Reklama

Vyberte si z našich newsletterů

Přihlásit odběr

vitamíny - informace o tématu

ilustrační foto

Biohacking: Ani v prosinci nezapomínejte na ovoce a zeleninu. Inspiraci hledejte u předků

Sezónními čerstvými plodinami konzumovanými v prosinci jsou nejčastěji ty exotické, dovezené ze vzdálených krajů. Našemu zdraví vždy prospívá zařazení ovoce a zeleniny do našeho jídelníčku, podle výzkumů i ty zavařené, usušené či jinak zpracované také dodají benefity našemu organismu. Vždy je tedy lepší konzumovat nějakou zeleninu a ovoce, než žádnou. Pokud bychom se chtěli vydat cestou našich předků, ti v této době konzumovali uchovanou kořenovou zeleninu, košťáloviny, sušené ovoce a luštěniny.

Přečíst článek
mišpule obecná

Biohacking: Sezóna zdravých plodů zdaleka neskončila. Mlsejte mišpule, brukve či kaštany

Přečíst článek

Biohacking: Echinacea a Černý bez pomáhají odehnat podzimní virózy. Slouží v řadě podob

Přečíst článek
ilustrační foto

Biohacking: Procházka je nejkratší cestou k lepšímu zdraví a kondici

Benefity chůze jsou podle všeho skoro až zázračné. Je to převážně kvůli tomu, že chůze a pomalý souvislý každodenní pohyb je pro člověka tak přirozený, že s jeho nedostatkem vlastně organismus ani nepočítá. Tím je na chůzi závislý pro řadu procesů, takže její absenci tělo vyhodnocuje tak, že ve vnějším prostředí musí být něco špatně. A to se pak v dlouhodobém horizontu nebo/a za současné přítomnosti více nevhodných lifestylových návyků začne projevovat ve formě různých psychických či fyzických problémů.

Přečíst článek
kombucha tea

Biohacking: Střeva mají vlastní "mozek"

Nedávno se zjistilo, že mozek vysílá signály mikrobiomu ve střevech, a současně zdraví střev může mít vliv na vyrovnávání se stresem, vznik úzkosti a deprese a obecně stav kognitivních schopností. 

Přečíst článek
Biohacking: Opalovat se dá i bez krémů. Má to ale svá pravidla

Biohacking: Opalovat se dá i bez krémů. Má to ale svá pravidla

Jak se vypořádat se specifickými aspekty léta podle biohackingu? V létě můžeme být více motivovaní zařadit do každodenního života zdraví prospěšné lifestylové změny než v jiných ročních obdobích.

Přečíst článek
Multivitamíny, vitamíny

Biohacking: Jak zvolit multivitamín, co neudělá jen „drahou moč“

Multivitamín. Má odpůrce i propagovatele. Co tedy říkají nejnovější výzkumy k otázce, zda soubor vitamínů a minerálů v jedné tabletce má smysl? Jsou to vyhozené peníze a výsledkem je pouze „drahá moč“, jak se často s nadsázkou hodnotí jejich benefity?

Přečíst článek
Mořské řasy, zdravá výživa, aminokyseliny, arganin

Biohacking: Aminokyselina nutná pro omlazení cév i mužskou plodnost

S přibývajícím věkem se snižuje schopnost produkovat dostatečné množství oxidu dusnatého v tepnách. Zvýšení příjmu L-argininu může pomoci zlepši napravit zhoršené funkce cévní vystýlky. Arginin je také schopný snižovat hladinu cholesterolu a vzniku trombóz a zlepšuje symptomy spojené s přerušením průtoku krve ze srdce do končetin. Díky účinkům lepšího prokrvení může být nápomocný v případě mužské neplodnosti či erektilní dysfunkce.

Přečíst článek
Keto dieta

Biohacking: Protein je modla, přitom škodí. Kolik bílkovin tedy jíst?

Bílkoviny jsou dnes populárně popisovány jako bezvýhradně pozitivní živina, která je neškodnou alternativou „zlých“ tuků nebo sacharidů v jídle. Biochemická pravda je ale trochu jinde. Co se stane, když lidé jedí příliš moc proteinu?

Přečíst článek
Maso patří k hlavním zdrojům lysinu

Biohacking: Lysin se zkoumá při boji s rakovinou a depresemi. Najdete ho i v bůčku

Lysin je esenciální aminokyselina. Lidské tělo se bez něj zkrátka neobejde, ale zároveň si jej nedokáže vyrobit. Přitom pokud jej má tělo dostatek, lépe fungují jeho vnitřní procesy, organismus se lépe vyrovnává s úzkostmi a téměř zázračně umí léčit opary. A kde ho najdete nejvíc? V mase.

Přečíst článek
Japonská polévka - ilustrační foto

Biohacking: Proč je japonská kuchyně tak zdravá? Stojí za tím látka zvaná PQQ

Pyrrochinolinchinon (PQQ) je nepříliš známá, ale přitom důležitá sloučenina, funkcemi podobná vitamínům. Je nezbytná pro správnou funkci buněk a dobré zdraví a tělo ho samo zároveň neumí vyrobit. V současné době se však za vitamín nepovažuje a patří do skupiny růstových faktorů. Získávat jej lze ze stravy, zejména z fermentovaných potravin.

