Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde
 ČTK

ČTK

Česká tisková kancelář

články autora

Maďarsko se dohodlo s Rosatomem na harmonogramu rozšíření jaderné elektrárny

Maďaři se dohodli s Rusy na dostavbě jaderné elektrárny Paks

Maďarská vláda se dohodla s ruským koncernem Rosatom na časovém harmonogramu výstavby dvou nových bloků maďarské jaderné elektrárny Paks, uvedla agentura MTI. Maďarský ministr zahraničí a obchodu Péter Szijjártó společně s šéfem Rosatomu Alexejem Lichačovem uvedl, že nové bloky zahájí provoz na začátku příštího desetiletí.

Přečíst článek
3D nanotiskárna společnosti IQS nano

Po osmi letech hotovo. Češi představili svou první 3D nanotiskárnu, pomůže i v energetice

První českou 3D nanotiskárnu, která dokáže vyrábět předměty s detaily menšími než 100 nanometrů, představila na konferenci o 3D nanotisku v Lelekovicích na Brněnsku společnost IQS nano. Zařízení společnost vyvinula ve spolupráci s Ústavem přístrojové techniky Akademie věd ČR.

Přečíst článek
Nespokojení mileniálové. Většina z nich vnímá svou mzdu jako podhodnocenou

Nespokojení mileniálové. Většina z nich vnímá svou mzdu jako podhodnocenou

Svou mzdu jako podhodnocenou vnímá 60,5 procenta českých zaměstnanců. Z nich 13,7 procenta si myslí, že pobírají výrazně méně, než by měli. Ukázal to průzkum stravenkové firmy Up ČR s více než tisícem respondentů.

Přečíst článek
Ekonomika EU ve třetím čtvrtletí po revizi dat opět stagnovala

Je to jinak. Evropská ekonomika stagnuje, ukázala přesnější data

Ekonomika Evropské unie ve třetím čtvrtletí podle sezonně přepočtených údajů stagnovala. Ve své zpřesněné zprávě to oznámil statistický úřad Eurostat. Je to horší výsledek než v rychlém odhadu z konce minulého měsíce, v němž úřad ještě hovořil o mírném růstu.

Přečíst článek
Čínský prezident Si Ťin-pching

Čína po 25 letech zaznamenala schodek zahraničních investic

Čína má za tři měsíce do konce září u zahraničních investic deficit 11,8 miliardy dolarů (271 miliard korun). Stalo se to poprvé od roku 1998, kdy se tyto údaje začaly v zemi sledovat. Podle serveru BBC vývoj naznačuje, že zahraniční podniky místo aby v Číně své zisky reinvestovaly, spíše je ze země stahují.

Přečíst článek
{LABEL}

{NADPIS}

{POPISEK}

Eurobankovky

Už žádné tabu. Němci začali srovnávat svoje platy na Instagramu

O penězích se v Německu mluví zřídka, a už vůbec ne o platech. Na novém instagramovém fóru je ale všechno jinak: zaměstnanci zde dobrovolně vyvěšují své výplatní pásky. Chtějí mít srovnání, uvádí server t-online.

Přečíst článek
Vilu na Hřebenkách nečeká demolice, ale přestavba, obhajuje záměr developera architekt

Vilu na Hřebenkách čeká přestavba, obhajuje developerův záměr architekt

Vilu na smíchovském úpatí Petřína nečeká demolice, ale rekonstrukce a rozšíření na rodinné bydlení. Jejím majitelem je developer Martin Kulík. Tvrdí to spoluautor projektu, architekt Petr Kolář ze studia ADR. Jak uvedl, v tuto chvíli je větší část prací pozastavena do středy, kdy se uskuteční schůzka se zástupci radnice Prahy 5. Proti přestavbě protestují místní obyvatelé, řada známých osobností zveřejnila kvůli záměru otevřený dopis.

Přečíst článek
Dluhy dostaly Vítkovické slévárny do insolvence, navrhují reorganizaci

Dluhy dostaly Vítkovické slévárny do insolvence, věří v zachování výroby

Ostravská společnost Vítkovické slévárny na sebe podala insolvenční návrh. Úpadek chce řešit reorganizací, se kterou souhlasí většina věřitelů. Vyplývá to z informací zveřejněných v Insolvenčním rejstříku. Mediální zástupkyně firmy Jana Dronská řekla že reorganizační plán, který připravilo vedení ve spolupráci s poradci a krizovým manažerem, předpokládá zachování výroby válců. Firma uvedla, že u ní věřitelé mají pohledávky za téměř 732 milionů korun, přičemž největšími věřiteli jsou banky.

