Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde
 ČTK

ČTK

Česká tisková kancelář

články autora

Nadšenci se v Brně loučili s trolejbusy Škoda 21Tr, symbolem modernizace MHD

Brno se rozloučilo s dopravní legendou. Nyní trolejbusy Škoda 21Tr poputují i do Charkova

Asi 80 lidí přišlo v sobotu dopoledne do trolejbusové smyčky Česká na zahájení rozlučky s trolejbusy Škoda 21Tr, které jezdily Brnem od roku 1999.

Přečíst článek
Britský premiér Keir Starmer

Starmer: Koalice ochotných pomůže Ukrajině v případě mírové dohody

Britský premiér Keir Starmer po virtuálním jednání se světovými státníky řekl, že takzvaná koalice ochotných zemí vypracuje plány, aby pomohly zajistit bezpečnost Ukrajiny v případě mírové dohody s Ruskem, napsala agentura Reuters. Podle ministerského předsedy se jednání posouvá do operační fáze, příští týden se v Británii sejdou vojenští představitelé.

Přečíst článek
Brazílie vykácela pás v Amazonii, aby postavila cestu pro klimatickou konferenci

V Brazílii kvůli klimatické konferenci vykáceli prales, postaví tam dálnici

Brazilské úřady vykácely 13kilometrový pás v Amazonském pralese, na kterém vznikne čtyřproudová dálnice.

Přečíst článek
Ministryně obrany Jana Černochová (ODS)

Černochová: Cenou za příměří na Ukrajině by neměly být její ústupky

Cenou za příměří na Ukrajině čelící ruské agresi nemůže být podle ministryně obrany Jany Černochové (ODS) to, že by Ukrajina měla ustoupit ze svých požadavků. Ministryně to uvedla po setkání se svým ukrajinským protějškem Rustemem Umerovem. Ukrajinský ministr obrany před novináři poděkoval za veškerou pomoc, kterou ČR Ukrajině poskytuje, politickou i vojenskou. Jednání označil za produktivní.

Přečíst článek

Trump zvažuje, že omezí vstup do USA občanům čtyř desítek zemí

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa zvažuje, že omezí vstup do Spojených států občanům čtyř desítek zemí. Cestovní omezení by tak bylo širší než ta, která Trump zavedl během svého prvního funkčního období. Píší o tom list The New York Times (NYT) a agentura Reuters s odvoláním na interní vládní memorandum.

Přečíst článek
{LABEL}

{NADPIS}

{POPISEK}

Euro měna

Zpět do investičního pásma. Agentura Moody's zlepšila rating Řecka

Agentura Moody's zvýšila rating Řecka z Ba1 na Baa3, země se tak dostala zpět do investičního pásma, informovala agentura Reuters. Moody's rozhodnutí zdůvodnila tím, že veřejné finance se zlepšují rychleji, než se očekávalo, a že země se stává odolnější proti možným budoucím výkyvům.

Přečíst článek
Robot Optimus

Musk vyšle svého robota na Mars

Společnost SpaceX na konci roku 2026 vyšle na Mars kosmickou loď Starship s robotem Optimus na palubě. Na síti X to napsal Elon Musk, který SpaceX založil. Poznamenal, že lidé by na rudé planetě mohli přistát už na konci tohoto desetiletí, ačkoli rok 2031 považuje za pravděpodobnější.

Přečíst článek

Pražskou burzu přiživila naděje na příměří i rozpočtová expanze v Německu. Je na rekordu

Index PX v pátek posílil o 1,99 procenta na 2069,88 bodu. Pomohly mu akcie bankovního sektoru, dařilo se hlavně Erste Bank. Rostla také energetická společnost ČEZ. Aktivita na trhu byla výrazně nadprůměrná.

Přečíst článek
Ruský prezident Vladimir Putin

Opatrný optimismus. Putin vyslal po jednání s Trumpovým vyslancem vzkaz k příměří

Ruský prezident ve čtvrtek pozdě večer jednal s americkým zvláštním zmocněncem Stevenem Witkoffem o americkém návrhu na 30denní příměří na Ukrajině a vyslechl si informace o amerických názorech na Ukrajinu.

Přečíst článek
Národní dům na Vinohradech

Národní dům na Vinohradech je na prodej. Za kolik ho stát posílá do dražby?

Pokud bude aukce úspěšná, může to být jeden z nejvýnosnějších prodejů majetkového úřadu. Zatím nejvyšší částku, 790 milionů korun, získal stát z prodeje areálu na náměstí Republiky v Praze.

Přečíst článek
{LABEL}

{NADPIS}

{POPISEK}

Zlato je rekordně drahé

Dražší ještě nebylo. Cena zlata vyskočila nad 3000 dolarů za troyskou unci

Od začátku roku cena komodity vzrostla více než o desetinu. Investoři začínají vidět velký rozdíl mezi prvním a druhým funkčním obdobím amerického prezidenta Donalda Trumpa. „Tentokrát se zdá, že prezident je připraven nechat americké trhy a ekonomiku trpět, zatímco bude realizovat své krédo Amerika na prvním místě,“ uvedl analytik Michael Strobaek.

Přečíst článek
Česká pošta v Praze

Pošta prohloubila ztrátu o půl miliardy. Chyběl výnos z prodeje hlavní budovy v Praze

Kladný hospodářský výsledek vykázala pošta naposledy v roce 2017. V rámci zahájené transformace pod vedením nového generálního ředitele, který se funkce definitivně ujal loni v lednu, pošta snížila provozní náklady o tři miliardy korun.

