatit milionové částky.

Amerikou hýbe sběratelské šílenství. Lidé v umění vidí úkryt před nenasytnou inflací

Tržby newyorských aukčních síní během posledních dvou týdnů překročily dosavadní rekordy. Poptávka po umění je enormní, sběratelé jsou ochotní platit přemrštěné ceny. Koupi uměleckých děl vnímají i jako dobrý prostředek, jak se ubránit stále rostoucí inflaci.

Přečíst článek

Potvrdila to aktuální aukce Heritage Auctions, která se koná v americkém Dallasu a celkem potrvá čtyři dny. Hned během prvního obchodního dne padl světový rekord za jedinou stránku komiksu. Ten doposud držel komiks The Incredible Hulk z roku 1974, v němž se poprvé objevila postava Wolverina. Sběratel za ni zaplatil více než 650 tisíc dolarů.

Aktuální rekord je však mnohem vyšší. V průběhu prvního dne zaplatil sběratel za stranu 25 komiksu Secret Wars No. 8 od Marvel Comics 3,36 milionu dolarů. Právě v tomto komiksu z roku 1984 se poprvé objevil populární Spider-Man v temném obleku, který z něj učiní alter-ego známé pod jménem Venom.

CryptoPunk v Lobkowiczkém paláci

Co přinese rok 2022 fenoménu NFT? Podivné obrázky za miliony čekají perné chvíle

Kdo loni investoval velké částky do digitálních tokenů známých pod zkratkou NFT, může letos přijít o hodně. Tlak na cenu mnoha sérií je enormní a zájem o ně upadá. Propad cen se nevyhýbá ani nejúspěšnějším sériím, jako jsou CryptoPunks nebo Bored Ape Yacht Club.

Přečíst článek

Během prvního dne Heritage Auctions se vydražil také jeden z mála dochovaných sešitů Action Comics No. 1, v němž se poprvé objevil Superman. Komiks vyšel na 3,18 milionu dolarů.

Držitelem absolutního rekordu je také Spider-Man. Výtisk Amazing Fantasy No. 15 z roku 1962, v němž se Pavoučí muž objevil vůbec poprvé, se loni v září na aukci prodal za 3,6 milionu dolarů.

Ředitel veletrhu Sběratel Jindřich Jirásek

Jindřich Jirásek: Pořádat veletrh za pandemie je nápor na cash flow

Veletrh Sběratel se každý rok koná hned dvakrát. Letos, stejně jako loni, se však jarní část musela zrušit kvůli pandemickým opatřením. Naopak letos, stejně jako loni se podzimní část koná v téměř nezměněné podobě. „Jsme jediným veletrhem svého druhu, který se během pandemie v Evropě skutečně uspořádal,“ říká v rozhovoru pro newstream.cz ředitel veletrhu Jindřich Jirásek. Veletrh se letos koná 10. a 11. září na výstavišti v Letňanech.

Přečíst článek

Toyen, Cirkus

Čeští sběratelé loni v aukcích nakoupili obrazy za 1,4 miliardy. Nejdráž se prodalo dílo Toyen

Sběratelé a investoři na českých aukcích výtvarného umění podle prvních propočtů expertů loni utratili přibližně 1,4 miliardy korun. Obchody se tak zřejmě vracejí na úroveň před pandemií nemoci covid-19, konstatovala Tereza Koucká ze serveru Artplus.cz, který se věnuje trhu s uměním.

Přečíst článek

Reklama

Související

Unikátní dukát z dob Albrechta z Valdštejna

Do aukce jde unikátní dukát Albrechta z Valdštejna. Vynese miliony korun

Přečíst článek
Inflace, ilustrační foto

Lukáš Kovanda: Česku hrozí nejhorší inflace za 30 třicet let. Zlato ani byty vás před ní neochrání

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme