Reklama

Biohacking: Všichni jej známe, co ale skutečně umí koenzym Q10? Víc, než byste čekali

Hovězí maso je největším přirozeným zdrojem koenzymu Q10
Pixabay
Alžběta Shejbalová

Koenzym Q10 je velmi známý doplněk stravy, který je běžně doporučován k užívání zejména starší generaci či pacientům se srdečními problémy. O jakou vlastně látku se ale vlastně jedná? K čemu je dobrá? A komu nejvíce pomůže k lepšímu zdraví a delšímu životu.

Reklama

Název koenzym Q10 zní možná příliš uměle a chemicky. Přitom ve skutečnosti se jedná o tělu vlastní základní živinu. Ve své aktivní formě se nazývá ubichinon nebo ubichinol. Funguje jako vitamín, ale za vitamín se neklasifikuje, neboť všichni živočichové včetně lidí si umí malé množství vyrobit sami. 

Koenzym Q10 je v lidském těle přítomen v největším množství v orgánech s vysokými energetickými nároky, tedy v srdci, játrech, ledvinách a slinivce břišní. Je uložen v mitochondriích buněk (více jsme psali zde), které fungují jako elektrárny pro celý organismus.

Kurkuma, kurkumin, koření

Biohacking: Kurkuma je těžká váha pro zdraví a proti stárnutí, protože ničí zánět. Zádrhel tam ale je

Stárnutí, trombóza, deprese, zánět a revma. Proti tomu všemu bojuje kurkumin. Jen si člověk musí ohlídat, aby se dobře vstřebal.

Přečíst článek

Kromě produkce energie tento koenzym slouží k dalším zásadním funkcím jako je přenos elektronů a k správné funkci dalších enzymů. Je také důležitý pro obranu buněk před poškozením způsobeným škodlivými volnými radikály. Jako silný antioxidant může koenzym Q10 zvyšovat vstřebávání dalších základních živin. Recykluje také vitamin C a vitamin E, čímž dále maximalizuje jejich účinky.

Koenzym Q10 zpomaluje stárnutí

Jedním z koenzymu Q10 největších přínosů z hlediska zdraví je jeho vliv na zdraví srdce. Je to zejména díky schopnosti zlepšovat buněčnou bioenergetiku, působit jako antioxidant a zvyšovat schopnost organismu zachytávat volné radikály. Studie ukazují, že Co Q10 může být také schopen zvýšit průtok krve a zlepšit výkonnost a srdeční kapacitu při cvičení.

Reklama

Vyvážená hladina koenzymu Q10 také aktivně zpomaluje projevy stárnutí. Mitochondriální syntéza ATP je důležitá pro udržení rychlého metabolismu, síly svalů, silných kostí, mladistvé kůže a zdravých tkání. Abnormální stav mitochondrií může způsobovat problémy a to zvláště s přibývajícím věkem.

Krab, mořské plody

Biohacking: Zánět tělo chrání, ale moc ho škodí. Astaxantin pomůže

Astaxantin. Zní to jako zaklínadlo, ale je to účinný antioxidant. Patří mezi hity anti-age přípravků. Chrání mozek i srdce a pleť.

Přečíst článek

Studie prokázala snížení poškození kůže UV zářením a příznaků stárnutí kůže, jako jsou vrásky a ztráta elasticity při suplementaci koenzymem Q10. Další studie pak zjistila, že 150 mg/den CoQ10 omezuje zhoršování viskoelasticity, zlepšuje hladkost pokožky a snižuje některé viditelné známky stárnutí, a to již při užívání po dobu 12 týdnů.

Bolest svalů je první varování

S přibývajícím věkem se hladina CoQ10 v krvi a v buňkách snižuje. Je to způsobeno především sníženou produkcí a zhoršeným vstřebáváním ve střevním traktu. Hladinu CoQ10 mohou snižovat také léky na předpis, jako například léky proti vysokému cholesterolu statiny, protože snižují schopnost těla produkovat CoQ10.

Jedním z vedlejších účinků statinů jsou svalové bolesti a ty mohou být zmírňovány pomocí doplňků s koenzymem Q10. Některé léky na vysoký krevní tlak, konkrétně třída beta blokátorů, mohou také snižovat množství CoQ10. Předpokládá se, že snížené množství CoQ10 může být důvodem, proč tyto léky mohou u některých uživatelů způsobovat únavu.

Chcete žít lépe a déle? Sledujte seriál Biohacking o zdravém životním stylu

Kromě stárnutí a účinků léků způsobují nízkou hladinu CoQ10 také onemocnění jako cukrovka a rakovina. Dále také vysoká úroveň oxidačního stresu a potenciální nedostatek vitamínů skupiny B ve výživě. Výzkumy naznačují, že u zdravých lidí přirozená syntéza CoQ10 a příjem potravou zřejmě zajišťují dostatečné množství, které pomáhá předcházet nedostatku CoQ10.

Infarkt - ilustrační foto

Biohacking: Tělo vytváří nebezpečné látky. Homocystein musí odbourat, jinak hrozí infarkt

Až polovině populace hrozí závažný problém. V důsledku genetické mutace některých enzymů se jejich organismu nedaří odbourávat látku zvanou homocystein. Té se přitom tělo musí zbavit, jinak působí jako vnitřní zabiják. Biohackeři naštěstí vědí, jak organismu pomoct.

Přečíst článek

Hovězí maso a ryby dodávají Q10

Nejbohatšími přirozenými zdroji koenzymu Q10 ve stravě jsou hovězí maso, ryby, kuřecí maso, semínka a ořechy a zelenina a ovoce jako brokolice, květák, pomeranče a jahody. V současné době neexistuje žádné oficiální doporučení pro množství CoQ10, které bychom měli ze stravy či ve formě doplňků stravy přijmout. Jelikož se jedná o antioxidant rozpustný v tucích, pomůžeme vstřebávání, pokud ho konzumujeme s malým množstvím zdravých tuků.

Příjem ze stravy zvláště pokud jste starší nebo máte onemocnění nemusí stačit. Příznaky nedostatku nejsou v běžné populaci příliš hlášeny ani podrobně studovány. Biohackeři doporučují s doplňky stravy začít na 100 mg jednou denně a tuto dávku zvýšit až na třikrát za den. Podle dostupných poznatků je hrozba nežádoucích účinků nízká. Jeden z prvních znaků, že konzumujete pro vás vhodnou dávku je subjektivní pocit zvýšení energie.

Vrásky - ilustrační foto

Biohacking: Vitamín nesmrtelnosti. B5 bojuje s alzheimerem, cholesterolem i vráskami

Vitamín B5 je jednou z klíčových látek, které si tělo nedokáže samo vyrobit, ale musí je přijímat v potravě. Podceňovaný vitamin přitom sehrává pozitivní roli v boji proti celé řadě civilizačních chorob.

Přečíst článek

Grilování - ilustrační foto

Biohacking: Vegetariánům a veganům chybí vitamin B3. Hrozí jim deprese

Vitamin B3 je pro tělo zcela zásadní a jeho nedostatek způsobuje několik nemocí i nárůst nebezpečí srdečních chorob, protože snižuje hladinu cholesterolu v krvi. Vyvážená strava zajišťuje dostatečný přísun této látky. Problémy však mohou mít například vegetariáni.

Přečíst článek

Reklama

Související

Krab, mořské plody

Biohacking: Zánět tělo chrání, ale moc ho škodí. Astaxantin pomůže

Přečíst článek
Lyžování v každém věku

Biohacking: Koenzym NAD pomáhá zdravému spánku. A vede k dlouhověkosti

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Reklama
Doporučujeme