Přečíst článek
Developerská výstavba na levém břehu lipenského jezera

Lipno láká developery. Výstavba stovek rekreačních objektů ale znepokojuje místní

Apartmány a jiná ubytovací zařízení by měly vzniknout na pozemcích o rozloze několika desítek hektarů. Nyní je v okolí lipenské přehrady na 16 000 rekreačních lůžek. Pokud by developeři uskutečnili všech 30 plánovaných projektů, kapacita by se zvýšila na 25 000 lůžek.

Přečíst článek
Automobilka BMW

Zisk výrobce luxusních aut BMW klesl druhým rokem za sebou. Letos firma vyhlíží obrat

Německá automobilka očekává, že v letošním roce poptávka poroste, navzdory náročné situaci a zvýšení cel.

Přečíst článek
Hodinky PRIM Tycho Brahe KOSMOS 01

Proletěly se ve vesmíru. Teď aukce primek Tycho Brahe Kosmos pomůže opravě hvězdárny

Grafika na hodinkách zobrazuje polohu hvězd v roce 1949, kdy byla založena československá hodinářská tradice.

Přečíst článek

News box

Americká zábavní společnost Walt Disney ve čtvrtém finančním čtvrtletí 📈 zvýšila zisk před zdaněním o více než 100 procent na 2,05 miliardy dolarů (42,6 miliardy korun). Tržby mírně klesly, firma ale přesto zvýší dividendu o 50 procent a zdvojnásobí plán odkupu svých akcií ve finančním roce 2026. 

Britská spotřebitelská platební platforma Zilch získala investici 175 milionů dolarů, tedy téměř 3️⃣,7️⃣ miliardy korun, ve formě dluhu a kapitálu od KKCG Karla Komárka, jako vedoucího investičního kola, společnosti BNF Capital a několika dalších strategických investorů. Součástí financování je také rozšíření procesu přeměny pohledávek na obchodovatelné cenné papíry, které budou nabídnuty investorům. 

Česká národní banka nakoupila digitální aktiva založená na blockchainu za milion dolarů (2️⃣0️⃣,9️⃣ milionu korun). Na vytvořeném testovacím portfoliu, jehož součástí jsou bitcoin, stablecoiny navázané na dolar a tokenizované depozitum, chce získat praktickou zkušenost s držením digitálních aktiv. Portfolio nebude součástí devizových rezerv, uvedla ČNB.
Polovinu mediální společností Mafra zřejmě koupí finančník 👨 Pavel Tykač, jehož hlavní byznys je v energetice a který vlastní i fotbalovou Slavii. Píše to server Seznam Zprávy. Podle jeho zdrojů je transakce dohodnuta a bude oznámena v brzké době. Mafru vlastní skupina Kaprain podnikatele Karla Pražáka, který před dvěma lety koupil mediální dům od bývalého a možného budoucího premiéra Andreje Babiše (ANO). 

Evropská komise začala opět  vyšetřovat americkou internetovou společnost Google. Tentokrát má podezření, že firma ve výsledcích vyhledávání znevýhodňuje internetové stránky některých médií, což by bylo v rozporu s unijním nařízením o digitálních trzích (DMA). Google, který je součástí technologického koncernu Alphabet, podezření odmítá.

Šestici největších tuzemských bank 📈 stoupl v prvních třech čtvrtletích letošního roku čistý zisk o devět procent na 68,8 miliardy korun. Loni to bylo 63,3 miliardy korun. Za růstem zisků stojí podle analytiků zejména úvěrová aktivita a následně vyšší čisté úrokové výnosy. Přispěl k nim i větší zájem o investice.

Školské odbory vyhlásily stávkovou pohotovost. Ministerstvo školství nedostalo 3️⃣,7️⃣ miliardy korun na dofinancování regionálního školství na listopad a prosinec, uvedly. Peníze v resortu školství chybí v souvislosti s převodem financování nepedagogických pracovníků, tedy školníků, uklízeček, na obce a kraje, řekl dnes na briefingu šéf školských odborů František Dobšík. 
Europoslanci 👍 podpořili klimatický cíl snížit emise o 90 procent do roku 2040 oproti roku 1990. Až pět procentních bodů čistých emisí by podle schváleného kompromisního návrhu mohlo pocházet z vysoce kvalitních mezinárodních uhlíkových kreditů od partnerských zemí. Postoj Evropského parlamentu se velmi podobá pozici Rady EU, kterou schválili unijní ministři životního prostředí minulý týden.

Německý průmyslový koncern Siemens ve čtvrtém finančním čtvrtletí 📈 zvýšil zisk z průmyslových aktivit o dvě procenta na 3,19 miliardy eur (77,3 miliardy korun), výsledek tak zaostal za odhady. Firma, která vyrábí například průmyslový software nebo vlaky, to uvedla ve své výsledkové zprávě. Nyní chystá odštěpení zdravotnické divize Siemens Healthineers.

Operátor T-Mobile zvýšil za tři čtvrtletí letošního roku meziročně provozní zisk o 8️⃣,9️⃣ procenta na 10,13 miliardy korun. Tržby vzrostly o 2,7 procenta na 23,598 miliardy korun. Firma evidovala celkem 6,63 milionu zákazníků, což je nárůst o 1,8 procenta.
Doporučujeme