Reklama

Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Už žádné tabu. Němci začali srovnávat svoje platy na Instagramu

Eurobankovky
Profimedia
 ČTK

O penězích se v Německu mluví zřídka, a už vůbec ne o platech. Na novém instagramovém fóru je ale všechno jinak: zaměstnanci zde dobrovolně vyvěšují své výplatní pásky. Chtějí mít srovnání, uvádí server t-online.

Reklama

Účet s názvem Gehalt in Deutschland (Plat v Německu) na sociální síti Instagram sleduje téměř 100 tisíc lidí. Přispěvatelé sem odkládají fotografie svých výplatních pásek z nejrůznějších profesí, od listonoše až po právníka. Živě také diskutují o mzdách ostatních.

„Logopedka, 26 let, Sasko, 40hodinový pracovní týden, 1. daňová třída, čistý plat: 2700 euro (66 300 korun),“ zní jeden z příspěvků.

Peníze, ilustrační foto

Pokud je Česko „nemocným mužem Evropy“, pak se nakazilo od Německa. To zdražuje energie Němcům i Čechům

Česko je podle německého listu Die Welt „nemocným mužem Evropy“. Alespoň tedy z ekonomického hlediska. Jako jediný ze států Evropské unie se dosud makroekonomicky nezotavilo z pandemie. Právě Německo ale na tom není zase o tolik lépe a vlastně na nepříznivém stavu českého hospodářství nese zásadní podíl, píše ve svém komentáři hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda.

Přečíst článek

Platové srovnání se může hodit pro začátek kariéry, změnu povolání či zkrátka jen při nástupu do nového zaměstnání. „Pokud nevíte, kolik si v daném oboru vyděláte, je těžké vyjednávat,“ píše t-online. Ačkoli zaměstnanci ve firmách s více než 200 zaměstnanci mají v Německu právo na informace o platech. V mnoha podnicích jsou údaje o příjmech ostatních tabu, připomíná.

Reklama

Srovnání je podle serveru důležité například pro ženy, které v Německu za stejnou práci berou v průměru méně peněz než muži. Například 30letý mechatronik z Bádenska-Württemberska s 35hodinovým pracovním týdnem a 4. daňovou třídou na fóru uvedl, že vydělává 2588 eur (63 600 korun) čistého. „Pracuji jako elektronička už téměř 40 let a tak vysoký plat nedostávám,“ stěžuje si žena pod příspěvkem.

Magazín newstream CLUB

Hlavním tématem letního čísla magazínu Newstream CLUB je Česko-Slovensko, s podtitulem Dvě země, jeden trh. 

V rozhovoru se představuje Karel Vágner, marketér a podnikatel v řadě úspěšných projektů, známý také spoluprací s manželkou a úspěšnou modelkou Simonou Krainovou.

Další osobnosti jako Igor Rattaj se zamýšlejí nad rozdíly mezi podnikáním v Česku a na Slovensku. O umělé inteligenci hovoří česko-slovenská investorka Andrea Ferancová Bartoňová, o veřejnosti a kultuře slovenský bestsellerista Jozef Karika. Uznávaný chef Marcel Ihnačák prozrazuje, která z obou kuchyní je „lepší“. Marketér Milan Šemelák s klientem Williamem Rudolfem Lobkowiczem mluví o tom, jak přetvořit odkaz šlechtického rodu do moderní doby.

Magazín přináší inspirativní čtení, které má čtenáře motivovat k tomu, aby zkusili i ve své profesi či hobby vytvářet věci s trvalejší vizí

K dostání je v síti PNS i online. Nově také v elektronické podobě v našem e-shopu.

Související témata 

Nástupnictví

Miliardáři

Umění

Filantropie

Reklama

Související

Reklama
Reklama
Doporučujeme