Přečíst článek
Volkswagen šetří. Místo propouštění spoléhá na demografickou křivku

Volkswagen šetří. Namísto propouštění zatím spoléhá na demografickou křivku

Automobilka Volkswagen plánuje snížit náklady na administrativu o pětinu. Je to součást opatření, kterými chce ušetřit deset miliard eur, tedy téměř čtvrt bilionu korun. O plánech největšího německého výrobce aut píše s odkazem na interní firemní podcast hospodářský deník Handelsblatt. Škrty se zaměří spíš na snížení nákladů než na počet zaměstnanců, řekl člen představenstva Volkswagenu Gunnar Kilian v rozhovoru s šéfem značky VW Thomasem Schäferem.

Přečíst článek
Rošáda na Downing Street. Na politickou scénu se vrací se expremiér Cameron

Rošáda v Downing Street. Na politickou scénu se vrací expremiér Cameron

Novým šéfem britské diplomacie se stal bývalý premiér David Cameron. Do funkce ho v rámci výrazné obměny své vlády jmenoval ministerský předseda Rishi Sunak. Cameron se ministerského postu ujímá po Jamesovi Cleverlym, který se postavil do čela resortu vnitra poté, co z něj dnes Sunak odvolal Suellu Bravermanovou. Ta čelila kritice za ostrá slova vůči londýnské policii, že nedostatečně zasahuje proti účastníkům demonstrací na podporu Palestiny.

Přečíst článek
{LABEL}

{NADPIS}

{POPISEK}

metro D

Výstavba linky D na rok uzavře frekventovanou stanici metra Pankrác. A prodlouží tramvajovou trať

V Praze se od 1. ledna 2025 na rok uzavře stanice metra C Pankrác. Důvodem je výstavba přestupu na stejnojmennou stanici budované linky metra D. Zároveň dopravní podnik (DPP) zrekonstruuje stávající stanici. Současně s opravami se prodlouží tramvajová trať z Pankráce na roh ulic Budějovická a Na Strži. Vyplývá to z dokumentu, který schválili pražští radní.

Přečíst článek
Nejen Malina. Dodavatel solárů Alpha Solar systems skončil také v insolvenci

Scénář Malina opět v akci. Dodavatel solárů Alpha Solar systems skončil v insolvenci

Dodavatel solárních elektráren Alpha Solar systems z Brna je v insolvenci, dluží nejméně miliony korun. Uvedly to Hospodářské noviny, podle nichž jsou kontakty na webu firmy nefunkční a majitel společnosti Petr Nečas nereaguje. Insolvenční návrh na Alpha Solar systems podala firma Dratel, která jí dodávala materiál, školila dělníky a sama i některé elektrárny klientům Alpha Solar systems instalovala. Podle informací Dratelu v insolvenčním rejstříku vybrala Alpha Solar systems od klientů zálohy v řádu desítek milionů korun.

Přečíst článek
Rodina zesnulého Petra Kellnera zakládá superholding. Spadat pod něj bude i skupina PPF

Manželka a dcery Petra Kellnera zakládají rodinný holding Amalar. Spadne tam i PPF

Rodina zesnulého Petra Kellnera zakládá společnost Amalar Holding, do které se postupně včlení všechna rodinná aktiva. Cílem je zjednodušení vlastnické struktury, která bude plně pod kontrolou rodiny Kellnerových, sdělil její mluvčí Tomáš Perman. Novou společnost označuje jako superholding.

Přečíst článek
Na olomouckém krajském úřadě a v Přerově zasahují policisté z centrály proti organizovanému zločinu

Na olomouckém krajském úřadě a v Přerově zasahují policisté z centrály proti organizovanému zločinu

Na olomouckém krajském úřadu, ale také na přerovské radnici zasahují od rána policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ). Podle hejtmana Josefa Suchánka (Piráti a STAN) se pozornost policistů soustředí na veřejné zakázky, zřejmě jde o investice v dopravních stavbách. Podle informací ČTK policisté v Přerově prohledávají kancelář radního Michala Záchy (ODS), který je zároveň hejtmanův náměstek pro dopravu.