Přečíst článek
šilajit, mumio

Biohacking: Šilajit. Zní to jako šarlatánství, ale funguje. Snižuje tuk v krvi a zvyšuje testosteron

Možná jej znáte pod názvem mumio. Je to příbuzný ropy nebo uhlí, vozí se z Nepálu a Ruska a má řadu skoro zázračných účinků. Třeba na plodnost.

Přečíst článek
Hovězí maso je největším přirozeným zdrojem koenzymu Q10

Biohacking: Všichni jej známe, co ale skutečně umí koenzym Q10? Víc, než byste čekali

Koenzym Q10 je velmi známý doplněk stravy, který je běžně doporučován k užívání zejména starší generaci či pacientům se srdečními problémy. O jakou vlastně látku se ale vlastně jedná? K čemu je dobrá? A komu nejvíce pomůže k lepšímu zdraví a delšímu životu.

Přečíst článek
Reklama

News box

Česko si v listopadu v evropském žebříčku inflace nepohoršilo ani nepolepšilo, ze 41 sledovaných zemí ji mělo stejně jako v říjnu 1️⃣5️⃣. nejvyšší. Vyplývá to z aktuální analýzy investiční platformy Portu. Meziroční inflace v Česku v listopadu zůstala na říjnových 2,8 procenta, oznámil dnes Český statistický úřad.
Sokolovská uhelná odhaduje letošní ztrátu na více než jednu miliardu korun. Na jaře přestane těžit skrývku, zbytek dosažitelného uhlí během několika let dotěží. Jde zhruba o 10,5 milionu tun uhlí. Těžba ale postupně klesá, v roce 2023 vytěžila 3️⃣,3️⃣6️⃣ milionu tun. Uhelné společnosti, která vyrábí i elektrickou energii, loni pomáhaly vysoké ceny elektřiny. 
Slovensko podle nevládní organizace Amnesty International nepřiměřeně  omezilo práva na shromažďování a na svobodu projevu. Bez legislativní ochrany zůstali příslušníci LGBT+ komunity a Romové nadále čelili diskriminaci a sociálnímu vyloučení. Organizace to napsala ve zprávě o hodnocení lidských práv na Slovensku v letošním roce.
Politické krize v Německu a ve Francii výrazně  komplikují snahy o modernizaci evropské ekonomiky, která se potýká s problémy, a znesnadňují podnikům rozhodování o investicích, jež jsou zapotřebí k zajištění konkurenceschopnosti na světovém trhu. Pád vlád v Německu a Francii, tedy ve dvou velkých ekonomikách, které byly po desetiletí tahounem Evropské unie, přišel právě v době, kdy se tento region musí vypořádat s návratem Donalda Trumpa do Bílého domu a s rostoucími obchodními třenicemi s Čínou, píše agentura Reuters.
Nejvyšší politický představitel sudetských Němců a prezident německé organizace nadstranické Panevropské unie Bernd Posselt vyzval k poskytnutí německých 🚀 střel s plochou dráhou letu Taurus ukrajinské armádě. Prohlásil to v Dachau na solidárním shromáždění na podporu Ruskem napadené Ukrajiny, kde varoval před mocenskými plány šéfa Kremlu Vladimira Putina.
Evropsko-americká automobilová skupina Stellantis a čínská společnost CATL se 🤝 dohodly, že investují 4,1 miliardy eur (přes 100 miliard korun) do výstavby továrny na výrobu baterií pro elektromobily ve Španělsku. Firmy to oznámily ve společné tiskové zprávě. Předpokládají, že továrna zahájí výrobu do konce roku 2026.
Ústavní soud (ÚS) v podstatné části vyhověl návrhu hnutí ANO a  zrušil takzvaný lex Babiš II. Novela zpřísnila pravidla pro vlastnictví médií u politiků a přijímání dotací u členů vlády a jejich firem. Politici a další veřejní funkcionáři například už dále nemohli být zároveň skutečnými majiteli televizí, rádií či novin. 
Spotřebitelské ceny v Česku v listopadu meziročně vzrostly o 2️⃣,8️⃣ procenta, stejně jako v říjnu. Dražší bylo bydlení, lihoviny či tabákové výrobky. Meziměsíčně byly ceny vyšší o 0,1 procenta. Údaje zveřejnil Český statistický úřad. Analytici očekávali, že inflace v meziročním vyjádření zrychlila na tři procenta.
Čínský vývoz v listopadu prudce zpomalil a dovoz 📉 klesl, obě hodnoty zaostaly za očekáváním. Vyplývá to z dat, která dnes zveřejnil čínský celní úřad. Obavy budí dodatečná cla, která plánuje uvalit na obchod s Čínou zvolený americký prezident Donald Trump. Zahraniční obchod byl zvlášť letos pilířem churavějící druhé největší světové ekonomiky a aktuální údaje jsou proto varovným znamením, píše agentura Reuters.
Syrská nevládní organizace civilní obrany Bílé přilby podle agentury AFP oznámila, že 🛑 zastavila pátrání v nechvalně proslulé věznici Sajdnájá. Tu prohledávala kvůli podezření na další zadržované lidi v podzemí. Bílé přilby nicméně pátrání ukončily, aniž by našly další vězně. 
Reklama
Reklama
Doporučujeme