Přečíst článek
Sýrie pod palbou dvou velmocí. Nálety tam podnikly Rusko i Spojené státy

Sýrie pod palbou dvou velmocí. Nálety tam podnikly Rusko i Spojené státy

Spojené státy uskutečnily dva nálety v Sýrii na cíle spojené s Íránem, uvedl Pentagon podle agentury Reuters. Ta s odvoláním na ruskou agenturu Interfax také napsala, že v Sýrii útočilo v neděli i Rusko, jehož nálety si vyžádaly životy 34 protirežimních bojovníků a zranění dalších více než 60.

Přečíst článek

News box

V hořící budově ve Zlíně měla sklady i společnost Alpine Pro. Výrobce sportovního oblečení tam měl uskladněné zboží v hodnotě přesahující půl miliardy korun. Serveru Seznam Zprávy to řekl majitel firmy Václav Hrbek. Podle něj se ve skladu nacházela nejen starší jarní kolekce, která je nyní na prodejnách, ale také část nové podzimní a zimní kolekce. Požárem zasažený objekt byl jediným skladem společnosti, uvedl.
Budějovický Budvar loni dosáhl čistého zisku 356,3 milionu korun, oproti roku 2024 to znamená pokles o 1,3 procenta. Národnímu podniku klesl také obrat na 3,691 miliardy korun, meziročně se snížil o 20 milionů korun. 
Operátor T-Mobile získá dotaci více než jednu miliardu korun na pokrytí zhruba 14 tisíc domácností v odlehlých regionech vysokorychlostním optickým internetem. Dotační výzvu na pokrytí takzvaných bílých míst vypsalo ministerstvo průmyslu a obchodu.
Vládě se podle premiéra Andreje Babiše (ANO) daří plnit své sliby. Za největší úspěchy prvního půlroku vládnutí dnes při bilanční tiskové konferenci označil nízkou inflaci či snížení cen energií. Na domácí i unijní úrovni se Babiš soustředí na příští rozpočet. V českém chce v roce 2027 poprvé naplnit závazek ze Severoatlantické aliance (NATO) dát dvě procenta hrubého domácího produktu (HDP) na obranu. 
Ministerstvo zemědělství splnilo téměř čtvrtinu svých programových cílů, řekl ve videu zveřejněném na Instagramu ministr zemědělství Martin Šebestyán (za SPD). Za splněné považuje například zřízení potravinového ombudsmana a zmínil také předložení legislativního textu k ochraně zvířat. 
Maximální ceny pohonných hmot, které denně určuje stát, v pátek vzrostou o desítky haléřů. Benzin oproti dnešku zdraží o 27 haléřů na 41,70 Kč za litr. Litr nafty pak budou moci čerpací stanice prodávat nejvýše za 38,22 koruny, což je o 77 haléřů více než dnes. Nafta se tak po několika týdnech vrátí nad hranici 38 Kč. 
Irské aerolinky Ryanair se nezvykle ostře opřely do předsedkyně Evropské komise Ursuly von der Leyenové. Je podle nich zbytečná, protože mluví o konkurenceschopnosti, ale nic pro ni nedělá. Vyplývá to z dopisu, který největší letecký dopravce v Evropě šéfce komise zaslal a dnes ho zveřejnil 
Americké útoky za poslední dva dny v Íránu zabily 14 lidí a dalších 78 zranily, uvedlo dnes podle agentury AFP íránské ministerstvo zdravotnictví. Nové výbuchy byly slyšet v provincii Búšehr, kde se nachází jaderná elektrárna. Železniční spojení mezi Teheránem a Mašhadem, kde má být dnes pohřben bývalý íránský vůdce Alí Chameneí, bylo kvůli americkým útokům přerušeno.
Nezaměstnanost v Česku v červnu dosáhla 4,8 procenta, zůstala tak stejná jako v květnu. Důvodem byly pokračující sezonní práce a oživení ekonomiky. Úřady práce evidovaly 356 134 uchazečů o zaměstnání, oproti předchozímu měsíci to bylo o 2718 méně. Naopak počet volných míst meziměsíčně stoupl o 5474 na 99 854. Uvedl to Úřad práce ČR. Číst více
Skupina států v USA by mohla už příští týden podat žalobu s cílem zablokovat ❌ převzetí americké mediální firmy Warner Bros. Discovery domácím konkurentem Paramount Skydance za 110 miliard dolarů (zhruba 2,3 bilionu korun). Agentuře Reuters to řekly zdroje obeznámené se situací. Číst více